Jak to rozwiązać?

George Polya
Wydawnictwo Naukowe PWN
14 stycznia 2011
Klasyczna książeczka poświęcona w całości problemowi rozwiązywania zadań. Książka ma bardzo nietypowy układ - składa się z 4 bardzo nierównych części.
CzęśćLiczba stron
1. W klasie32
2. Jak to rozwiązać?4
3. Krótki słownik heurystyczny174
4. Zadania, wskazówki, rozwiązania10

W pierwszej części znajdziemy metodologię rozwiązywania zadań - jest to lista pytań jakie powinniśmy sobie zadać stając przed trudnym do rozwiązania problemem matematycznym oraz różne przykłady strategii rozwiązywania zadań.

Druga część książki jest krótką wymianą pytań i odpowiedzi pomiędzy uczniem i nauczycielem - dialog ten jest w całości poświęcony problemowi rozwiązania zadania.

Trzecia, najobszerniejsza część książki, to bardzo ciekawy słownik wybranych pojęć matematycznych. Nie jest to prawdziwy słownik, bo opisy poszczególnych haseł często służą autorowi za pretekst do pokazania ciekawych rozumowań/konstrukcji matematycznych. Znajdziemy w tej części wiele ciekawych informacji i rozumowań.

W ostatniej części znajdziemy listę 20 bardzo ciekawych elementarnych zadań, które mają stanowić ilustrację do pierwszych trzech części książki. Do każdego zadania znajdziemy wskazówkę oraz rozwiązanie.

Rok wydania2009Cena37 zł
ISBN978-83-01-15819-4Liczba stron251
Wydanietrzecie
Format

Nasza opinia

Plusy

  • Książka jest napisana bardzo konkretnym językiem. Na szczęście nie jest to wykład z teorii dydaktyki matematyki, ale jest to zbiór praktycznych wskazówek/przykładów.
  • Niezwykle oryginalny układ książki.

Minusy

  • Niezwykle oryginalny układ książki - trudno jest coś w niej znaleźć nie czytając jej od deski do deski.

Podsumowanie

Bardzo ciekawa książeczka, która została przetłumaczona na wiele języków i stanowi jedną z obowiązkowych pozycji w biblioteczce każdego miłośnika rozwiązywania zadań matematycznych. Dobra pozycja na nagrodę w konkursie lub jako wyróżnienie na koniec roku.

spinner