Zbiór testów maturalnych z matematyki

Dorota Masłowska, Tomasz Masłowski, Piotr Nodzyński, Elżbieta Słomińska, Alicja Strzelczyk
Aksjomat
3 października 2008
Duża liczba ciekawych zadań to główny atut zbioru zadań maturalnych wydawnictwa ,,Aksjomat". Zbiór zawiera 40 przykładowych arkuszy maturalnych (20 na poziomie podstawowym i 20 na poziomie rozszerzonym). Treści zadań są poprzedzone listą wymagań egzaminacyjnych (kropka w kropkę przepisaną z informatora CKE). Zadania w zestawach mają przydzielone liczby punktów (jak w zestawach maturalnych).
obrazekobrazekobrazek
Rok wydania2008Cena11zł
ISBN978-83-60689-09-7OdpowiedziTak
RozwiązaniaBrakWskazówkiKilka
Liczba stron122Liczba zadań421
Poziompodstawa+rozszerzenie
Format

Nasza opinia

Plusy

  • Duża liczba ciekawych zadań na różnym poziomie trudności.
  • Zadania nieschematyczne i wymagające sporej pomysłowości ze strony ucznia.
  • Cena. Przy takiej ilości zadań, okolice 10zł to bardzo atrakcyjna cena.

Minusy

  • Sporo zadań ma bardziej charakter zadań konkursowych (fascynacja Kangurem?) niż zadań maturalnych.
  • Niektóre zadania wykraczają poza wymagania egzaminacyjne 2008/2009. Np. operacje na zbiorach (nie będących przedziałami), symbol Newtona na poziomie podstawowym czy też wielokrotnie występująca funkcja cotangens.
  • Autorzy bardzo starają się przekonać czytelnika (nawet na okładce), że książka jest ,,kompatybilna" z maturą 2010. Oczywiście tak nie jest. W momencie wydania książki nawet nie było wiadomo jak matura 2010 będzie wyglądać.
  • Brak rozwiązań i wskazówek. Co z tego, że zadania są ciekawe i pomysłowe, skoro typowy użytkownik zbioru i tak nie będzie wiedział jak się je rozwiązuje.
  • Ascetyczna szata graficzna. W zasadzie jest to typowe dla Aksjomatu, że środek książki to czysty LaTeXow'y output. W zasadzie nie powinno mieć to znaczenia, ale w porównaniu ze współczesnymi książkami innych wydawnictw książka wygląda bardzo ubogo.

Podsumowanie

Tak naprawdę to jest to jeden z ciekawszych zbiorów zadań maturalnych. Jak już pisałem, zadania bywają pomysłowe i ciekawe. Jedyny istotny mankament to brak rozwiązań i wskazówek. Jeżeli jednak nas to nie zraża to zbiór zdecydowanie godny polecenia.
spinner