Zestaw użytkownika nr 1346_6793
Zestaw użytkownika
nr 1346_6793
Prostokąt obracając się wokół boku , zakreślił walec . Ten sam prostokąt obracając się wokół boku , zakreślił walec . Otrzymane walce mają równe pola powierzchni całkowitych. Wykaż, że prostokąt jest kwadratem.
Podstawą ostrosłupa jest prostokąt o bokach długości i . Krawędź jest prostopadła do podstawy. Najdłuższa krawędź boczna tworzy z podstawą kąt . Wykonaj rysunek pomocniczy tego ostrosłupa oraz oblicz jego objętość.
W stożek o promieniu i wysokości wpisujemy graniastosłupy sześciokątne prawidłowe tak, że jedna podstawa jest zawarta w podstawie stożka, a pozostałe wierzchołki należą do powierzchni bocznej stożka. Podaj wymiary graniastosłupa o największym polu powierzchni bocznej.
W ostrosłupie prawidłowym trójkątnym kąt płaski przy wierzchołku ostrosłupa ma miarę , zaś odległość wierzchołka podstawy od krawędzi bocznej, do której nie należy, jest równa . Oblicz objętość i pole powierzchni całkowitej tego ostrosłupa.
Dany jest zbiór wszystkich graniastosłupów prawidłowych sześciokątnych, których suma długości wszystkich krawędzi jest równa 216. Oblicz długość krawędzi podstawy i wysokość tego z danych graniastosłupów, który ma największe pole powierzchni bocznej.
Trzy wychodzące z jednego wierzchołka krawędzie równoległościanu są równe i . Krawędzie i są prostopadłe, a krawędź tworzy z każdą z nich kąt ostry . Oblicz objętość równoległościanu.
W ostrosłupie podstawa jest trójkątem prostokątnym, . Sinus jednego z kątów ostrych podstawy jest równy 0,6 . Promień okręgu opisanego na podstawie ma długość 10cm. Wysokość ostrosłupa ma długość 24cm. Oblicz:
- objętość ostrosłupa;
- tangens kąta nachylenia ściany bocznej ostrosłupa, zawierającej przeciwprostokątną podstawy, do płaszczyzny podstawy.
Danych jest osiem kul z numerami od 1 do 8, oraz dziesięć szuflad z numerami od 1 do 10. Rozmieszczamy w dowolny sposób kule w szufladach. Oblicz prawdopodobieństwa następujących zdarzeń:
- – wszystkie kule znajdą się w szufladach z numerami parzystymi.
- – dokładnie dwie szuflady pozostaną puste.
Dany jest wielomian . Jednym pierwiastkiem wielomianu jest prawdopodobieństwo otrzymania co najmniej 2 razy orła w trzykrotnym rzucie monetą. Drugi pierwiastek jest równy prawdopodobieństwu wypadnięcia parzystej liczby oczek na każdej kostce w rzucie dwiema kostkami. Wyznacz trzeci pierwiastek wielomianu.
Niech będzie liczbą naturalną. Ze zbioru liczb losujemy dwie liczby (mogą być równe). Oblicz prawdopodobieństwo, że suma wylosowanych liczb będzie większa od .
W zbiorze , gdzie jest liczbą naturalną, zmieniono znaki na przeciwne trzem losowo wybranym liczbom. Wiadomo, że prawdopodobieństwo tego, że suma wszystkich liczb w zbiorze nie uległa zmianie wynosi . Wyznacz .
Ze zbioru , gdzie wylosowano równocześnie dwie liczby. Wyznacz , tak aby prawdopodobieństwo wylosowania liczb, których suma jest liczbą nieparzystą było większe od .
Uzasadnij, że
jeżeli i .
Ze zbioru losujemy ze zwracaniem dwie liczby: i . Rozważmy zdarzenia
: jest liczbą parzystą;
: .
Oblicz prawdopodobieństwo zdarzenia .
Ze zbioru losujemy dwa razy (bez zwracania) po jednej liczbie. Oznaczamy te liczby w kolejności losowania przez oraz . Oblicz prawdopodobieństwo tego, że wylosowana para liczb jest rozwiązaniem nierówności .