III próbna matura 2019 z matematyki z zadania.info

16 marca 2019
Ilustracja
Właśnie zamieściliśmy arkusze III tegorocznej próbnej matury z matematyki organizowanej przez nasz serwis.

Zadania na poziomie podstawowym
Zadania na poziomie rozszerzonym

Aby maksymalnie wykorzystać tę okazję do sprawdzenia swoich umiejętności radzimy spróbować rozwiązać te zadania w warunkach maksymalnie zbliżonych do egzaminacyjnych. W tym celu

  • Postarajcie się wygospodarować odpowiednią ilość czasu (170 minut na poziomie podstawowym i 3 godziny na rozszerzonym) tak, aby zadania rozwiązywać bez przerw.
  • Korzystajcie tylko z takich przyborów jakie są dopuszczone na egzaminie: prosty kalkulator, linijka, cyrkiel, tablice wzorów.
  • Starajcie się zmieścić rozwiązania na arkuszach egzaminacyjnych.
  • Starajcie się maksymalnie wykorzystać czas. Jeżeli zostanie wam czas, to myślcie nad zadaniami, których nie udało wam się rozwiązać. Jeżeli uda wam się rozwiązać wszystkie zadania, to sprawdźcie swoje rozwiązania.

Powinno to być oczywiste, ale rozwiązywanie zadań w warunkach egzaminacyjnych jest bardzo specyficzne. Trzeba umieć radzić sobie ze stresem związanym z egzaminem, ze stresem związanym z brakiem wystarczającej ilości czasu, ze stresem związanym z brakiem wystarczającej ilości miejsca do pisania (wszystko co napiszemy musimy oddać). Z tego powodu radzimy już w tej chwili zacząć się przyzwyczajać do takich warunków.

Rozwiązania zadań.

Poziom podstawowy
Poziom rozszerzony

Kolejna zabawa maturalna już za tydzień, 23 marca.

Właśnie zamieściliśmy arkusze III próbnej matury.
https://www.zadania.info/n/3585747
Do jutra (17 marca) do godz. 16 posty na temat zadań i rozwiązań zadań z tych arkuszy będą usuwane.
Jeżeli macie wątpliwości co do poprawności treści zadań to piszcie na
supergolonkaMALPAzadania.info

Rozwiązania zadań:
Podstawa
Rozszerzenie

Poziom trudności zadań zamkniętych tej matury to trochę przesada, niektóre z nich mogłyby być za 3 czy nawet 4 punkty.

Dylan, mówisz o podstawie czy rozszerzeniu?

Podstawa ;)

Dylan pisze:Poziom trudności zadań zamkniętych tej matury to trochę przesada, niektóre z nich mogłyby być za 3 czy nawet 4 punkty.
Zgadzam się! Bardzo.

Wszystkie arkusze na zadania.info mają podkręcony poziom trudności. To już chyba tutaj tradycja. I moim zdaniem dobrze, bo najwięcej można się nauczyć rozwiązując trudniejsze zadania. Rozwiązywanie zadań, które od ręki umie się zrobić nie bardzo ma sens. A słabi uczniowie pewnie tu wcale nie trafiają, bo oni i tak się nie uczą.

Fajny głos w dyskusji na temat poziomu trudności naszych matur - jeden z e-maili jaki otrzymaliśmy (pisownia oryginalna):

Temat: chyba was cos boli
witam serdeczne, jedno proste pytanie: czy kogos z was opetalo?!?!!???
te próbne zestawy maturalne sa ukladane przez szatana, dawajcie normalne arkusze albo was zgłaszam na policję, to nie sa żart

:D
Według mnie bardzo dobrze, że poziom jest wyższy od tych oficjalnych. Można się przygotować na najgorszy scenariusz. Poza tym chyba lepiej w tą, a niżeli w drugą stronę. Potem by się żalili, że na próbnych dobrze im szło, a tu lipa. :wink:

spinner