Bocianie gniazdo, czyli o edukacji w czasie pandemii

2 kwietnia 2020
Ilustracja
Nikt dziś nie jest w stanie przewidzieć jakie będą skutki trwającej pandemii koronawirusa SARS-CoV-2, ale nie ulega wątpliwości, że w tej chwili jedną z najbardziej poszkodowanych grup stanowi młodzież szkolna.

Nauczanie zdalne

Brak fizycznego kontaktu z rówieśnikami, bardzo ograniczony dostęp do edukacji, brak perspektyw na szybki powrót do szkolnej normalności – wszystkie te elementy z pewnością odcisną piętno, o którym trudno będzie zapomnieć. Nic więc dziwnego, że bardzo dużo wysiłku wkłada się w organizację chociaż prowizorycznych form zdalnej edukacji. Według oficjalnego przekazu ministra edukacji narodowej, Dariusza Piontkowskiego, około 95% szkół jest przygotowana do zdalnego prowadzenia zajęć. Trudno ustalić na czym to przygotowanie miałoby dokładnie polegać, bo wszyscy, którzy na co dzień mają do czynienia z polską szkołą wiedzą, że jesteśmy w trakcie wielkiej improwizacji. Improwizacji, która w zasadzie w całości spadła na barki nauczycieli – tylko dzięki ich wysiłkowi 'nauczanie zdalne' nie jest zupełną fikcją.

Nowoczesna szkoła?

Instytucjonalnie system edukacji jest kompletnie nieprzygotowany do prowadzenia lekcji w trybie 'online' – zarówno uczniowie jak i nauczyciele mają ograniczony dostęp do odpowiedniego sprzętu, jedni i drudzy mają często problem z dostępem do szerokopasmowego internetu. Brak jest również wartościowych materiałów edukacyjnych przystosowanych do tej formy nauczania. Ministerstwo Edukacji Narodowej sporządziło listę materiałów, które mogą być w ten sposób wykorzystane i, delikatnie mówiąc, lista ta nie rzuca na kolana. Jeżeli chodzi o matematykę, to przede wszystkim znajdziemy tam luźny i dość przypadkowy zbiór apletów/ciekawostek dostępnych na stronie Epodreczniki.pl.

Edukacja w TVP

Z pomocą nauczycielom przyszła też Telewizja Polska, a więc ta sama instytucja, która rok temu w dość bezceremonialny sposób atakowała nauczycieli biorących udział w strajku. Od 30 marca 2020 rozpoczęto na antenie TVP emisję lekcji przeznaczonych dla uczniów szkół podstawowych. I to w zasadzie jest główny pretekst do napisania tego komentarza – bo dzięki tym lekcjom matematyka trafiła dziś na czołówki mediów społecznościowych. A wszystko za sprawą takich arcydzieł edukacyjnych jak na filmikach poniżej.

W zasadzie trudno tu o komentarz – choć jak widać poniżej, internautom nie brakuje pomysłów jak rozwinąć te złote myśli edukacyjne.

spinner