Matura 2009

13 maja 2009
Ilustracja
13 maja, punktualnie o godzinie 9:00 rozpoczęła się matura z matematyki. Do niedawna wszyscy nazywali aktualną maturę 'nową maturą', ale termin ten traci w tym roku aktualność, bo w przyszłym roku czeka nas kolejna 'nowa matura', na której matematyka będzie przedmiotem obowiązkowym.

Tegoroczną maturę z matematyki zdawało ok. 87000 tys. maturzystów, z czego ponad połowa (ok. 51%) na poziomie podstawowym. Na egzamin z matematyki zdecydował się co piąty maturzysta.

Arkusze zadań jak i ich rozwiązania można pobrać z działu Matura 2009

Miało być lepiej, jest jak zwykle

Trudno uznać tegoroczne arkusze maturalne za specjalnie udane. Wprawdzie nie ma tak ewidentnych błędów jak w ubiegłym roku, ale są niedociągnięcia
  • W zadaniu 3 na poziomie podstawowym należało wyznaczyć wzór funkcji kwadratowej przesuniętej o wektor, a tego typu umiejętność jest wyraźnie wykluczona z wymagań matury 2009. Wiem, że CKE ma na to gotową odpowiedź, że to wcale nie jest przesuwanie o wektor, tylko dwa przesunięcia wzdłuż osi, ale dla mnie taka odpowiedź to bzdura i złośliwość. Nie potrafię zrozumieć po co wyklucza się pewne treści, a potem daje się je na egzaminie. Naprawdę nie można było ułożyć innego zadania?
  • Jeszcze dobitniej poza standardy wykracza zadanie 10, które jest ewidentnym zadaniem na kombinacje (których miało nie być). Pewnie tu też jest gotowa wymówka, że przecież można to zadanie zrobić nie używając kombinacji i ponownie jest to czysta złośliwość.
  • Nie jest jasne jaka powinna być prawidłowa odpowiedź w zadaniu 4 z poziomu rozszerzonego (a nie są znane klucze, więc trudno odgadnąć intencje autora). Gdyby treść traktować literalnie, to prawidłową odpowiedzią powinno być 169 (wtedy każdego dnia jest w skarbcu co najmniej jedna moneta). Można się jednak domyślać, że nie to miał na myśli autor zadania i pewnie wzorcową odpowiedzią będzie 170.
  • Również sformułowanie zadania 7 pozostawia wiele do życzenia. Z treści zadania nie wynika, że od rozwiązującego zadanie wymaga się wyznaczenia wartości parametru x. Dlatego jestem ciekaw na jakiej podstawie CKE będzie uznawać odpowiedź postaci 'q=(x-3)/(x+3)' na pytanie o iloraz ciągu za błędną? Można się domyślać, że dla CKE wykładnią są intencje autora zadania, a on pewnie co innego miał na myśli.

Czego boi się CKE?

Patrząc na komunikację CKE ze światem zewnętrznym trudno nie oprzeć się wrażeniu, że CKE stara się maksymalnie zmniejszyć transparentność swoich działań. Polecam uwadze stronę CKE z informacjami dla maturzystów. Jeszcze kilka lat temu mogliśmy z niej pobrać arkusze próbnych matur oraz arkusze matur poprawkowych. Sytuacja uległa zmianie już przy okazji ubiegłorocznych próbnych matur. Arkusze tych matur są dostępne tylko dzięki upublicznieniu ich przez nauczycieli biorących udział w próbnej maturze - nie znajdziemy tych arkuszy na stronach CKE. Jeszcze gorzej wygląda sytuacja z maturą poprawką, której nie udostępniono do dziś.

W tym roku zrobiono kolejny krok w kierunku ukrycia własnych działań i zdecydowano o znacznym opóźnieniu publikacji kluczy oceny arkuszy maturalnych. Efektem tego są codzienne wyścigi wielu portali internetowych w publikacji odpowiedzi do zadań maturalnych. Większość z tych odpowiedzi jest pisana w pośpiechu, często z błędami. Oczywiście stawia to w bardzo nieprzyjemnej sytuacji maturzystów, którym nie jest łatwo ustalić, ile warte są ich prace maturalne.

W związku z tym rodzi się pytanie, czy CKE nie umie rozwiązać ułożonych przez siebie zadań? Mając w pamięci ubiegłoroczne wpadki z kluczami odpowiedzi, oraz charakterystyczne już niechlujstwo w układaniu zadań myślę, że jest to bardzo prawdopodobne.

Inna niepokojąca informacja, to komunikat dyrektora CKE o częściowym utajnieniu wyników egzaminów zewnętrznych (w tym matury). W tym roku nie będą publikowany informacje o średnich wynikach poszczególnych szkół.

Cześć!
Lada chwila piszemy maturkę ;)

Mam nadzieje, że jutro po południu, chętnie przedstawimy tutaj swoje rozwiazania, podyskutujemy o maturze...

oraz przeglądniemy rozwiazania zadan przygotowane przez załozycieli serwisu (o ile będą, ale pewnie tak, bo z probnej byly :) )


Na koniec, chce życzyć Wszystkim powodzenia, samych wymarzonych wyników...

Wszystkim 100% :)

Pozdrawiam :)

Do matury parę godzin. Uczycie się jeszcze dzisiaj?

Ja sobie jeszcze powtarzam jakieś drobnostki :)

No kiedyś trzeba.

jeszcze jakies zestawiki dzis zrobie ;)

anetka10 pisze:Mam nadzieje, że jutro po południu, chętnie przedstawimy tutaj swoje rozwiazania, podyskutujemy o maturze...
Żartujesz? Ja idę zaraz po maturze chlać, tylko jeszcze nie wiem czy z radości czy z rozpaczy. :D
anetka10 pisze:rozwiazania zadan przygotowane przez załozycieli serwisu (o ile będą
supergolonka wspominał w którymś z tematów, że postara się wieczorem umieścić rozwiązania.
Myślę, że można liczyć również na perspektywy.pl, bo jako pierwsi publikują arkusze, a niedługo potem rozwiązania. Zobaczymy.
paweln66 pisze:Uczycie się jeszcze dzisiaj?
Ja od sobotniej matury z zadania.info nie zrobiłem nic. :P
Co ma być to bydzie, nie ma co martwić się na zapas. Dzisiaj lepiej się zrelaksować i odstresować, ślęczeć nad zadaniami będziecie jutro rano.

Powodzenia wszystkim.

Fl3t05 ma rację!!! :D

jak po maturze ??

Jak poszło? Jak oceniacie poziom trudności?
Nie było znowu błędu w zadaniach?

Nie była trudna ,jednak z powodu mojej nieuwagi , stracę trochę punktów .
Mam jeszcze pytanie , czy jeśli na początku zadania ,zrobiłem błąd (chodzi mi tu o wyznaczenie punktu na prostej ) a później liczyłem dobrze ale z tym błędem ,to będę mieć jakieś punkty ,czy zadanie uznawane jest za całe źle???
Pozdro

imo trudniejsza niż ta z tamtych lat. ( mówie o poziomie rozszerzonym)
Były zadania łatwe nawet bardzo, i też takie co trzeba było przemyśleć bo trudnych aż takich nie było.
Nie zrobiłem zadania z tymi kołami, gdybym mial wiecej czasu cos bym wykminil i uwalilem zadanie ( niby najlatwiejsze ) z tymi liczbami A i B ....
ale ale na 70+ licze

Pisałem rozszerzoną i jestem negatywnie zdziwiony... zadanie ze skarbcem to porażka w ogóle, reszta też słabo mi poszła, ogólnie max 40% a jak dobrze pójdzie to nawet nie zdam, mimo tego, że tyle do tej matury się uczyłem...

Skarbiec wyliczylem na zdrowy rozum . wyszlo mi K 170 i w 13dniu po poludniu najmniej monet (1)
Ciezkie zadanie z stosunkiem promieni jak dla mnie . Za to prosty przekroj.
Pozdrawiam

jeslt w tresci zadania 8 nie ma błedu, to mam to zadanie całkowicie zle.
wg mnie ten stisunek powinien wynosic 4+2pier2
dupa dupa dupa!!!!

Ja nie zrobilem dwoch,z tym skarbcem i z tym ciagiem nieskonczonym.Uczucia mieszane,byly zadania bardzo latwe i bardzo trudne,ale matura napewno trudniejsza niz ubiegloroczna.Ta probna styczniowa to tez pikus przy tej.Pisalem rowne 3h i jak dla mnie,nie starczylo czasu.Duzo czasu spedzilem przy tych okregach,ale udalo mi sie w koncu to udowodnic...Mnie najbardziej ciekawi to rozwiazanie zadania ze skarbcem...jak dla mnie najgorsze na tej maturze...

Stosunek dobrze wychodzil :)

Również wyszło mi k=170 oraz 13 dzień. A jak Wam wyszło prawdopodobieństwo? Ja dałem dwie możliwości (n-liczba kul): n=4 v n=8. Też mam wrażenie, że matura była trudniejsza od próbnej.

kurde nie wiem czy to nie przedwczesna radosc ale chyba bardzo dobrze mi poszlo:D wpisujcie wyniki jakie pamietacie to sobie posprawdzamy:D:D:D:D

To zadanie ze skarbcem było chore. Nie zrobiłem również zadania ze stycznymi. Na plus zadania na dowód. Wielomian tez był całkiem fajny, wykres logarytmu również zjadliwy. Przekrój wydaje mi się prosty, aż za prosty pewnie zrobiłem gdzieś błąd. Zadanie z dziedzina całkiem kłopotliwe. Prawdopodobieństwo trudne.

Ja zauważyłem nieciekawą tendencję. Rok temu wszystkie matury z CKE(prócz polskiego, bo ten był teraz na poziomie gim) były znacznie prostsze. Wczoraj na historii po prostu dowalili takimi pytaniami, że ja dziękuje. Za to rozszerzone były łatwiejsze, aż do dziś. Paskudny pech.

Prawdopodobieństwo też 4 i 8. Eh, tragedia ;/. Jak myślicie, czy jest szansa na punkty jeżeli ktoś zrobił głupi błąd zaraz na początku? Z wielomianami np. pokręciłem równość i wyszło mi W(x) = (Q(x)+ R(x))*(x-1) zamiast W(x) = Q(x)*(x-1) + R(x)

cos alfa 1/4 pole pierw z 5 / 4 a^2 - dotyczy ostatniego zadania,w tym wielomianie byly trzy rozwiazania chyba takie: -3/2,3/2 i chyba 1/2,prawdopodobienstwo mi na pewno nie wyszlo (16 kul),to z funkcja wykladnicza <2,+niesk) u {0}.dziedziny z tym logarytmem i cosinusem nie pamietam dokladnie,mniej wiecej cos takiego (-II/2,-II/3)u(-II/3,II/3)u(II/3,II/2) ale nie jestem do konca pewny.To z okregami udowodnilem,to z A i z B tez,punkt P z pierwszego nalezy do wykresu,hmm...co tam jeszcze bylo?

W 11 zadaniu z ostroslupem zaznaczylem, ze ten przekroj jest katem dwusciennym :|
W zadaniu z skarbcem zakreslilem cala kartke, az w koncu 3 minuty przed czasem wpadlem na genialny sposob i rozwiazalem :D
Z analitycznej nie wiem czy mi uznaja, zrobilem raczej dobrze, ale sposob bardzo dziwny :D
Jeszcze te S19/S20 nie wiem czy mi uznaja dowod ze mniejsze od 1/4 pozniej jak wylaczalem, ale chyba bedzie ok. Reszta zadan nie sprawila mi klopotu.

kamilj90 pisze:Pisałem rozszerzoną i jestem negatywnie zdziwiony... zadanie ze skarbcem to porażka w ogóle, reszta też słabo mi poszła, ogólnie max 40% a jak dobrze pójdzie to nawet nie zdam, mimo tego, że tyle do tej matury się uczyłem...
mam tak samo jak ty :(

Witam wszystkich. :)
Ja pisałam podstawową i ogólnie jestem zadowolona, ale pewnie po ujawnieniu rozwiązań się mocno zdziwię, ale cóż. :lol:

Jak zrobiliście zadanie z prawdopodobieństwem? Mi wyszło \(63/145\), zrobiłam to kombinacjami.

mi w tym polu przekroju nie wyszedl pierwiastek z 5 tylko z siedmiu;p ale nie wiem moze cos zle;p

POdam rozwiazania jakie mi wyszly, skorygujcie ze swoimi.

1. zbior w ksztalcie rownolegloboku punkt P nalezy do funkcji
2. W(x)=0 dla 0,5 1,5 -1,5
3. m=0 i m<2,+nieskonczonosc)
4.170monet -w 13 dniu (po poludniu) najmniej monet.
5.Ciag geometryczny q=4 z sumami nie pamietam:D
6.Prawdopodobienstwo 4N=4 lub 4N=8 z rownania wyszlo n<3
7.Stereometria Cos alfa= 0,25 ///P przekroju chyba pierwiastek z 5 przez 2 a^2
8.Okrag narysowalem i wyszla mi prosta -3/4x -1=y

A mnie się podobało i poszło mi o niebo lepiej niż na próbnej (zrobiłem wszystko) ale to głównie dlatego że do tamtej się wogóle nie uczyłem (zdaję jeszcze fize więc miałem dużo roboty). Prawdopodobieństwo tez mam 4 i 8 ale obydwa pasują więc jak dla mnie to tak miało byc. Zadanie ze skarbcem mam tez k=170 i 13 dzień, metoda nie do końca idealna. Wykombinowałem jak to zrobić żeby wyszła ładna funkcja kwadratowa ale brakło mi czasu żeby to napisac, więc mam trochę 'po swojemu'.

Co do rozwiązań to:
pierwiastki wielomianu mam na pewno inne, jakieś ułamki generalnie. styczna u mnie y=-3/2x - 1. reszte mam chyba tak samo.

siemka ;p Pisal ktos podstawe??

Ja nie zrobilem funkcji kwadratowej w zadaniu z monetami. POprostu obliczylem ze przez 13dni skarbnik bedzie dokladal mniej niz krol bral a od 14dnia wiecej.
Na podstawie tego sformuowalem wniosek ze najmniej bedzie dnia 13

pierwsze 3 zadania imo bardzo proste, dalej troche gorzej. zadanie ze skarbcem i to z okręgami chyba najtrudniejsze.
ile wam wyszedł iloraz tego ciągu geometrycznego (x-3 ; x+3 ; 6x-+2) ?

Tomcas w wiekszości sie zgadza ... ja zrobilem ze 4N=8 tylko to...:/ bo myslalem ze 1 sie nie liczy... tzn zapisalem chyba ze musi byc >=2 i wzialem tylko dwojke ale nie wiem czemu tak zrobilem:| i punkty w plecy:/ w stereometrii mam inaczej pole, wyszlo mi (pierwiastek z 7 przez 4)*a^2 cos takiego... ze skarbcem nie zrobilem... i jeszcze mam jedno pytanie... podobno mialo nie byc nierownosci trygonometrycznych... wiec jak mialem zrobic te zadanie z dziedzina?

mi wyszedł x+3/x-3

iloraz wyszedl 4

Odpowiedzi takie same jak TomCas, z tym, że chyba pole przekroju mam pierwiastek z 5 przez 4 a nie przez 2.
I jeszcze była dziedzina funkcji z logarytmem: otwarte wszędzie od -pi/2 do pi/2 z wyłączenie -pi/3 i pi/3

a ten cos alfa to nie 0.5 ?

napewno 0,25

Jak wam poszlo?

cos alfa = 1/4 czylo 0,25 tez mi tak wyszlo... z czego obliczyliscie pole w ostatni bo mam inny wynik:/

nie kloccie sie i tak rozwiazania beda za raz ;] (mi pole przekroju wyszlo (a^2 * pier z 6) / 4)..

z wzoru Herona ale kurde teraz sie zastanawiam co tam moglam zle zrobic ze mi wyszedl ten pierwiastek z 7....

spinner