Zadania.info
Największy internetowy zbiór zadań z matematyki
cornersUpL
cornersUpR

Zadania

Na skróty

Recenzje

Linki sponsorowane

cornersM

Linki sponsorowane

cornersR
Zadanie nr 2339769

Pan Nowak postanowił kupić wykładzinę na prostokątną podłogę o wymiarach 3 m i 4 m. Pod uwagę wziął dwa typy wykładziny.

Typ wykładziny Szerokość wykładziny Cena wykładziny
welurowa 4 m 35 zł za  2 1 m
wełniana 3 m 95 zł za 1 metr bieżący

Wybierz P, jeśli zdanie jest prawdziwe, lub F – jeśli jest fałszywe.

Cena 1 m 2 wykładziny welurowej jest niższa niż cena 1 m 2 wykładziny wełnianej. PF
Kupując tańszą wykładzinę, pan Nowak zaoszczędzi 40 zł. PF
Wersja PDF
Rozwiązanie

Koszt  2 12 m wykładziny welurowej jest równy

12 ⋅35 = 4 20 z ł.

Koszt  2 12 m wykładziny wełnianej to koszt 4 metrów bieżących, czyli

4⋅9 5 = 380 zł.

To oznacza, że wykładzina wełniana jest tańsza. Przy zakupie 1 2 m 2 różnica w cenie wynosi

420 − 380 = 40 zł.

 
Odpowiedź: F, P

Wersja PDF