II próbna matura 2019 z matematyki z zadania.info

9 marca 2019
Ilustracja
Właśnie zamieściliśmy arkusze II tegorocznej próbnej matury z matematyki organizowanej przez nasz serwis.

Zadania na poziomie podstawowym
Zadania na poziomie rozszerzonym

Aby maksymalnie wykorzystać tę okazję do sprawdzenia swoich umiejętności radzimy spróbować rozwiązać te zadania w warunkach maksymalnie zbliżonych do egzaminacyjnych. W tym celu

  • Postarajcie się wygospodarować odpowiednią ilość czasu (170 minut na poziomie podstawowym i 3 godziny na rozszerzonym) tak, aby zadania rozwiązywać bez przerw.
  • Korzystajcie tylko z takich przyborów jakie są dopuszczone na egzaminie: prosty kalkulator, linijka, cyrkiel, tablice wzorów.
  • Starajcie się zmieścić rozwiązania na arkuszach egzaminacyjnych.
  • Starajcie się maksymalnie wykorzystać czas. Jeżeli zostanie wam czas, to myślcie nad zadaniami, których nie udało wam się rozwiązać. Jeżeli uda wam się rozwiązać wszystkie zadania, to sprawdźcie swoje rozwiązania.

Powinno to być oczywiste, ale rozwiązywanie zadań w warunkach egzaminacyjnych jest bardzo specyficzne. Trzeba umieć radzić sobie ze stresem związanym z egzaminem, ze stresem związanym z brakiem wystarczającej ilości czasu, ze stresem związanym z brakiem wystarczającej ilości miejsca do pisania (wszystko co napiszemy musimy oddać). Z tego powodu radzimy już w tej chwili zacząć się przyzwyczajać do takich warunków.

Rozwiązania zadań.

Poziom podstawowy
Poziom rozszerzony

Kolejna zabawa maturalna już za tydzień, 16 marca.

Właśnie zamieściliśmy arkusze II próbnej matury.
https://www.zadania.info/n/8341275
Do jutra (10 marca) do godz. 16 posty na temat zadań i rozwiązań zadań z tych arkuszy będą usuwane.
Jeżeli macie wątpliwości co do poprawności treści zadań to piszcie na
supergolonkaMALPAzadania.info

Rozwiązania zadań:
Podstawa
Rozszerzenie

Punktacja za zadanie 33P jest (mocno) zaniżona. Próbując przydzielić te 4 punkty za to zadanie dochodzimy do wielu dylematów. Innym wnioskiem może być, że to zadanie jest ZA TRUDNE.

Przy punktowaniu zadania trzeba też brać pod uwagę stopień jego trudności w przeciwnym razie matury próbne z tego portalu będą się miały nijak do prawdziwej matury (z krzywdą dla sprawdzających się tutaj przyszłych maturzystów).
Łatwo jest przywalić trudnym zadaniem i przydaje się to, bo pomaga w różnicowaniu wyników, ale trzeba takie zadanie odpowiednio punktować.

Nie chodzi mi o krytykowanie pomysłu (żeby było jasne). Próbne matury tutaj to super pomysł. Trzeba tylko uważać i nie dać się ponieść fantazji przy doborze zadań. Czego wam serdecznie życzę czekając na ciąg dalszy, który tak, czy owak, nastąpi. :D

Słuszna uwaga oczywiście. Przeorganizowałem lekko punktację, żeby to zadanie miało 5pkt.

spinner