Wyniki egzaminu maturalnego 2012 z matematyki

2 lipca 2012
Ilustracja
Dostępne są już wstępne wyniki statystyczne egzaminu maturalnego 2012.

Maturę zdawało ponad 340 tys. osób (w ubiegłym roku było to ok. 355 tys., a dwa lata temu 366 tys. osób). Matura okazała się być prostsza od ubiegłorocznej i zdało ją 80% maturzystów.

Zdawalność matury w zależności od typu szkoły

Matematyka

W tym roku po raz trzeci wszyscy maturzyści musieli zdawać egzamin z matematyki. Ponadto, około 15% maturzystów zdecydowało się zdawać matematykę na poziomie rozszerzonym (ponad 57 tys. maturzystów wobec 58 tys. w ubiegłym roku). Podobnie jak sam egzamin maturalny, egzamin z matematyki okazał się być prostszy niż w ubiegłym roku.

Zdawalność matury w zależności od typu szkoły

Uważacie, że była spokojnie do napisania na wysokim procencie?
Według mnie spokojnie TAK.
Odpowiedzi tutaj:
http://www.zadania.info/d1498

ja skopałem maturę...
w zadaniu 4 i 5 strasznie łatwo popełnić błędy rachunkowe, które też popełniłem . To nic, że dobrze wiedziałem jak je rozwiązać skoro porządnie obliczenia skopałem ; / ...
wg mnie trudna była i głupio ułożona - pod tym względem co wyżej.

maturę pisałem w zeszłym roku, ale z ciekawości przejrzałem tegoroczną i powiem tyle, zadania standardowe, może kilka trochę bardziej ambitnych. Ale za same typowe zadania parametry, trygonometria, ciągi itd można było spokojnie dostać 80%. W mojej opinii CKE stworzyło baardzo schematyczny arkusz i chyba jest to trochę krzywdzące dla zeszłorocznych maturzystów, którzy dostali np 5 zadań na dowodzenie ; ] (progi na polibudy podskoczą o kilka %)

Maturę tegoroczna oceniam jako średnia , co nie znaczy ze byla do zrobienia dla kazdego . Ten kto orientuje sie w tych sprawach 86% bez zastanowienia , z tym ze parametr wskoczyl stopnia czwartego co spowodowało zwiekszenie liczenia i ogromna szanse na pomylke , to samo zadanie z ciagiem bodajze 5-te, ulozyc uklad rownan dla trzech niewiadomych banal , kazdy myslacy na podstawie powinien ten wniosek zapisac , dosc czytelnie wszystko wylozone w tresci zadania , natomiast z rozwiazaniem byl problem , iz nie kazdemu odrazu uda sie to rozpracowac . Poza tym nie ma co porownywac sytuacji w ktorej siedzimy w domu i na nia patrzymy a sytuacji w ktorej piszemy w szkole . Piszac ja posrod komisji i tej calej powagi zadanie 4 i 5 zwlaszcza gdy nie wychodza bo jest blad tworza ogromny stres i bez 10 minut odetchniecia ani rusz . Pisalem ta mature oczywiscie i przedstawiam swoj punkt widzenia . Oceniam jako srednia ! , natomiast siedzac w domu moge podzielic zdanie piszacych w tamtym roku. I jeszcze aka mala dygresja odnosnie matury w tamtym roku , uwazam ze wcale nie byla taka trudna i dla tych ktorzy kojaza matme 86 % rowniez do zgarniecia .

sarni20 pisze:maturę pisałem w zeszłym roku, ale z ciekawości przejrzałem tegoroczną i powiem tyle, zadania standardowe, może kilka trochę bardziej ambitnych. Ale za same typowe zadania parametry, trygonometria, ciągi itd można było spokojnie dostać 80%. W mojej opinii CKE stworzyło baardzo schematyczny arkusz i chyba jest to trochę krzywdzące dla zeszłorocznych maturzystów, którzy dostali np 5 zadań na dowodzenie ; ] (progi na polibudy podskoczą o kilka %)
W zeszłym roku były 4 dowody. Troszkę dużo ale było do ogarnięcia. w 2011 Ostatni bardzo podobny, ten z planimetri (2011) łatwy. Pod względem dowodów była łatwiejsza w tym roku i to moim zdaniem mocno.

Lecz tak, planimetria trudniejsza moim zdaniem w 2012. W 2011 raz funkcje tryg. + twierdzenie cosinusów i koniec. Teraz było mniej schematyczne

Funkcja kwadratowa z parametrem podobna, lecz moim zdaniem warunek trudniejszy do rozpisania, łatwo o błąd na maturze

Trygonometria podobna ( równanie)

Ciąg trudniejszy w 2012, niby układ łatwo ułożyć, ale jak nie masz opanowanego tricku + stres to dużo liczenie i łatwo o błąd

Funkcja na optymalizacje trudniejsza w 2012

Kombinatoryka moim zdaniem podobna, ale nie zagłębiałem się

Stereometria moim zdaniem w 2011 trudniejsza

Nie można jednoznacznie stwierdzić, ze ta to banał a to to była truuudna. No i rozdzielenie na dwa dni, ciężko mi się do tego odnieść. Niby jest się wypoczętym, ale ja we wtorek na podstawy wstawałem elegancko i w super nastroju, po wyjściu z sali byłem zadowolony i rześki ( 90 minut wystarczyło). W środę obudziłem się z motylami w brzuchu i trochę rozdygotany :) Chyba wolałbym pisać w jeden dzień ale to mocno subiektywne odczucie, którego już nie będę miał okazji sprawdzić.

Porównajcie te dwie matury, widać dużo podobieństwa.

Ogólnie to obie przystawione do 2010 roku są od niej trudniejsze

Przepraszam,że dodaje tutaj coś takiego.Jestem tegorocznym maturzystą i wybieram się na
budownictwo.(Jestem z woj. Śląskiego)
Zastanawiam się pomiędzy politechnika krakowska lub śląska(na prawdę nie wiem ,która
wybrać).Może ktoś się orientuje w realiach tych uczelni i byłby skłonny przedstawić swoją
opinie.
Za każda odpowiedz serdecznie dziękuję

pk slaba podobno AGH lepsze a co do politechniki slaskiej to nie wypowiem sie bo nie wiem

No właśnie wiem.AGH ogólnie jest o niebo lepszy,jednak budownictwo na politechnice krakowskiej podobno wysoko stoi (potwierdza to choćby ranking perspektyw),ale może się mylę.

mat podstawowa: 2011 - 48%, 2012 - 56%
rozszerzona: 2011 - 44%, 2012 - 48%
co chodzi o średnie wyniki

A ja właśnie studiuję na politechnice śląskiej, więc może trochę pomoge. Kryteria przyjęć na kierunki studiów są różne ale zazwyczaj trzeba mieć
jakieś 50% z rozsz. troche ciężko sie dostać bo pś jest dość rozchwytywana, pierwszy rok jest bardzo cięzki ale potem juz z górki.

Są strony na których studenci oceniają daną uczelnie. Warto się tym też sugerować w wyborze.

Poszło mi bardzo dobrze, 92%. Nie była bardzo trudna.

Uważam, że stopień trudności był umiarkowany. Oczywiście dla mnie :-]

Ja zdawałam dwa lata temu, Czułam się bardzo zrelaksowana aczkolwiek rano tak się stresowałam że musiałam wspomóc nerwy ziółkami uspokajającymi.

U mnie bylo podobnie, z tym ze ochlonelam dopiero wieczorem :)

Każdy inaczej reaguuuje...

spinner