Matura z matematyki

Andrzej Kiełbasa i Piotr Łukasiewicz
Wydawnictwo "2000"
3 października 2008
Niemalże kultowy zbiór zadań autorstwa panów Kiełbasy i Łukasiewicza. Ze względu na dużą liczbę zadań, zbiór bardzo lubiany i często polecany przez nauczycieli. Trudno się temu dziwić - w zbiorze zawarto ponad 2000 zadań i pod tym względem jest on praktycznie bezkonkurencyjny.

Zawartość

Zbiór zadań poprzedzają standardy egzaminacyjne, w recenzowanym egzemplarzu odnoszą się one do 2005 roku, więc są bardzo nieaktualne. Należy się spodziewać, że w kolejnych wydaniach zostaną one uaktualnione.

obrazekobrazekobrazek
Rok wydania2006Cena20zł+20zł
ISBN83-921837-2-XOdpowiedziTak
RozwiązaniaTylko do arkuszy maturalnychWskazówkiBardzo rzadko
Liczba stron183+200Liczba zadań1910+200 w próbnych arkuszach+79 w arkuszach CKE
Poziompodstawa+rozszerzenie
Format

Zadania są zgrupowane w 11 rozdziałach pierwszej części i 7 rozdziałach drugiej. Rozdziały te są następujące:

I częśćII część
1. Liczby rzeczywiste. Zbiory1. Planimetria
2. Funkcje2. Geometria analityczna
3. Funkcja liniowa3. Stereometria
4. Funkcja kwadratowa4. Ciągłość i pochodna funkcji
5. Wielomiany5. Zadania optymalizacyjne
6. Funkcje wymierne6. Rachunek prawdopodobieństwa
7. Funkcja wykładnicza7. Statystyka
8. Funkcja logarytmiczna
9. Trygonometria
10. Ciągi
Każdy rozdział dzieli się na trzy części.
 • Na początku rozdziału jest (zwykle jednostronicowe) przypomnienie najważniejszych wzorów i definicji - jest ono bardzo oszczędne, w zasadzie niewiele wykracza poza wzory z tablic matematycznych.
 • Następnie jest kilkanaście/kilkadziesiąt zadań wprowadzających, które są pogrupowane ze względu na wymagania egzaminacyjne.
 • Trzecią częścią rozdziału są treści zadań, zwykle podzielone na mniejsze grupy tematyczne.
Do wszystkich zadań zamieszczone są odpowiedzi, ponadto zadania na poziomie rozszerzonym wyróżnione są kolorem czerwonym.

Zestawy maturalne

Dodatkowym elementem obu części są próbne zestawy maturalne.
 • W pierwszej części zawartych jest 20 próbnych zestawów po 5 zadań każdy (10 zestawów na poziomie podstawowym i 10 na poziomie rozszerzonym). Zadania te są dość szczegółowo rozwiązane i nie wykraczają one treścią poza materiał zawarty w pierwszej części zbioru.
 • W drugiej części jest 10 próbnych zestawów po 10 zadań każdy (5 zestawów na poziomie podstawowym i 5 na poziomie rozszerzonym). Podobnie jak w pierwszej części, do zadań tych są dołączone rozwiązania. Ponadto dołączono do zbioru 4 oryginalne arkusze egzaminacyjne CKE wraz ze schematami rozwiązań - materiały te nie różnią się od tych udostępnianych przez CKE w internecie.

Nasza opinia

Plusy

 • Zbiór zawiera bardzo dużo zadań o różnym poziomie trudności.
 • Do wszystkich zadań są odpowiedzi. Ponieważ zbiór jest od wielu lat w użyciu, odpowiedzi są praktycznie bezbłędne.
 • Materiał zbioru nie ogranicza się do minimów programowych. Wprawdzie nie jest to efekt zamierzony - po prostu wymagania egzaminacyjne zostały poobcinane, a zbiór pozostał jaki był, ale ja uważam to za zaletę; dzięki temu zbiór jest przydatny nauczycielom (i ich uczniom), którzy nie ograniczają się do zakresu standardów egzaminacyjnych.
 • Dodatkowe arkusze maturalne są miłym bonusem i na pewno są dobrym sprawdzianem przed maturą.
 • Zbiór od wielu lat jest bardzo popularny, więc rozwiązania wielu trudniejszych zadań są łatwe do znalezienia na forach internetowych.

Minusy

 • Brak rozwiązań zadań. Oczywiście trudno byłoby rozwiązać ponad 2000 zadań, ale fakty są takie, że jeżeli ktoś się zatnie na jakimś zadaniu to sama odpowiedź w niczym mu nie pomoże. W zbiorze nie ma przykładowych rozwiązań i jest bardzo mało wskazówek do trudnych zadań, więc pomocy musimy szukać gdzie indziej.
 • Duża liczba zadań. Jest to zaleta, ale i wada. Ponieważ nie da się rozwiązać wszystkich zadań, trzeba wybierać, które zadania będzie się rozwiązywać - na ogół słabi i średni uczniowie nie są w stanie tego zrobić.
 • Cena. Ze względu na dużą objętość, zbiór składa się z dwóch części, co wiąże się z wydatkiem ok. 40zł. Jeżeli dodatkowo zdajemy maturę na poziomie podstawowym, to znakomita większość zbioru do niczego nam się nie przyda.
 • Skomplikowane zadania. Wielu uczniów skarży się na zniechęcający charakter wielu zadań w zbiorze. I trudno się dziwić, jednym z głównych pomysłów autorów na trudne zadania, są zadania skomplikowane rachunkowo. Np. sporo jest zadań geometrycznych, w których dane są w postaci symbolicznej, i które prowadzą do koszmarnych odpowiedzi typu \(\frac{1}{6}\pi R^3\frac{\sin^3\alpha}{\cos^6\frac{\alpha}{2}-\sin^6\frac{\alpha}{2}}\). Co gorsza, często odpowiedzi zawierają funkcje trygonometryczne co sprawia, że może być kilka postaci poprawnej odpowiedzi, które na pierwszy rzut oka wydają się być różne. Oczywiście uwaga ta dotyczy tylko części zadań, jak już pisałem, poziom trudności zadań w zbiorze jest dość zróżnicowany.
 • Należy pamiętać, że wbrew tytułowi, znakomita większość zadań w zbiorze nie jest zadaniami typu maturalnego. Większość zadań to zadania typowo szkolne.
 • W chwili pisania tej recenzji informacje o standardach egzaminacyjnych (a więc również pierwsze części rozdziałów i arkusze maturalne) są bardzo nieaktualne - z pewnością zostanie to poprawione w nowszym wydaniu.

Podsumowanie

Wprawdzie powyższe listy mogłyby wskazywać na to, że raczej nie lubię tej książki, ale tak nie jest. Trzeba po prostu zdawać sobie sprawę do czego się ona nadaje, a do czego nie. Jest to doskonały zbiór zadań. I tyle. Nie należy oczekiwać, że jest to książka do samodzielnej nauki matematyki. W przypadku słabych i średnich uczniów zmagania z zadaniami z książki mogą być zniechęcające, ponadto potrzebny jest ktoś (np. nauczyciel), kto wybierze, które zadania należy rozwiązywać. Pamiętając o tym ograniczeniu, szczerze polecam ten zbiór zadań - w tej chwili nie ma lepszego .

Zaglądam tu od pewnwgo czasu, ale dopiero teraz zauważyłam, że recenzja zbioru atorstwa Andrzeja Kiełbasy dotyczy starych książek. Teraz jest nowe wydanie z którego kożystamy już od września. Jestem w pierwszej klasie i do matury jeszcze troche mam, ale musieliśmy go już teraz kupić. Jest w nim dużo zadań rozwiązanych i cena chyba nie jest taka zła, bo płaciliśmy 15 zł.

To jest oczywiście dobra książka (tak jak i stara wersja), ja jednak opiszę ją dopiero jak będzie dostępna II część. Z pewnością I i II część będą się od siebie różnić, bo I była pisana zanim było wiadomo jak będzie wyglądać matura 2010, a II dużo później.

Widziałam już w księgarni drugą część zbioru Kiełbasy pod koniec grudnia, to tak dla informacji, bo już może robbo o tym wiesz.

ej... ja mam ta książkę... i takie mam pytanie, czy nie wydaje się Wam, ze te zadania są troche trudne? A nawet bardzo (chodzi mi o część II). W części pierwszej spoko... zadania łatwiutkie... zrobiłem całą I czesc. W drugiej doszedłem do planimetrii i tyle... zadan z poziomu rozszerzonego to mało które rozwiąże... nie wydaje mi się żeby na maturze też był aż taki trudny poziom. a przynajmniej nie spotkałem się jeszcze w arkuszach z 2 ostatnich lat. Co o tym sądzicie?

ewan pisze:Widziałam już w księgarni drugą część zbioru Kiełbasy pod koniec grudnia, to tak dla informacji, bo już może robbo o tym wiesz.
Wiem, wiem. Na książkę czekam już od grudnia, ale ma przyjść dopiero w przyszłym tygodniu.

Ja tez uwazam ze w zbiorach Kiełbasy sa strasznie trudne zadania....

uwazam nawet ze blisko polowa zadan na poziomie podstawowym ze zbioru jest na poziomie matury rozszerzonej, nie mowiac juz o poszerzonych zadaniach ze zbioru...

Na koncu zbiorow (mam starsze wydania) znajduja sie przykladowe zestawy maturalne przygotowane przez autorow podrecznika...
ich poziom jest tez strasznie wysoki...

wedlug mnie te probne matury podstawowe ze zbioru czesto przewyzszaja prawdziwa mature rozszerzona...
a jak Wy uwazacie...

Tak Anetko, zbiór Kiełbaski jest zdecydowanie trudniejszy od matury, większość zadań jest na poziomie konkursów matematycznych lub nawet odpowiada poziomowi zadań na studiach. Jednakże ów zbiór jest jest tak koszmarnie ciezki jak by się mogło wydawać. Proponuję wszystkim mimo poziomu przerobić Kiełbaske bo warto. Polecam wydanie 2005, poniewaz poziom zadań jest wyższy i nie jest okrojony materiał.
Pozdrawiam

Trochę przesadzacie. Zobaczcie jaka była matura z matematyki choćby w 2005 r. Wg mnie z roku na rok skala trudności matur proporcjonalnie spada, dlatego Kiełbasa może wydawać się trudny. Żeby była jasność- dla mnie nie jest to bułka z masłem i bywają zadania naprawdę trudne, z którymi kłopoty mam, wiadomo. Ale nie sądzę, żeby odbiegały one bardzo od tego, czego doświadczało się na maturach z matmy w latach poprzednich ( poza zadaniami z gwiazdką) .

jak dla osoby, która we wrześniu zdecydowała się w ogóle matme zdawać na maturze i to na rozszerzonym poziomie, to zadania z kiełbasy są trudne, ale mam przeczucie że uczą myślenia :)

:) no to mnie posieszyliście :D (ja mówie oczywiście o tym najnowszym wydaniu)
Część pierwsza jest łatwa i przerobiłem ją całą... Musze powiedzieć że dużo się dzięki niej nauczyłem... można w sie wyuczyć pewnych schematów rozwiązywania zadań, tak ze czytając zadanie maturalne (jak np. z arkusza probnego CKE w tym roku) już wie się jak je rozwiązywać... Z geometrią jest nieco gorzej... te zadania są masakryczne... Geometria analityczna jeszcze ujdzie ale planimetria i stereometria to masakra... W szczególności zadania w których mamy coś obliczyć na literkach :P 2/10 zadań zrobie dobrze - reszta to zrobie błąd albo wogóle nie wiem jak sie za to zabrać :D Poza tym troche czasu kosztuje zrobienie tych zadań bo trzeba rysunki robić itp. wiec cieżko bedzie z tym wszystkim do matury zdąrzyć teraz...

Szkoda że na wakacjach nie zacząłem robic tych zadań :PP

no ja musze wejść w tryb codziennej nauki :(

no i trygonometrii to w ogóle nie rozumiem :D

jezeli macie jakies problemy z Kielbasa to przeszukajcie ten serwis...
sa tu praktycznie wszystkie trudniejsze zadania z czesci pierwszej i prawie cala planimetria z drugiej czesci.... :)

Hej :)
Również znam ten zbiór. Jestem tegoroczną maturzystką- matura już w środę. Przerobiłam całe obie nowe części Kiełbasy i powiem Wam, że niektóre zadania są rzeczywiście trudne, trzeba wpaść na pomysł. Ale jeśli chodzi o ogólną opinie o ww pozycjach - jestem z nich bardzo zadowolona :) Dają popalić ( nie raz prawie płakałam nad tymi zadaniami żałując, że jako obowiązkowy przedmiot wybrałam matme na rozszerzeniu), aczkolwiek dzięki nim nauczyłam się wielu nowych rzeczy i metod rozwiązywania. POLECAM! :)

spinner