/Szkoła średnia
Próbny Egzamin Maturalny
z Matematyki Zestaw przygotowany przez serwis zadania.info poziom rozszerzony 27 marca 2021 Czas pracy: 180 minut
Zadania zamknięte
Liczba jest równa
A) B) C) D)
Prosta o równaniu jest prostopadła do stycznej do wykresu funkcji w punkcie
A) B) C) D)
Dane są dwie urny z kulami. W pierwszej urnie jest 10 kul: 8 białych i 2 czarne, w drugiej jest 8 kul: 5 białych i 3 czarne. Wylosowanie każdej z urn jest jednakowo prawdopodobne. Wylosowano jedną z tych urn i wyciągnięto z niej losowo jedną kulę. Wyciągnięta kula była biała. Prawdopodobieństwo zdarzenia, że wylosowana kula pochodziła z drugiej z tych urn, jest równe
A) B) C) D)
Po przekształceniu wyrażenia algebraicznego do postaci współczynnik jest równy
A) B) C) 36 D)
Zadania otwarte
Dane są takie liczby dodatnie i , że ciąg jest ciągiem arytmetycznym. Oblicz wartość wyrażenia .
Przekątne czworokąta wypukłego dzielą go na cztery trójkąty. Wykaż, że jeżeli promienie okręgów opisanych na tych czterech trójkątach są równe, to w czworokąt można wpisać okrąg.
Liczby rzeczywiste i spełniają równość . Wykaż, że .
Wyznacz zbiór wartości funkcji
określonej dla wszystkich wartości , dla których prawa strona powyższego wzoru jest sumą wyrazów zbieżnego szeregu geometrycznego.
Dany jest trapez o podstawach i , w którym . Okrąg opisany na trójkącie przecina prostą w takim punkcie , że i . Oblicz długość podstawy trapezu .
Rozwiąż równanie
Sześcian przecięto płaszczyzną przechodzącą przez przekątną podstawy, która jest nachylona do płaszczyzny podstawy pod kątem takim, że (zobacz rysunek).
Odległość wierzchołka od płaszczyzny tego przekroju jest równa 6. Oblicz objętość sześcianu .
Wyznacz wszystkie wartości parametru , dla których oba pierwiastki równania
są większe od 2.
Punkt jest punktem przecięcia się środkowych trójkąta równoramiennego o podstawie . Okrąg o średnicy ma równanie , a cięciwa tego okręgu równoległa do prostej i przechodząca przez punkt zawiera się w prostej o równaniu . Wyznacz równanie okręgu o środku , który przechodzi przez punkty i .
Ze zbioru liczb , losujemy kolejno trzy razy po jednej liczbie bez zwracania. Niech oznacza zdarzenie polegające na tym, że iloczyn wylosowanych liczb jest podzielny przez 6. Oblicz granicę .
Rozpatrujemy wszystkie trapezy , których wierzchołki i leżą na wykresie funkcji określonej dla . Punkt ma współrzędne , a oś jest osią symetrii tego trapezu (zobacz rysunek).
Oblicz obwód tego trapezu , którego pole jest najmniejsze możliwe.