/Szkoła średnia
Próbny Egzamin Maturalny
z Matematyki Zestaw przygotowany przez serwis zadania.info poziom rozszerzony 30 kwietnia 2022 Czas pracy: 180 minut
Zadania zamknięte
Liczba jest równa
A) B) C) D)
Rysunek przedstawia wykres funkcji .
Wskaż wykres funkcji .
Wielomian jest podzielny przez dwumian dla równego
A) 6 B) C) 4 D)
Na rysunku przedstawiony jest zbiór wszystkich liczb rzeczywistych spełniających nierówność .
Stąd wynika, że
A) B) C) D)
Zadania otwarte
Oblicz granicę jednostronną funkcji .
Wykaż, że dla dowolnych liczb rzeczywistych i takich, że , prawdziwa jest nierówność .
Wyznacz wzór funkcji kwadratowej wiedząc, że jest on styczny do prostej w punkcie oraz przechodzi przez punkt .
Pole trapezu równoramiennego opisanego na okręgu jest równe , a kąt ostry przy podstawie ma miarę . Wykaż, że ramię tego trapezu ma długość .
W pudełku znajdują się 4 kostki do gry: 3 sześcienne (ze ścianami ponumerowanymi liczbami od 1 do 6) i jedna czworościenna (ze ścianami ponumerowanymi liczbami od 1 do 4). Losowo wybrano kostkę, wykonano nią 3 rzuty i w wyniku tych 3 rzutów otrzymano trzy razy jedynkę. Jakie jest prawdopodobieństwo, że wybrana kostka była kostką czworościenną?
Liczba jest sumą odwrotności dwóch różnych pierwiastków równania
Wyznacz zbiór wartości funkcji określonej wzorem .
Wyznacz wszystkie wartości parametru , dla których wykresy funkcji i , określonych wzorami oraz , przecinają w dwóch punktach znajdujących się powyżej osi układu współrzędnych.
Rozwiąż równanie w przedziale .
W ostrosłup prawidłowy czworokątny wpisano sześcian tak, że jego cztery wierzchołki należą do wysokości ścian bocznych ostrosłupa, a pozostałe do płaszczyzny podstawy. Oblicz stosunek objętości ostrosłupa do objętości sześcianu jeżeli kąt nachylenia ściany bocznej do płaszczyzny podstawy jest równy .
Punkt jest wierzchołkiem trójkąta prostokątnego o polu . Prosta zawiera przeciwprostokątną tego trójkąta, a prosta zwierająca przyprostokątną ma równanie . Środek okręgu wpisanego w trójkąt ma współrzędne . Oblicz współrzędne wierzchołków i tego trójkąta.
Na rysunku poniżej przedstawiono fragment wykresu funkcji określonej dla . Wykres ten przecina osie i odpowiednio w punktach i , a punkt jest początkiem układu współrzędnych. Rozpatrujemy wszystkie czworokąty , w których punkt leży na wykresie funkcji pomiędzy punktami i .
Oblicz pierwszą współrzędną wierzchołka tego z rozpatrywanych czworokątów, którego pole jest największe.