Zadania.info
Największy internetowy zbiór zadań z matematyki
cornersUpL
cornersUpR

Zadania

 

Na skróty

Recenzje

Linki sponsorowane

cornersM

Linki sponsorowane

cornersR

Matematyka, Vademecum Maturalne


Maria Borowska, Anna Jatczak
Operon
4 listopada 2008
Kolejne wydanie Vademecum maturalnego wydawnictwa 'Operon'. Książka jest niezwykle starannie wydana - strony są kolorowe, treść jest ilustrowana dużą liczbą rysunków. Materiał książki podzielony jest na 12 rozdziałów.
RozdziałLiczba przykładowych
zadań
1. Liczby i ich zbiory10
2. Funkcje i ich własności5
3. Wielomiany i funkcje wymierne11
4. Ciągi liczbowe8
5. Funkcje trygonometryczne5
6. Planimetria7
7. Geometria analityczna6
8. Stereometria8
9. Rachunek prawdopodobieństwa8
10. Funkcje potęgowe, wykładnicze i logarytmiczne5
11. Ciągłość i pochodna funkcji4
12. Przykładowe zadania z testu maturalnego z rozwiązaniami26

Każdy rozdział książki składa się z kilku elementów.

 • Definicje i twierdzenia: stanowią one znakomitą większość treści. Często są opatrzone komentarzami i ilustrowane prostymi przykładami.
 • Przykładowe zadania: w każdym rozdziale jest ich tylko kilka, ale za to są dokładnie rozwiązane.
 • Ciekawostki: większość z nich ma charakter historyczny, ale są też ciekawostki matematyczne i naukowe.

Materiał książki odpowiada nieaktualnym już standardom egzaminacyjnym, ale przypadku vademecum nie jest to istotna wada.

W ostatnim rozdziale zawarto 26 przykładowych rozwiązań zadań maturalnych z matur 2007-2008. Rozwiązania te są w zasadzie identyczne z tymi publikowanymi przez CKE.

Do książki dołączona jest również płyta CD. W egzemplarzu, który dostaliśmy do recenzji jej nie było, ale należy przypuszczać, że jej zawartość jest podobna do tej opisanej w recenzji testów maturzysty.

podglądobrazekpodglądobrazekpodglądobrazek
Rok wydania2008Cena50-60zł
ISBN978-83-7461-722-2RozwiązaniaTak
PodtytułVademecum MaturalneLiczba stron328
Liczba zadań26 zadań maturalnych+przykłady w tekście
Format podgląd

Nasza opinia

Plusy

 • Bardzo atrakcyjna szata graficzna oraz dużo ilustracji. Dzięki temu treść książki jest bardzo czytelna.
 • Ciekawostki, sporo interesujących komentarzy i przykładów, na końcu indeks pojęć omówionych w książce - wszystko to sprawia, że korzystanie z książki jest przyjemnością.
 • Treść wykraczająca poza minima programowe. Niestety jest to rzadkość w aktualnie dostępnych książkach, a szkoda, bo dzięki temu książka staje się o wiele ciekawsza.

Minusy

 • Cena. Są księgarnie, w których książka kosztuje 70zł, a kupienie jej za mniej niż 60zł jest już pewnym wysiłkiem. Taka cena jest dość astronomiczna i dla wielu osób zaporowa.
 • Nie wszystko mi się w książce podoba. Jest sporo drobnych mankamentów, które utrudniają jej czytanie. Np. w rozdziale o przekształceniach geometrycznych, zupełnie niepotrzebnie, jest wielokrotnie używana litera [math] (kaligraficzne I). Autorki ponadto starannie oznaczają skalę przekształceń, co prowadzi do potworków w stylu [math]. Jeżeli się ktoś zastanawia co ta równość oznacza, to jest to zapis tego, że każda figura jest podobna do samej siebie.
  Takich przykładów jest więcej. Prawie wszędzie autorki próbują tworzyć algorytmy do pewnych typów zadań. W wielu sytuacjach jest to sposób na skomplikowanie rzeczy prostych. Ponadto, wiadomo, że schematyczne myślenie o zadaniach bywa często mylące.
 • Nie ma rozdziału materiału na poziomie podstawowym od materiału na poziomie rozszerzonym, oraz od treści wykraczających poza program szkolny. Skutek jest taki, że dla słabych uczniów książka jest w wielu miejscach za trudna, a dla zdolniejszych może być kłopotliwe odsiewanie informacji banalnych (które jak wspominałem bywają zapisane w pokrętny sposób).

Podsumowanie

Gdyby książka kosztowała 20zł to bez wahania mógłbym ją każdemu polecić. Kosztuje jednak znacznie więcej, więc nie da się uciec od pytania czy jest tego warta. O tym każdy musi zadecydować samodzielnie, ale moja rada jest taka, żeby zadać sobie pytanie czego od tej książki oczekujemy. Jest w niej mało zadań, więc należy ją traktować zgodnie tytułem, czyli jako vademecum pojęć matematycznych. W tej formie jest ona bardzo dobra: jest sporo wartościowych komentarzy, a zagadnienia są na ogół opisane bardzo wyczerpująco.

Ponieważ zmiany w tegorocznym wydaniu są kosmetyczne, warto poszukać starszych wydań tej książki - w ten sposób możemy zaoszczędzić parę złotych.