Matematyka dla maturzystów

Równania i nierówności

Cezary Ferens
Videograf Edukacja
27 marca 2009
Szczegółowy poradnik maturalny poświęcony rozwiązywaniu równań i nierówności. Treść książki została podzielona na trzy części
I Funkcje wymierne
II Funkcje wykładnicza i logarytmiczna
III Funkcje trygonometryczne
Każda z części składa się z kilkunastu tematycznych podrozdziałów, które kolejno opisują zagadnienia przekształcania opisywanych w danym rozdziale wyrażeń oraz rozwiązywania równań i nierówności. W tekście rozdziałów znajdziemy zarówno podstawowe definicje, przykłady, jak i dowody najważniejszych faktów. Rozdziały kończą się dużą liczbą przykładów do samodzielnego rozwiązania. Do wszystkich przykładów zamieszczono odpowiedzi, a do wielu z nich również rozwiązania.
obrazekobrazekobrazekobrazek
Rok wydania2008Cena19 zł
ISBN978-83-60763-32-2PodtytułRównania i nierówności
Liczba stron251WydanieII
Format

Nasza opinia

Plusy

  • Widać, że książka napisana jest z pomysłem. Nie jest to kolejny zbiór definicji i przykładów, ale autor ma konkretny pomysł na nauczenie czytelnika rozwiązywania równań i nierówności. Przejawia się to układem treści rozdziałów, ale też doborem i filozofią ćwiczeń, którymi te rozdziały się kończą. Zgodnie z intencją autora, ćwiczenia te stanowią nierozłączną część książki (nie należy ich pomijać), co więcej autor zaleca właśnie od nich zaczynać czytanie rozdziału. Dzięki temu, zgodnie ze słowami autora, bezboleśnie przejdziemy od fazy nieświadomej kompetencji do fazy świadomej kompetencji.
  • Prezentowane w książce zagadnienia potraktowane są dość szczegółowo. W szczególności jest w niej sporo dowodów, co jest rzadkością we współczesnych podręcznikach.
  • Ciekawostką są liczne komentarze dydaktyczno/filozoficzne. Komentarze te potrafią być dość ciekawe, o ile tylko je zrozumiemy, a to nie zawsze jest łatwe.

Minusy

  • Trochę trudno mi ustalić do kogo jest ta książka skierowana (a nie znajdziemy takiej informacji ani okładce, ani we wstępie). Praktycznie wszystkie ćwiczenia są rachunkowe (choć czasami dość skomplikowane) i w dodatku jest ich dużo. To by wskazywało, że książka jest skierowana do słabszych uczniów. Z drugiej strony, treści rozdziałów są napisane dość zaawansowanym językiem, pasującym raczej do uczniów z poziomu rozszerzonego. Np. w treści rozdziału są wzory Viete'a, ale wszystkie ćwiczenia dotyczące równań kwadratowych sprowadzają się do liczenia ich pierwiastków.
  • Bardzo wybiórcza treść książki. Autor koncentruje się na równaniach i nierównościach, a pomija inne aspekty zagadnień związanych z funkcjami wymiernymi, logarytmicznymi, wykładniczymi, czy też trygonometrycznymi. Tymczasem współczesne zadania maturalne przyzwyczaiły nas do przeplatania się różnych zagadnień i w tym sensie trudno książkę uznać za poradnik maturalny.

Podsumowanie

Książka dość nietypowa jak na poradnik maturzysty, bo koncentruje się na jednym, dość specyficznym zagadnieniu, mianowicie na rozwiązywaniu równań i nierówności. Do tego dochodzi (poniekąd słuszna) filozofia autora, który uważa, że droga do zrozumienia matematyki wiedzie przez słupki żmudnych rachunków. Brakuje jednak dalszego ciągu tej nauki. Po prostych zadaniach rachunkowych powinno się rozwiązywać ciekawsze zadania, a tych w książce nie znajdziemy.

spinner