Zadania.info
Największy internetowy zbiór zadań z matematyki
cornersUpL
cornersUpR

Zadania

 

Na skróty

Recenzje

Linki sponsorowane

cornersM

Linki sponsorowane

cornersR

Sposób na maturę, Matematyka


Piotr Ludwikowski
Wydawnictwo Szkolne OMEGA
29 września 2009
Dość nietypowa książeczka wydawnictwa OMEGA - nie ma formy ani podręcznika, ani zbioru zadań. Dostajemy za to do rąk zbiór komentarzy i porad na temat samego sposobu rozwiązywania zadań.

Materiał książki podzielono na 13 rozdziałów.

1. Matematyka jak język polski?
2. Na piechotę?
3. Graficznie, czyli jak?
4. Czy korzystać z uśmiechu losu?
5. Ja znam, a wy?
6. Czy objazdem można skrócić drogę?
7. Rysować czy nie rysować?
8. Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz?
9. Pamiętać czy wiedzieć, gdzie szukać?
10. Jaki to poziom?
11. Dlaczego nie otrzymałem punktów?
12. Dla zawodowych matematyków?
13. Zamiast zakończenia

Każdy rozdział jest krótkim esejem na temat jednej z typowych sytuacji maturalnych. Sytuacje te są przedstawione oczyma egzaminatora, a tekst jest ilustrowany oryginalnymi pracami maturzystów, oraz wzorcowymi schematami rozwiązań.

W ostatnim rozdziale znajdziemy komentarze do zadań z egzaminu maturalnego 2006.

podglądobrazekpodglądobrazek
Rok wydania2008Liczba stron57
Cena10 złISBN978-83-7267-311-4
Format podgląd

Nasza opinia

Plusy

  • Książeczka dość oryginalna i pozwala nam spojrzeć na egzamin oczyma egzaminatora. Dzięki temu dowiadujemy się do jakich rzeczy (często absurdalnych) egzaminatorzy przywiązują wagę, co może być przydatną wskazówką w trakcie redagowania zadań.
  • Oprócz uwag czysto technicznych, znajdziemy też w książce kilka uwag na temat strategii rozwiązywania zadań - informacje te są wybiórcze i dość przypadkowe, ale nie bezwartościowe.

Minusy

  • Niektóre z poruszanych kwestii są dość oczywiste (np. że nie należy ściągać, albo że tablice nie rozwiążą za nas zadania). Inne za to są tak ogólne, że stają się mało praktyczne (np. kwestie poruszane w rozdziałach 6 i 10).
  • Książeczka jest krótka. Od deski do deski przeczytałem ją w 20 minut, a jej realną treść można by zmieścić na kilku stronach.

Podsumowanie

Ciekawa pozycja, która stara się odpowiadać na kilka typowych problemów maturzystów (np. czy wykonywać rysunek, czy pisać treści twierdzeń z których korzystamy itp.). Nie należy jednak oczekiwać po niej cudów - wiele problemów pozostawionych jest z odpowiedzią: 'to zależy', więc nadal najlepszym sposobem nauki pozostaje rozwiązywanie dużej liczby zadań.