VI próbna matura 2018 z matematyki z zadania.info
Zadania na poziomie podstawowym
Zadania na poziomie rozszerzonym
Aby maksymalnie wykorzystać tę okazję do sprawdzenia swoich umiejętności radzimy spróbować rozwiązać te zadania w warunkach maksymalnie zbliżonych do egzaminacyjnych. W tym celu
- Postarajcie się wygospodarować odpowiednią ilość czasu (170 minut na poziomie podstawowym i 3 godziny na rozszerzonym) tak, aby zadania rozwiązywać bez przerw.
- Korzystajcie tylko z takich przyborów jakie są dopuszczone na egzaminie: prosty kalkulator, linijka, cyrkiel, tablice wzorów.
- Starajcie się zmieścić rozwiązania na arkuszach egzaminacyjnych.
- Starajcie się maksymalnie wykorzystać czas. Jeżeli zostanie wam czas, to myślcie nad zadaniami, których nie udało wam się rozwiązać. Jeżeli uda wam się rozwiązać wszystkie zadania, to sprawdźcie swoje rozwiązania.
Powinno to być oczywiste, ale rozwiązywanie zadań w warunkach egzaminacyjnych jest bardzo specyficzne. Trzeba umieć radzić sobie ze stresem związanym z egzaminem, ze stresem związanym z brakiem wystarczającej ilości czasu, ze stresem związanym z brakiem wystarczającej ilości miejsca do pisania (wszystko co napiszemy musimy oddać). Z tego powodu radzimy już w tej chwili zacząć się przyzwyczajać do takich warunków.
Rozwiązania zadań.
Poziom podstawowy
Poziom rozszerzony
Kolejna zabawa maturalna już za tydzień, 21 kwietnia.
Właśnie zamieściliśmy arkusze VI próbnej matury.
https://www.zadania.info/n/2776008
Do jutra (15 kwietnia) do godz. 16 wszystkie posty na temat zadań i rozwiązań zadań z tych arkuszy będą usuwane.
Jeżeli macie wątpliwości co do poprawności treści zadań to piszcie na
supergolonkaMALPAzadania.info
Rozwiązania zadań:
Podstawa
Rozszerzenie
Dlaczego w zadaniu 17 liczymy już pochodną z podstawienia? Zmieniamy własności geometryczne funkcji. Najpierw powinno policzyć się pochodną normalnie, dopiero potem ewentualnie podstawić by pogrupować czynniki.
a w zadaniu 13 można było policzyć współrzędne wierzchołków kwadratu i potem AS=CS=DS=BS? Lub jakieś inne rozwiązanie?
To zależy od sytuacji, ale na pewno przy badaniu monotoniczności (a więc też ekstremów) możemy podstawiać za funkcję rosnącą, typu \(t=x^2\), \(t=x^3\), \(t=\log x\), \(t=2^x\) itd. dla \(x \ge 0\). Można też podstawiać za funkcję malejącą, np. \(y=\frac{1}{x}\), \(y=\log_{0,5}x\) itd. dla \(x \ge 0\), ale wtedy trzeba pamiętać, że maksima zamieniają się na minima i odwrotnie.
Chciałbym poznać te 6 osób z ankiety, w najlepszym wypadku wziąć od nich korepetycje...