Matematyka

vademecum

Robert Całka, Joanna Flirt, Katarzyna Korpak, Urszula Zięba
GREG
8 października 2008
Główną zawartością Vademecum wydawnictwa ,,GREG" są przykładowe rozwiązania zadań. Materiał w książce zebrany jest w 32 (33?) rozdziałach.
1. Funkcja wykładnicza17. Badanie przebiegu zmienności funkcji
2. Funkcja logarytmiczna18. Funkcje trygonometryczne
3. Zadania dodatkowe19. Równania trygonometryczne
4. Funkcja liniowa20. Nierówności trygonometryczne
5. Funkcja kwadratowa21. Wektory
6. Równania i nierówności wielomianowe21.(?) Proste
7. Równania i nierówności wymierne22. Twierdzenie Talesa
8. Indukcja matematyczna23. Twierdzenie sinusów
9. Monotoniczność ciągów24. Twierdzenie cosinusów. Twierdzenie Pitagorasa.
10. Ciąg arytmetyczny25. Okrąg
11. Ciąg geometryczny26. Proste i płaszczyzny w przestrzeni
12. Granica ciągu liczbowego27. Graniastosłupy
13. Ciąg geometryczny nieskończony28. Ostrosłupy
14. Granica funkcji29. Bryły obrotowe
15. Ciągłość funkcji30. Kombinatoryka
16. Pierwsza pochodna funkcji31. Rachunek prawdopodobieństwa
32. Elementy statystyki
Większość rozdziałów składa się z kilku tematycznych podrozdziałów. Każdy pojedynczy podrozdział zaczyna się od kilku definicji i twierdzeń dotyczących danego zagadnienia, a następnie jest kilka/kilkanaście wzorcowych rozwiązań zadań. Przy treściach rozwiązań zamieszczone są dodatkowe komentarze (szare pola z prawej strony tekstu), które ułatwiają śledzenie przebiegu rozwiązania. W zasadzie cała treść książki to te przykładowe rozwiązania.
obrazekobrazek
Rok wydania2005Cena15zł
ISBN978-83-7327-653-6RozwiązaniaTak
PodtytułvademecumLiczba stron636
Liczba zadań445PoziomBrak informacji
Format

Nasza opinia

Plusy

  • Duża liczba przykładowych rozwiązań zadań - czytanie rozwiązań zadań to doskonały sposób na naukę matematyki.
  • Komentarze do rozwiązań. Szare pola z dodatkowymi komentarzami mogą ułatwić czytanie tekstu najsłabszym uczniom.
  • Cena. Książka jest dość gruba, 15zł to całkiem przyzwoita cena.

Minusy

  • Brak rozróżnienia materiału na poziomie podstawowym od materiału na poziomie rozszerzonym.
  • Książka jest niedopracowana. Już w spisie treści witają nas dwa rozdziały 21, czasami pokręcona jest numeracja zadań (np. na stronach 410/411 licznik zadań przeskakuje z 16 na 32), zamienione są miejscami strony tytułowe działów Kombinatoryka i Elementy statystyki (strony 575 i 627) itd. Takich błędów jest sporo i raczej nie świadczą one zbyt dobrze o książce.
  • Niedopracowanie książki jest również widoczne w samym układzie treści. W książce jest jeden rozdział pt. Zadania dodatkowe i zawiera zadania związane z funkcją logarytmiczną. Trudno powiedzieć dlaczego akurat funkcja logarytmiczna została w ten sposób wyróżniona, tym bardziej, że inne działy bywają bardzo ,,chude". Np. w Nierównościach trygonometrycznych jest 5 zadań, w Twierdzeniu sinusów 4 zadania, a w rozdziale Proste i płaszczyzny w przestrzeni nie ma żadnego!
  • Niezwykle oszczędne i sformalizowane informacje teoretyczne. W zasadzie nie ma ich zbyt wiele, bo w większości rozdziałów jest jedno lub dwa twierdzenia/definicje i tyle. Niemniej razi brak jakichkolwiek do nich komentarzy, oraz moim zdaniem są one przesadnie sformalizowane jak na tego typu książkę (np. aksjomatyczna definicja prawdopodobieństwa).
  • Nie podobają mi się rozdziały Kombinatoryka i Rachunek prawdopodobieństwa. W rozdziałach tych autorzy pielęgnują największe wady zwyczajowego sposobu uczenia tych działów w szkole, np specjalne symbole na wariacje/kombinacje/permutacje i wiara, że każde zadanie podpada pod któryś z tych schematów. W Rachunku prawdopodobieństwa (moim zdaniem błędnie) eksploatuje się za to pojęcie ,,modelu klasycznego" prawdopodobieństwa.
  • Z prawdziwym zdziwieniem zauważyłem, że autorzy notorycznie używają zapisu \(x\in\emptyset\) w przypadku równań sprzecznych. Tymczasem jest to powszechnie uważane za błąd merytoryczny (zbiór pusty nie ma żadnych elementów) i nie powinno się znaleźć w tego typu publikacji. Co gorsza, możemy też znaleźć potworki językowe w stylu ,,Równanie ma rozwiązania \(x\in\emptyset\) (odpowiedź do sprzecznego równania). Trudno tego typu sformułowania uznać za wzorcowe.
  • Brak informacji o roku wydania. Zdaje się, że jest to typowe dla wydawnictwa ,,GREG" i trudno nie odnieść wrażenia, że ma to sztucznie przedłużyć żywot książki. Żeby było jasne, książka była wydana w 2005 roku, co oznacza, że jej materiał odpowiada standardom z tamtego okresu.

Podsumowanie

Przy pierwszym kontakcie książka mi się spodobała - duża liczba przykładowych rozwiązań, dodatkowe komentarze do rozwiązań, to w zasadzie przepis na sukces. Jednak po chwili zacząłem się zastanawiać dla kogo jest ta książka? - część teoretyczna (której na szczęście jest bardzo mało) zupełnie nie nadaje się dla słabszych uczniów, za to przykładowe zadania są bardzo proste i schematyczne. W dodatku w książce jest sporo mniejszych lub większych mankamentów, które potrafią być uciążliwe.

Z drugiej strony, faktem jest, że w książce jest ponad 400 w pełni rozwiązanych zadań, więc z pewnością można się z niej sporo nauczyć. Jeżeli jesteśmy w stanie zaakceptować opisane niedociągnięcia, to na pewno nie jest to zły sposób na wydanie 15zł.

spinner