Matematyka

Matura 2008, Testy dla Maturzysty

Marzena Orlińska
Operon
8 października 2008
Kolejna edycja zbioru kilkuset zadań maturalnych wydawnictwa ,,Operon". Książkę otwiera krótki opis dotyczący formy egzaminu maturalnego oraz sposobu oceniania zadań. Ze wstępu dowiadujemy się również, że książka stanowi całość wraz z ,,Vademecum maturalnym" tego samego wydawnictwa.

Zadania są zgrupowane w 9 działach na poziomie podstawowym i 11 na poziomie rozszerzonym.

Poziom podstawowyPoziom rozszerzony
1. Liczby, ich zbiory1. Liczby, ich zbiory
2. Funkcje i ich własności2. Funkcje i ich własności
3. Wielomiany i funkcje wymierne3. Wielomiany i funkcje wymierne
4. Funkcje trygonometryczne4. Funkcje trygonometryczne
5. Ciągi5. Ciągi
6. Planimetria6. Planimetria
7. Geometria analityczna7. Geometria analityczna
8. Stereometria8. Stereometria
9. Rachunek prawdopodobieństwa i elementy statystyki9. Rachunek prawdopodobieństwa i elementy statystyki
10. Funkcja wykładnicza i logarytmiczna
11. Analiza matematyczna

Każdy rozdział zwiera 5 zadań wstępnych, 10 zadań ćwiczeniowych oraz 10 zadań sprawdzających. Filozofia tego podziału (wg. autorki) jest następująca: zadania wstępne rozwiązujemy przed powtórką danego działu - dzięki temu wiemy, czego nie umiemy. Zadania ćwiczeniowe pozwalają nam utrwalić wiadomości po powtórzeniu działu, a zadania sprawdzające podsumowują całą naukę działu (niejasne? - hmm dla nas też). Każde zadanie ma przyporządkowaną liczbę punktów, a na końcu każdego zestawu sprawdzającego jest odsyłacz do odpowiednich stron ,,Vademecum maturalnego".

Dodatkowo, książka zawiera przykładowy arkusz maturalny (jeden na poziomie rozszerzonym i jeden na podstawowym), którego forma naśladuje oryginalne arkusze CKE.

Do wszystkich zadań załączone są schematy rozwiązań (podobne do tych publikowanych przez CKE).

Płyta CD

Do książki dołączona jest płyta CD. Znajdują się na niej dwa dodatkowe arkusze (po dwa na poziomie podstawowym i rozszerzonym) oraz kilka przykładowych arkuszy ze stron CKE. Co ciekawe, ta sama płyta jest dołączana do książek z różnych przedmiotów, dzięki czemu mamy dostęp do analogicznych materiałów z biologii, chemii, fizyki, geografii, historii, polskiego i WOSu.

obrazekobrazekobrazekobrazekobrazekobrazek
Rok wydania2007Cena24zł
ISBN978-83-7461-529-7OdpowiedziTak
RozwiązaniaSchematy rozwiązańPodtytułMatura 2008, Testy dla Maturzysty
Liczba stron228+CDLiczba zadań523+45 na CD
Poziompodstawa+rozszerzenie
Format

Nasza opinia

Plusy

  • Sporo zadań typu maturalnego ze schematami rozwiązań. Do tego 6 (po 3 na każdym poziomie) przykładowych arkuszy maturalnych.
  • Na wewnętrznych stronach okładki są zamieszczone najważniejsze wzory i definicje - miły bonus.
  • Rozdzielenie zadań poziomu podstawowego od zadań poziomu rozszerzonego - jest to lepsze rozwiązanie niż znakowanie (np. kolorem) zadań na jednym z poziomów.

Minusy

  • Cena. W sezonie książka kosztowała ponad 30 zł. Jeżeli do tego ktoś by chciał dokupić ,,Vademecum maturalne", to zabawa robi się bardzo droga.
  • Sporo zadań wykracza poza standardy egzaminacyjne 2008/2009. Np. logika, symbol Newtona, miara łukowa kąta, półpłaszczyzny opisane nierównościami na poziomie podstawowym czy też wzory redukcyjne, cotangens, pochodne na poziomie rozszerzonym. Zdaje się że książka nie uległa aktualizacji po ograniczeniu standardów egzaminacyjnych.
  • Należy pamiętać, że nie jest to klasyczny zbiór zadań - zadania mają imitować zadania maturalne, a jednocześnie są zgrupowane tematycznie. Efekt jest taki, że układy zadań wyglądają na dość przypadkową zbieraninę i trudno je wykorzystać inaczej niż jako powtórkę przed maturą.
  • Obsługa płyty. Po włożeniu płyty do komputera otworzyła się strona z pytaniem o kod z okładki książki. Jeden kod był obok płyty - nie działa, kod z hologramu - nie działa. Nie, to nie, otwieramy zawartość płyty w jakikolwiek inny sposób i widzimy, że mamy dostęp do materiałów z wszystkich przedmiotów. Jeżeli zajrzy się do kodu pliku index.html na płycie, to wszystko robi się jasne. Jest tam skrypt, który w zależności od podanego kodu przekierowuje do strony odpowiedniego przedmiotu. Kod dla matematyki to N1279, kod na okładce naszej książki: N1279A43, nic dziwnego, że nie działa. I po co ta zabawa z kodami?

Podsumowanie

Dość porządnie napisana książka, sporo w miarę dokładnie omówionych zadań. Jeżeli tylko nowe wydanie będzie uwzględniać cięcia w wymaganiach egzaminacyjnych, to na pewno jest to przydatna pozycja przy powtórce przed maturą.
spinner