Repetytorium*

matematyka

Joanna Holewa, Magdalena Kucio, Tadeusz Ratusiński
ParkEdukacja
14 stycznia 2011
Repetytorium maturalne z bardzo charakterystycznej (kolorowej) serii ParkEdukacja. Książka została podzielona na 10 rozdziałów.
RozdziałLiczba zadań
1. Liczby rzeczywiste39
2. Wyrażenia algebraiczne13
3. Równania i nierówności27
4. Funkcje29
5. Ciągi liczbowe10
6. Trygonometria17
7. Planimetria21
8. Geometria na płaszczyźnie
kartezjańskiej
27
9. Stereometria11
10. Elementy statystyki opisowej,
teoria prawdopodobieństwa i kombinatoryka
20

Każdy z rozdziałów został podzielony na kilka podrozdziałów tematycznych, dzięki czemu jeden temat zajmuje zwykle 3-5 stron. Znakomitą większość książki stanowi repetytorium, czyli zbiór definicji i twierdzeń ilustrowanych przykładami rozwiązań zadań. Teoria jest często opatrzona komentarzami, co powinno ułatwiać jej przyswojenie. Na końcu każdego tematu znajdziemy kilka zadań (zwykle 4) pozwalających utrwalić poznaną wiedzę. Do zadań tych podano odpowiedzi.

Repetytorium jest przeznaczone zarówno dla uczniów zdających maturę na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym - treści dotyczące poziomu rozszerzonego zostały wyróżnione kolorem zielonym.

obrazekobrazekobrazekobrazekobrazek
Rok wydania2010Cena49 zł
ISBN978-83-262-0513-2OdpowiedziTak
RozwiązaniaTylko do przykładowych zadań.Podtytułmatematyka
WskazówkiBrakLiczba stron314
Liczba zadań214Poziompodstawa+rozszerzenie
Format

Nasza opinia

Plusy

  • Część teoretyczna napisana dość przystępnym językiem - powinna być zrozumiała nawet dla słabych uczniów.
  • Sporo przykładów ilustrujących wprowadzane pojęcia.

Minusy

  • Kwestia gustu, ale mi się nie podoba szata graficzna. Żarówiasty zielony kolor utrudnia czytanie książki, a przy słabym oświetleniu jest po prostu niewidoczny. Szczególnie irytujące jest to w rysunkach do zadań geometrycznych.
  • Od czasu wprowadzenia obowiązkowej matury z matematyki poziomy podstawowy i rozszerzony rozjechały się tak bardzo, że trudno wyobrazić sobie dobrą książkę przeznaczoną dla obu poziomów. Tak jest i w tym przypadku - dla uczniów zdających maturę na poziomie rozszerzonym książka jest zbyt prosta i raczej ich nie zaciekawi.
  • Mało zadań.
  • Brak indeksu.

Podsumowanie

Książka jest adresowana do słabych i średnich uczniów zdających maturę na poziomie podstawowym - nie ma w niej zbyt wiele treści, ale za to jest w niej sporo przykładowych rozwiązań najprostszych zadań. Z pewnością może być użyteczna w trakcie przygotowań do matury, choć należy pamiętać, że jej zawartość nie różni się specjalnie od zawartości podręczników szkolnych. Książka jest zbyt prosta dla uczniów zdających maturę na poziomie rozszerzonym.

spinner