Błędy w zadaniach maturalnych z matematyki!

14 maja 2008
Ilustracja
Dawno już nie było tak niechlujnie ułożonej matury z matematyki i to pomimo wpadek z próbną maturą. Wydaje się, że przy tej skali przedsięwzięcia poprawność zadań maturalnych nie powinna budzić żadnych wątpliwości, ale tak się tylko wydaje...

Zadanie nr. 1

Zadanie numer 1 z poziomu rozszerzonego tegorocznej matury z matematyki jest błędne! W zadaniu tym należało wyznaczyć wzór funkcji wielomianowej na podstawie fragmentu jej wykresu. Zapomniano jednak podać, że wielomian, którego wzór należało wyznaczyć ma stopień 3. W wyniku tego niedopatrzenia, istnieje nieskończenie wiele wielomianów spełniających warunki zadania. Przykład takiego wielomianu jest następujący: wzór

Jego wykres jest niemal identyczny z wykresem podanym w treści zadania. Chcieliśmy narysować oba wykresy naraz, żeby można było to porównać, ale wykresy te (na podanym w zadaniu przedziale) idealnie się pokrywają - są w zasadzie nieodróżnialne.

wielomian

Konsekwencją tego błędu jest oczywiście błędne rozwiązanie w kluczu przygotowanym przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Bez żadnego uzasadnienia zakłada się w nim, że szukany wielomian ma stopień 3, co w żaden sposób nie wynika z informacji podanych w treści zadania.

Zadanie nr. 12

Co ciekawe, nie jest to jedyny błąd w tegorocznych zadaniach maturalnych. Również sformułowanie zadania 12 z poziomu rozszerzonego jest co najmniej dyskusyjne. Podane przez CKE rozwiązanie wzorcowe nie uwzględnia przypadku, gdy występujące w tym zadaniu punkty D i B pokrywają się. Przypadek ten nie jest wykluczony przez treść zadania więc powinien zostać uwzględniony w rozwiązaniu.

I co dalej?

Ciekawe jak ustosunkuje się do tej sytuacji CKE. Błędy te (szczególnie ten w zadaniu 1) są zupełnie innego kalibru niż te, które do tej pory pojawiły się na testach z innych przedmiotów. Tu nie ma problemu niejasnej interpretacji. Zadanie 1 jest ewidentnie niepoprawne i naszym zdaniem nie powinno być brane pod uwagę przy ocenianiu prac maturalnych. W przypadku zadania 12 błędny jest za to klucz odpowiedzi.

spinner