Matura 2016 z matematyki

5 maja 2016
Ilustracja
5 maja, punktualnie o godzinie 9:00 rozpoczęła się matura z matematyki. Po raz siódmy, po 25 latach przerwy, egzamin z matematyki jest obowiązkowy dla wszystkich maturzystów. Podobnie jak w ubiegłym roku, wszyscy maturzyści muszą zdawać egzamin na poziomie podstawowym, a arkusz rozszerzony stanowi drugą część egzaminu.


Tegoroczną maturę z matematyki zdaje ponad 280 tys. maturzystów, w tym ok. 29% zdaje egzamin na poziomie rozszerzonym. Podobnie jak w ubiegłym roku, egzaminy na poziomie podstawowym i rozszerzonym obywają się w dwóch różnych dniach. Egzamin na poziomie podstawowym trwał 170 minut, a egzamin na poziomie rozszerzonym 180 minut.

W oczekiwaniu na wyniki matur polecam lekturę wyników ubiegłorocznego egzaminu maturalnego.

Arkusze

Arkusz na poziomie podstawowym
Rozwiązania zadań na poziomie podstawowym
Arkusz na poziomie podstawowym (technikum)
Rozwiązania zadań na poziomie podstawowym (technikum)

Arkusz na poziomie rozszerzonym
Rozwiązania zadań na poziomie rozszerzonym
Arkusz na poziomie rozszerzonym (technikum)
Rozwiązania zadań na poziomie rozszerzonym (technikum)

Łatwy. A jak Wasza opinia ?
http://www.zadania.info/d1713

Mam wrażenie,że egzamin po gimnazjum był trudniejszy.
Tam należało się wykazać myśleniem,a tu zaliczenie,czyli 31%, można było otrzymać za kilka prostych zadań...

Niektóre zadania bardzo łatwe, raczej do gimnazjum się nadają niż na maturę, faktycznie egzamin gimnazjalny był w tym roku dość trudny. Ogólnie matura chyba do zdania bez problemu, patrząc z perspektywy przeciętnych uczniów

A co jeśli osoba która zdała w tamtym roku wszytskie egzaminy jednak chce podwyższyć swój wynik z podstawy i na nieszczęście nie zda tego egzaminu to maturę ma anulowana ? Lub poprawe poprawki w sierpniu ?

Podstawa łatwa... choć porównanie go do gimnazjalnego to przesada, z wyjątkiem zadana 33. (kąty w trójkącie), które pasowałoby bardziej do gimnazjalnego właśnie. Szczerze to nie wiem za co tam można dostać aż 4 punkty :) W poniedziałek rozszerzenie, czuję że będzie trudne - dotychczas wszystkie podstawy były śmiesznie łatwe, a rozszerzenia które dotychczas się odbyły, bardzo trudne. Oby nie sprawdziło się to z matematyką. Powodzenia wszystkim maturzystom.

Zamknięte łatwe, może 3-4 gdzie należało się chwile zastanowić. Otwarte za 2 punkty proste i ciekawe, szczególnie te 2 z amplitudą i sosną (już żaden humanista nie powie, że matematyka w życiu niepotrzebna), z kątami to jakieś nieporozumienie, w innych arkuszach takie coś byłoby za 2 pkt, o ile nie za 1. Prawdopodobieństwo gdzie nie da się zastosować drzewa na podstawie zawsze uważam za co najmniej średnie, tak samo tutaj. Ostrosłup trudny, bez wiedzy jakie są zależności w trójkące równobocznym z okręgami nie dało się zdobyć 5 punktów. Ogólnie łatwa matura.

edwin20 pisze:Prawdopodobieństwo gdzie nie da się zastosować drzewa na podstawie zawsze uważam za co najmniej średnie, tak samo tutaj [...] Ogólnie łatwa matura.
Kiedyś drzewa na matematyce się nie sadziło a zadanie z prawdopodobieństwa na maturze było bankowe. Z ostatnim zdaniem się zgadzam :)

Można było w sumie drzewkiem, ja to w sumie tak zrobiłem :D

A kiedy można spodziewać się rozszerzenia?

Rozszerzenie trudne. Gdzie jest styczna? Planimetria? Wielomiany (nie licząc zamkniętych)? To zadania z analitycznej to jakiś kosmos.

http://www.zadania.info/d1713
Jest rozszerzenie.

spinner