Matematyka

Vademecum maturzysty

Marceli Piekarz, Agnieszka Piekarz, Anna Kukla, Małgorzata Waśniowska
Zielona Sowa
5 listopada 2008
Vademecum maturalne wydawnictwa 'Zielona sowa' podzielone jest na 11 rozdziałów.
RozdziałLiczba przykładowych
zadań
1. Liczby i ich zbiory15
2. Funkcje i ich własności18
3. Wielomiany i funkcje wymierne52
4. Funkcje trygonometryczne11
5. Ciągi liczbowe26
6. Planimetria21
7. Geometria analityczna22
8. Stereometria11
9. Rachunek prawdopodobieństwa34
10. Funkcje wykładnicze i logarytmiczne9
11. Ciągłość i pochodna funkcji18

Każdy rozdział jest podzielony na kilka mniejszych pod i podpod tematycznych rozdzialików, dzięki temu dość łatwo jest znaleźć interesujące nas zagadnienie. Książka ma formę repetytorium - zawiera kompendium informacji teoretycznych (twierdzeń i definicji) poprzeplatanych szczegółowo rozwiązanymi, przykładowymi zadaniami. Rozwiązania zadań stanowią większą część objętości książki.

Na końcu są dołączone cztery arkusze maturalne (dwa na poziomie podstawowym i dwa na poziomie rozszerzonym) z 2007 roku. Arkusze te, to dokładnie te publikowane przez CKE.

obrazekobrazek
Rok wydania2008Cena17zł
ISBN978-83-7435-647-3RozwiązaniaTak
PodtytułVademecum maturzystyLiczba stron463
Liczba zadań237
Format

Nasza opinia

Plusy

  • Materiał opisany z bardzo dużym wyczuciem - nie ma niepotrzebnych formalizmów, sporo komentarzy, bardzo dobry układ treści.
  • Brak niepotrzebnych informacji (nie licząc tych wynikających ze zmiany standardów). Wiele książek tego typu jest przeładowanych sztucznymi definicjami i twierdzeniami. Tu nie mamy takich sytuacji, i to jest duża zaleta.
  • Spora liczba przykładowych zadań, które są opisane w zrozumiały sposób.

Minusy

  • Brak rozdziału pomiędzy poziomem podstawowym a rozszerzonym.
  • Materiał odpowiada starym wymaganiom egzaminacyjnym.
  • W porównaniu z innymi książkami, dość uboga szata graficzna. Nawet zachowując czarno-biały layout, przydałoby się wyraźniejsze oddzielenie teorii od przykładów. W tej chwili tekst to niemalże jednolity ciąg definicji/twierdzeń/przykładów i trochę utrudnia to korzystanie z książki. Nawet taki drobiazg jak nazwa/numer podrozdziału w nagłówku strony sprawiłby, że używanie książki byłoby wygodniejsze.

Podsumowanie

Szczerze mówiąc książka bardzo mi się spodobała i im dłużej próbowałem znaleźć w jej treści jakieś wady, tym bardziej zaczynałem ją doceniać. Jedyne 'ale', to fakt, że nie każdy umie z tego typu książki korzystać. Ponadto przykładowe zadania są w większości na średnim (maturalnym) poziomie trudności, więc nie jest to najlepsza lektura dla bardzo słabych uczniów. Nie jest to też typowe vademecum - teoria jest mocno wmieszana w przykłady, więc książkę raczej należy czytać, a nie traktować jako podręczne kompendium wiedzy. Pamiętając o tych zastrzeżeniach, książka jest niewątpliwie warta uwagi.
spinner