/Szkoła średnia/Zadania maturalne/Matura 2019/Matura próbna/CKE, OKE, CEN
Próbny Egzamin Maturalny
z Matematyki (CEN Bydgoszcz)
poziom rozszerzony 7 marca 2019 Czas pracy: 180 minut
Zadania zamknięte
Granica jest równa
A) B) C) D)
Zbiorem rozwiązań nierówności jest
A) B) C) D)
Funkcja jest określona dla każdej liczby rzeczywistej . Wówczas pochodna tej funkcji dla argumentu jest równa
A) B) C) D)
Dla dowolnej liczby rzeczywistej zachodzi zależność . Wartość parametru jest równa
A) B) C) D)
W trójkącie dane są wierzchołki , , . Trójkąt jest obrazem trójkąta w jednokładności o środku i skali . Trójkąty te leżą po przeciwnych stronach osi rzędnych. Promień okręgu opisanego na trójkącie ma długość . Skala jednokładności wynosi
A) B) C) D) 3
Zadania otwarte
Ze zbioru liczb losujemy kolejno bez zwracania dwie. Oblicz prawdopodobieństwo, że suma wylosowanych liczb jest podzielna przez 3, jeżeli pierwsza z wylosowanych liczb jest liczbą pierwszą.
Wyznacz zbiór wartości funkcji , gdzie .
Dwa boki trójkąta ostrokątnego wpisanego w okrąg o promieniu mają długości i . Wykaż, że długość trzeciego boku wynosi .
Ciąg jest geometryczny o wyrazie pierwszym równym i ilorazie , Oblicz sumę .
Wielomian jest podzielny przez dwumian , a reszta z dzielenia wielomianu przez dwumian wynosi . Oblicz i , a następnie rozwiąż nierówność .
W trapez można wpisać okrąg o promieniu 4 i jednocześnie na tym trapezie można opisać okrąg. Kąt ostry trapezu ma miarę . Oblicz promień okręgu opisanego na tym trapezie.
Wykaż, że zbiór jest zbiorem wartości funkcji
Dla jakich wartości parametru suma odwrotności pierwiastków równania
jest nie większa od ?
Na krzywej obrano punkty i . Znajdź na tej krzywej taki punkt o ujemnej odciętej, aby pole trójkąta było najmniejsze.
Dany jest ostrosłup prawidłowy czworokątny o krawędzi podstawy i kącie nachylenia krawędzi bocznej do krawędzi podstawy . Oblicz pole przekroju płaszczyzną przechodzącą przez wierzchołek i równoległą do krawędzi podstawy oraz nachyloną do płaszczyzny podstawy pod kątem . Podaj konieczne założenia dotyczące kąta .
W pierwszej urnie są 4 kule zielone i 5 czerwonych, w drugiej urnie 3 zielone i 6 czerwonych. Z pierwszej urny losujemy jedną kulę i przekładamy ją do drugiej urny. Następnie do drugiej urny dokładamy 2 kule tego samego koloru co wylosowana kula. Losujemy dwie kule z drugiej urny. Oblicz prawdopodobieństwo, że obie będą zielone.