/Szkoła średnia/Zadania maturalne
Egzamin Maturalny
z Matematyki (termin dodatkowy)
poziom rozszerzony 3 czerwca 2016 Czas pracy: 180 minut
Zadania zamknięte
Funkcja określona jest wzorem dla każdej liczby rzeczywistej. Zbiorem wartości funkcji jest
A) B) C) D)
Wartość wyrażenia jest równa
A) B) C) D)
W trapezie o podstawach i dane są: oraz (zobacz rysunek).
Wówczas długość podstawy tego trapezu jest równa
A) B) C) D)
W ostrosłupie prawidłowym czworokątnym wszystkie krawędzie mają jednakową długość. Wynika stąd, że cosinus kąta nachylenia ściany bocznej do płaszczyzny podstawy tego ostrosłupa jest równy
A) B) C) D)
Granica jest równa
A) B) C) 0 D)
Zadania otwarte
Dany jest nieskończony ciąg geometryczny określony dla , w którym iloraz jest równy pierwszemu wyrazowi, a suma wszystkich wyrazów tego ciągu jest równa 12. Oblicz pierwszy wyraz tego ciągu.
Dane są zdarzenia losowe takie, że i . Oblicz , gdzie zdarzenie oznacza różnicę zdarzeń i .
Wykaż, że dla prawdziwa jest nierówność .
Rozwiąż nierówność .
Dany jest ciąg określony dla każdej liczby całkowitej , w którym oraz dla każdej liczby prawdziwa jest równość . Oblicz pierwszy wyraz ciągu i ustal, czy ciąg ten jest malejący.
Dany jest sześcian . Przez wierzchołki i oraz środek krawędzi poprowadzono płaszczyznę, która przecina przekątną w punkcie (zobacz rysunek).
Wykaż, że .
Liczba jest sumą odwrotności dwóch różnych pierwiastków równania
Wyznacz zbiór wartości funkcji określonej wzorem .
Rozwiąż nierówność w przedziale .
W trójkącie prostokątnym stosunek różnicy długości przyprostokątnych do długości przeciwprostokątnej jest równy . Oblicz cosinusy kątów ostrych tego trójkąta.
Oblicz, ile jest wszystkich liczb naturalnych pięciocyfrowych, w których zapisie występują dokładnie trzy cyfry nieparzyste.
Punkty i są wierzchołkami podstawy trójkąta równoramiennego , a wysokość opuszczona z wierzchołka tego trójkąta zawiera się w prostej o równaniu . Oblicz współrzędne wierzchołka .
Rozpatrujemy wszystkie walce, których pole powierzchni całkowitej jest równe . Oblicz promień podstawy tego walca, który ma największą objętość. Podaj tę największą objętość.