Próbny arkusz maturalny z matematyki na poziomie rozszerzonym

17 kwietnia 2019
Ilustracja
Tegorocznym maturzystom proponujemy jeszcze jeden próbny arkusz maturalny przygotowany przez użytkowniczkę naszego serwisu i aktualnie studentkę matematyki na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego, Joannę Matuszewską.
Drodzy maturzyści,

Już niedługo rozpoczną się tegoroczne egzaminy maturalne. Pamiętam, że gdy rok temu słyszałam tego typu słowa, to zawsze towarzyszyły mi w związku z nimi mieszane uczucia. Z jednej strony moje serce zaczynało bić szybciej, gdyż nieustannie chciałam zrobić jeszcze jakieś zadania, coś powtórzyć, czegoś się douczyć, lecz czas zaczął nieubłagalnie zbliżać się do dnia, którego tak bardzo się bałam. Z drugiej zaś wiedziałam, że jest to jedyny sposób, by wreszcie wyzbyć się ogromnego stresu, który narastał w mojej głowie coraz bardziej.

Podczas wszystkich przygotowań do egzaminu dojrzałości towarzyszył mi portal zadania.info, który był bazą ogromnej ilości zadań o zaawansowanym stopniu trudności. Rytuałem stało się potykanie z arkuszami przygotowanymi przez ów serwis w każdą sobotę rano i oczekiwanie na rozwiązania w niedzielne popołudnie.

Teraz – gdy jestem już studentką matematyki, zrodziła się we mnie chęć, aby w jakiś sposób odwdzięczyć się społeczności, z której tak wiele czerpałam. Wobec tego stworzyłam własny arkusz maturalny, oczywiście na kształt obowiązujących norm obecnego egzaminu, który przekazuje właśnie Wam – użytkownikom portalu zadania.info. Mam nadzieję, że posłuży Wam on jako dodatkowe przygotowanie do matury.

Ponadto oczywiście pragnę życzyć Wam powodzenia zarówno na egzaminie z matematyki, jak i ze wszystkich innych przedmiotów, z którymi będziecie się mierzyć.


Jeszcze kilka wyjaśnień autorki odnośnie rozwiązań zadań.
Jest to arkusz stworzony zgodnie z normami i wymaganiami obowiązującymi na maturze, składa się z odpowiedniej ilości punktów, przeskalowanych w standardowy dla matury sposób. Czerwonym kolorem zaznaczyłam moje komentarze do zadań, wybranych przeze mnie możliwości odpowiedzi, aby pokazać, że nie były one dobierane w przypadkowy sposób. Tworząc je starałam się myśleć o tym, co mnie samej sprawiało trudność podczas przygotowań do egzaminu, na czym polegały błędy moich rówieśników, które mogłam obserwować na lekcji czy też jakim tokiem rozumowaniem się kierowałam, np. podczas zaznaczania odpowiedzi testowych, gdy kompletnie nie miałam pomysłu na zadanie.

Próbny zestaw zadań
Rozwiązania zadań

oj w 3 godziny to nie ma szans to napisać pod presją sali w dodatku na jakiś ładny wynik bo niektóre 1-5 mogłyby być spokojnie za 3 pkt,ale może po prostu jestem za głupi i faktycznie za słaby ;)

aux128 pisze:oj w 3 godziny to nie ma szans to napisać pod presją sali w dodatku na jakiś ładny wynik bo niektóre 1-5 mogłyby być spokojnie za 3 pkt,ale może po prostu jestem za głupi i faktycznie za słaby ;)
Też tak uważam. 8) 8) :shock: :shock:

Poziom nieporównywalnie trudniejszy niż każda z matur CKE i akruszy publikowanych co sobotę na stronie. Niejasne wyjaśnienia, a niektóre zadania, jak np. to z granicą zupełnie bezsensowne, nie sprawdzają realnych umiejętności tylko "straszą" ogromnymi liczbami. Krótko mówiąc arkusz zupełnie nie odzwierciedla poziomu maturalnego. Starta czasu lepiej rozwiazac próbne z poprzednich lat.

W rozwiązaniu zadania 13 jest błąd podczas liczenia delty, w początkowym równaniu jest \(3\), a następnie zamieniło się w \(m\).
Arkusz mi się bardzo podoba, pozdrowienia dla pani Joanny :mrgreen:

Przejrzałem arkusz, jak dla mnie bardzo ciekawy - porównywalny z arkuszami wydawanymi przez pazdro, warto

dla ambitnych maturzystów poleciłbym też jak już wspomniałem pazdro i arkusze z teraz matury - z tego fioletowego zbiorku (nie niebieskiego!) - tam to dopiero można spotkać petardy

spinner