/Szkoła średnia/Zadania maturalne/Matura 2010/Matura próbna
Próbny Egzamin Maturalny
z Matematyki Zestaw przygotowany przez serwis www.zadania.info poziom rozszerzony 24 kwietnia 2010 Czas pracy: 180 minut
W prostokątnym układzie współrzędnych zaznacz zbiór wszystkich punktów, których współrzędne spełniają warunek .
Do dwóch okręgów przecinających się w punktach i poprowadzono wspólną styczną , przy czym punkt należy do pierwszego, a punkt do drugiego okręgu. Wykaż, że prosta dzieli odcinek na połowy.
Wyznacz największą wartość funkcji
Trójkąt podzielono odcinkami i na 5 trójkątów, przy czym .
Korzystając z podanych pól trzech z tych trójkątów, wyznacz pole trójkąta .
Malarz chcąc rozjaśnić 20 litrów granatowej farby postąpił w następujący sposób: odlał jeden litr farby i dolał 1 litr farby białej, a potem całość dokładnie wymieszał. Procedurę tę powtórzył w sumie 8 razy. Ile litrów granatowej farby pozostało w otrzymanej mieszaninie? Wynik podaj z dokładnością do 1 litra.
W sferę o promieniu wpisano ostrosłup prawidłowy trójkątny w ten sposób, że wszystkie wierzchołki ostrosłupa leżą na powierzchni sfery. Wiedząc, że krawędź boczna ostrosłupa ma długość 13, a krawędź podstawy długość , oblicz .
Wykaż, że równanie nie ma rozwiązań rzeczywistych.
Punkty i są wierzchołkami trójkąta prostokątnego , o kącie prostym przy wierzchołku . Oblicz współrzędne wierzchołka tego trójkąta, wiedząc, że leży on na paraboli o równaniu .
Spośród wyrazów skończonego ciągu arytmetycznego danego wzorem , gdzie wybieramy losowo 3. Oblicz prawdopodobieństwo, że iloczyn wybranych liczb jest podzielny przez 3.
Wykaż, że jeżeli liczby i spełniają równość to przynajmniej jedna z nich jest niewymierna.
W trójkąt prostokątny o przyprostokątnych długości i wpisano dwa przystające okręgi w ten sposób, że są one wzajemnie styczne oraz jeden z nich jest styczny do boków i , a drugi do boków i .
Oblicz długość promienia tych okręgów.