Listy do młodego matematyka

Ian Stewart
Prószyński i S-ka
31 października 2010
Książka znanego popularyzatora nauki, która stanowi ciekawe uaktualnienie klasycznej Apologii matematyka G. H. Hardego.

Książeczka nawiązuje formą do Apologii matematyka i składa się z 21 kilkustronicowych listów adresowanych do fikcyjnej postaci o imieniu Meg, która zastanawia się na zostaniem zawodowym matematykiem. Listy starają się rozwiewać różne wątpliwości z tym związane: czy praca matematyka jest opłacalna, czy matematyka wciąż się rozwija, czy matematyka jest potrzebna itd. Listy na ogół koncentrują się wokół przykładów/porównań pokazujących piękno i użyteczność rozumowań matematycznych.

Rok wydania2008Cena29 zł
ISBN978-83-7469-865-8Liczba stron200
Format

Nasza opinia

Plusy

  • Listy/eseje są napisane w bardzo ciekawy sposób i często są ilustrowane ciekawymi rozumowaniami matematycznymi.

Minusy

  • Wstęp książki bardzo silnie nawiązuje do książki Hardy'ego, co sprawia, że czytelnik nie znający Apologii matematyka czuje się zagubiony. Przydałby się wstęp do wydania polskiego, w którym pokrótce omówiono by kontekst historyczny książki Hardy'ego.

Podsumowanie

Ciekawa książeczka, która dość przekonywująco reklamuje zawód matematyka jako bardzo atrakcyjny i potrzebny. Nie jest to jednak typowa książeczka popularnonaukowa, więc grono jej potencjalnych odbiorców jest dość specyficzne - zgodnie z zamysłem autora jest ona skierowana do młodych ludzi zastanawiających się nad wyborem dalszej drogi życiowej, co w polskich realiach może oznaczać maturzystów, studentów lub młodych doktorantów.

spinner