Co będzie na maturze 2008 z matematyki?
Reforma reformy
W tabelkach widać jak zreformowana matura się reformuje, zestawy sprzed 2007 roku wyglądają dziś archaicznie, treści takie jak indukcja, granice, pochodne, niezależność zdarzeń, prawdopodobieństwo warunkowe czy schemat Bernoulliego odeszły do lamusa - jak wiadomo nic z tych rzeczy nie ma prawa pojawić się na tegorocznej maturze. Co w takim razie w zamian? - nie ma tu żadnych wątpliwości, geometria. W każdym z ostatnich zestawów są minimum 4 zadania geometryczne (w tym z geometrii analitycznej), a w zestawie rozszerzonym z informatora CKE jest ich 6!
Zestawy
Ekstrapolując ostatnie zestawy, prawdopodobny rozkład treści powinien być następujący.
Poziom podstawowy
- Planimetria: 1 zadanie. W ostatnich 4 zestawach był to trójkąt prostokątny, więc są duże szanse, że będzie to coś podobnego.
- Geometria analityczna: 1 zadanie. Z pewnością zadanie z równaniami prostej, symetralna, odległość punktu od prostej lub coś w tym stylu.
- Stereometria: 1 zadanie. Pewnie zadanie na podstawowe wzory na objętość, pole powierzchni, w porywach twierdzenie Pitagorasa.
- Geometria: 1 dodatkowe zadanie w jednej z trzech z powyższych kategorii.
- Ciągi: 1 zadanie na ciąg arytmetyczny/geometryczny
- Wielomiany: 1 zadanie. To jest trochę tajemniczy punkt, z wymagań usunięto dzielnie wielomianów i twierdzenie Bézouta, ale jest w wymaganiach rozwiązywanie równań wielomianowych i takie zadania były w zestawach próbnych. Na pewno mogą być operacje na wielomianach (np. wymnażanie) i sprawdzanie czy dwa wielomiany są równe.
- Funkcja kwadratowa: 1 zadanie. Wykres, nierówność lub ekstremum (wierzchołek).
- Wykresy: 1 zadanie. Przesunięcie wykresu (tylko wzdłuż osi), odczytywanie własności z wykresu (monotoniczność, zbiór wartości itp.).
- Prawdopodobieństwo: 1 zadanie. Liczenie z definicji, więc prosta kombinatoryka.
- Statystyka/procenty: 1 zadanie. Prawdopodobnie zadanie z treścią, dane z tabelki lub z wykresu.
- Inne zadania: 1 lub 2 zadania na działania na liczbach (potęgi, pierwiastki) lub proste zadanie z treścią (równanie liniowe)
Poziom rozszerzony
- Planimetria: 1 zadanie. Prawie na pewno z funkcjami trygonometrycznymi (a więc tw. sinusów/cosinusów).
- Geometria analityczna: 1 zadanie. Może być okrąg lub odległość punktów, co skutkuje równaniem drugiego stopnia.
- Stereometria: 1 zadanie. Pewnie jakiś przekrój, tradycyjnie może być trudne.
- Geometria: 1 dodatkowe zadanie w jednej z trzech z powyższych kategorii, może być trudne - na podobieństwo, dorysowywanie itp.
- Ciągi: 1 zadanie na ciąg arytmetyczny/geometryczny .
- Wielomiany: 1 zadanie.
- Funkcja kwadratowa: 1 zadanie. Funkcja kwadratowa może być ukryta w złożeniu z inną funkcją lub w zadaniu z treścią.
- Wykresy: 1 lub 2 zadania. Przesunięcie wykresu, odczytywanie własności z wykresu (wzór, monotoniczność, zbiór wartości itp.).
- Prawdopodobieństwo: 1 zadanie. Liczenie z definicji, więc w zasadzie kombinatoryka, a nie prawdopodobieństwo.
- Równanie/nierówność: 1 zadanie. Może być coś niepodpadającego pod powyższą klasyfikację, np. równanie/nierówność trygonometryczna lub jakiś układ równań.
- Inne zadania: 1 zadanie. Może być na budowanie analogii, czyli stosowanie opisanego algorytmu w troszkę innej sytuacji.
Nie całkiem serio
Na koniec przestroga, żeby nie traktować powyższych wróżb zbyt poważnie. O ile w przypadku samych działów wariancja od rzeczywistości nie powinna być zbyt duża, to co do treści zadań to jest to zupełne wróżenie z fusów. Z drugiej strony, dzięki wycinaniu treści, te spekulacje muszą być bliskie rzeczywistości, bo one prawie wyczerpują listę możliwych zagadnień maturalnych.