VII próbna matura z matematyki z zadania.info

24 kwietnia 2010
Ilustracja
Właśnie zamieściliśmy arkusze VII tegorocznej próbnej matury z matematyki organizowanej przez nasz portal.

Zadania na poziomie podstawowym

Zadania na poziomie rozszerzonym

Aby maksymalnie wykorzystać tę okazję do sprawdzenia swoich umiejętności radzimy spróbować rozwiązać te zadania w warunkach maksymalnie zbliżonych do egzaminacyjnych. W tym celu

  • Postarajcie się wygospodarować odpowiednią ilość czasu (170 minut na poziomie podstawowym i 3 godziny na rozszerzonym) tak, aby zadania rozwiązywać bez przerw.
  • Korzystajcie tylko z takich przyborów jakie są dopuszczone na egzaminie: prosty kalkulator, linijka, cyrkiel, tablice wzorów.
  • Starajcie się zmieścić rozwiązania na arkuszach egzaminacyjnych.
  • Starajcie się maksymalnie wykorzystać czas. Jeżeli zostanie wam czas, to myślcie nad zadaniami, których nie udało wam się rozwiązać. Jeżeli uda wam się rozwiązać wszystkie zadania, to sprawdźcie swoje rozwiązania.

Powinno to być oczywiste, ale rozwiązywanie zadań w warunkach egzaminacyjnych jest bardzo specyficzne. Trzeba umieć radzić sobie ze stresem związanym z egzaminem, ze stresem związanym z brakiem wystarczającej ilości czasu, ze stresem związanym z brakiem wystarczającej ilości miejsca do pisania (wszystko co napiszemy musimy oddać). Z tego powodu radzimy już w tej chwili zacząć się przyzwyczajać do takich warunków.

Rozwiązania zadań.

Poziom podstawowy

Poziom rozszerzony

Kolejna zabawa maturalna za tydzień, 1 maja.

Właśnie zamieściliśmy arkusze VII próbnej matury.
http://www.zadania.info/n/1292718
Do jutra (25 kwietnia) do godz. 16 wszystkie posty na temat zadań i rozwiązań zadań z tych arkuszy będą usuwane.
Jeżeli macie wątpliwości co do poprawności treści zadań to piszcie na
supergolonkaMALPAzadania.info

W międzyczasie możecie natomiast podać swój orientacyjny wynik w powyższej ankiecie.

Ten temat poświęcony jest poziomowi rozszerzonemu!
Temat poziomu podstawowego

W zad. 8 mowa jest o paraboli o równaniu \(y=x^2-12y+33\). Czy jest to zamierzone i świadome działanie autora zadania ? Czy może równanie tej paraboli powinno mieć postać \(y=x^2-12x+33\) ?

mam tą samą wątpliwość bo jakoś to zadanie nie chce mi wyjść:D

Właśnie też się zastanawiam nad tym...

również nie chce mi wyjść, jakies brzydkie liczby i równania powychodziły, mimo, że próbowałem na 3 sposoby.

Moim zdaniem to celowe, bo jeżeli byłby tam x to zadanie nadaje sie na poziom podstawowy (podobne było na próbnej maturze z CKE). Jestem ciekaw odpowiedzi :))

A kto powiedział, że zadanie które nadaje się na poziom podstawowy nie może znaleźć się na poziomie rozszerzonym :p ? Może być jak najbardziej. Wydaje, mi się, że powinno być tam z x, bo z tym y wychodzą koszmarne rachunki. Wątpię, żeby autor zadania chciał sprawdzić u ucznia umiejętność liczenia takich liczb (łatwo o błąd rachunkowy). Po drugie nie wydaje mi się, żeby na maturę dano tak czasochłonne rachunki.

Sorry za długi brak odzewu, ale ładna pogoda odciągnęła mnie od komputera. Ma być -12x.

heh, to "trochę" to ułatwia zadanie;]

Rozwiązania - poziom rozszerzony
http://www.zadania.info/99004

Ja bym proponował usunięcie obrazka układu współrzędnych w zadaniu 1. z pliku zawierającego samą treść zadań (http://pdf.zadania.info/99004.pdf). Powinno się wtedy zmieścić na dwóch stronach, a jak ktoś to drukuje to i tak pewnie narysuje sobie na kartce układ narysuje... ;)

Czy zadanie 3 można rozwiązać na piechotę? Doprowadziłem równanie do samych cosinusów tak jak w rozwiązaniu, ale potem rozpisuwałem tak jak na zdjęciu...czy takie rozwiązanie byłoby zaakceptowane przez egzaminatora? :)
http://i40.tinypic.com/207b4sy.jpg

spinner