I próbna matura 2010 z matematyki z www.zadania.info

6 marca 2010
Ilustracja
Właśnie zamieściliśmy arkusze I tegorocznej próbnej matury z matematyki organizowanej przez nasz portal.

Zadania na poziomie podstawowym

Zadania na poziomie rozszerzonym

Aby maksymalnie wykorzystać tę okazję do sprawdzenia swoich umiejętności radzimy spróbować rozwiązać te zadania w warunkach maksymalnie zbliżonych do egzaminacyjnych. W tym celu

  • Postarajcie się wygospodarować odpowiednią ilość czasu (170 minut na poziomie podstawowym i 3 godziny na rozszerzonym) tak, aby zadania rozwiązywać bez przerw.
  • Korzystajcie tylko z takich przyborów jakie są dopuszczone na egzaminie: prosty kalkulator, linijka, cyrkiel, tablice wzorów.
  • Starajcie się zmieścić rozwiązania na arkuszach egzaminacyjnych.
  • Starajcie się maksymalnie wykorzystać czas. Jeżeli zostanie wam czas, to myślcie nad zadaniami, których nie udało wam się rozwiązać. Jeżeli uda wam się rozwiązać wszystkie zadania, to sprawdźcie swoje rozwiązania.

Powinno to być oczywiste, ale rozwiązywanie zadań w warunkach egzaminacyjnych jest bardzo specyficzne. Trzeba umieć radzić sobie ze stresem związanym z egzaminem, ze stresem związanym z brakiem wystarczającej ilości czasu, ze stresem związanym z brakiem wystarczającej ilości miejsca do pisania (wszystko co napiszemy musimy oddać). Z tego powodu radzimy już w tej chwili zacząć się przyzwyczajać do takich warunków.

Rozwiązania zadań.

Poziom podstawowy

Poziom rozszerzony

Kolejna zabawa maturalna już za tydzień, 13 marca.

Właśnie zamieściliśmy arkusze I próbnej matury.
http://www.zadania.info/n/7697549
Do jutra (7 marca) do godz. 16 wszystkie posty na temat zadań i rozwiązań zadań z tych arkuszy będą usuwane.
Jeżeli macie wątpliwości co do poprawności treści zadań to piszcie na
supergolonkaMALPAzadania.info

W międzyczasie możecie natomiast podać swój orientacyjny wynik w powyższej ankiecie.

Ten temat poświęcony jest poziomowi podstawowemu!
Temat poziomu rozszerzonego

Znalazłem błąd.... w zadaniu 16 z profilu podstawowego odpowiedz A i C jest taka sama

Jeżeli taka matura byłaby w maju, to stawiam że półowa, ba nawet więcej niż półowa Polskich maturzystów by nie zdała :)

Zgadzam się z poprzednikiem. Wątpię, żeby aż taka trudna była w maju, skoro wynik z próbnej, gdzie zdałoby 76% maturzystów uznano za "kiepski".
A twórców tej matury prosiłbym o ponowne przyjrzenie się zadaniom: 3, 5, 11 i 19, gdyż nie mogę się doszukać poprawnych odp

Poziom trudności jak rozszerzona rok temu na maturze :D.

Racja, porównajcie tą mature z tą co była w listopadzie z CKE to niebo a ziemia :) A i tak "tylko" 76% maturzystów zdało :) - Więc co było gdyby taka była w maju? :D
Powiem tak gdyby nie te zadania ABCD to niektore zadania kwalifikowały by się na poziom rozsz. Zresztą jak tak powierzchownie przeglądałem ten rakusz to w jednym zadaniu w zamknietym trzeba bylo skorzystac z wzoru zlogaryrmu ze liczba a do potegi logab=b - co taką właściwość moge się załozyć ze 90% maturzystów z poziomu podstawowego nie zna ! Na rozszerzonej jak najbardziej mogłoby być :)

Myśle, że osoby które zdają poziom rozsz nie będę miały problemy z tą maturą, lecz na szarych podstawowych myślę ze jest ona nie do osciągnięcią :)

Takie moje zdanie.

Sam na dniach wezme sięi napisze ta maturę i się sprawdzę ;)

Svanar pisze:Znalazłem błąd.... w zadaniu 16 z profilu podstawowego odpowiedz A i C jest taka sama
Rzeczywiście były.
szakal007 pisze:Jeżeli taka matura byłaby w maju, to stawiam że półowa, ba nawet więcej niż półowa Polskich maturzystów by nie zdała :)
Pewnie tak by było, ale te matury mają was dobrze przygotować do prawdziwej matury, a nie być jej kopią.
carck3r pisze:Poziom trudności jak rozszerzona rok temu na maturze :D.
No aż tak to nie - nie ma wielu pojęć zarezerwowanych dla poziomu rozszerzonego.
szakal007 pisze:Racja, porównajcie tą mature z tą co była w listopadzie z CKE to niebo a ziemia :) A i tak "tylko" 76% maturzystów zdało :) - Więc co było gdyby taka była w maju? :D
Pamiętajcie, że są małe szanse, aby najsłabsi uczniowie marnowali sobotę albo niedzielę na rozwiązywanie zadań z matematyki - i właśnie dlatego są słabi. Faktycznie, dla najsłabszych te matury będą za trudne. Ale oni powinni zacząć od studiowania matur dostępnych w dziale Matura 2010 albo matur z generatora
szakal007 pisze: Zresztą jak tak powierzchownie przeglądałem ten rakusz to w jednym zadaniu w zamknietym trzeba bylo skorzystac z wzoru zlogaryrmu ze liczba a do potegi logab=b - co taką właściwość moge się załozyć ze 90% maturzystów z poziomu podstawowego nie zna ! Na rozszerzonej jak najbardziej mogłoby być :)
Wzór, o którym mówisz to definicja logarytmu i jak najbardziej obowiązuje on na poziomie podstawowym.

Jeszcze o poziomie trudności. Ta dyskusja wraca co rok i wielokrotnie już o tym pisaliśmy, zobaczcie tu
http://forum.zadania.info/viewtopic.php ... 4&start=45
albo tu
http://forum.zadania.info/viewtopic.php ... 9634#p9634

Nasze zestawy są skierowane do osób, które na maturze chcą uzyskać dobry wynik, a nie tylko ją zaliczyć. Takie osoby muszą rozwiązywać trudne zadania, bo właśnie z nimi będą mieli problem na prawdziwej maturze.

Pamiętajcie, że maturę podstawową piszą wszyscy i musi ona być tak ułożona, żeby się nie okazało, że wszyscy lepsi uczniowie (powiedzmy ci zdający rozszerzenie) mają 95%. Dlatego na poziomie podstawowym też będą trudne zadania, i to trudne nawet dla bardzo dobrych maturzystów. Inna sprawa, że będzie też mnóstwo łatwych zadań tak, aby ktoś kto nie jest analfabetą mógł uzbierać te 30%. Wielu nauczycieli eksperymentowało dając do rozwiązania próbne matury CKE gimnazjalistom i lepsi gimnazjaliści nie mają problemów z uzbieraniem 30%.

Podsumowując, nasze matury są i będą trudniejsze od majowej, ale to jest najlepszy sposób na dobre przygotowanie się do prawdziwej matury.

Zamieściliśmy właśnie
rozwiązania zadań na poziomie podstawowym
Niestety nie udało się uniknąć kilku błędów, co wiele osób zauważyło:
- w zadaniu 3 było błędnie podane 287,5% zamiast 187,5%
- w zadaniu 16 były dwie identyczne odpowiedzi
- w zadaniu 19 zabrakło informacji o tym, że n jest liczbą naturalną

Jeżeli jeszcze coś zobaczycie to dajcie znać na adres
supergolonkaMALPAzadania.info

nie rozumie tylko jednego .... wydaje mi się ze w zadaniu 31 z podstawowego powinno być prawidłowego a nie prostego, bo inaczej nie wiadomo ze jest to trójkąt równoboczny

pytanie do zad.nr 30),
podpunkt b) zrobiłam tak:
od murów do ziemi pocisk spadał 1 s,natomiast od górnego pułapu na jaki wzniósł się pocisk
do ziemi spadał 2,5s,
przyjęłam g =10 [m/s] i uzyskałam odp.b) 25m;
co zrobiłam żle?

Nie bardzo rozumiem Twoje rozumowanie "od murów do ziemi pocisk spadał 1s" a potem mówisz, że od górnego pułapu spadał 2,5 s ? Nie wiem też po co Ci tu stała grawitacji "g". Przecież to zadnie z matematyki i raczej nie trzeba korzystać tu z wzorów fizycznych (chociaż jak najbardziej można ;-)) Rzuciłem okiem na to zadanko i ja to widzę tak:

Wysokość (w metrach), na jaką wzniósł się pocisk (względem poziomu armaty) po upływie t
sekund od momentu wystrzelenia opisuje funkcja \(h(t)=-5t^2 + 15t\), gdzie t ∈ <0, 4>
Czyli po 4 sekundach wartość funkcji wynosi = -20 m. Więc wniosek z tego taki, że armata znajduje się 20 metrów nad ziemią. Potem policzyłem wartość funkcji w jej wierzchołku, czyli dla \(p= \frac{-15}{-10}=1,5\) wartość ta wynosi : \(11,25\)m. Następnie dodałem do tych 20 m i otrzymałem wynik : 31,25m. Nie wiem czy jest to zgodnie z odp, bo nie mam do nich dostępu, ale ja tak to widzę.

PS

Co do rozwiązania z wykorzystaniem g, to dobrze obliczyłaś, że z maksymalnej wysokości pocisk spada 2,5 s, tylko dalej gdzieś zrobiłaś błąd. Wzór na maksymalną wysokość w rzucie ukośnym to \(h_{max}= \frac{gt_s^2}{2}\) gdzie \(t_s\) to czas spadania. Podstawiając czas 2,5 s oraz g=10 m/s otrzymamy:

\(h_{max}= \frac{10 \cdot 6,25}{2}=31,25\) ;-)

wielkie dzięki;
wynik jaki otrzymałeś jest zgodny z odpowiedzią,ja zastosowałam nie ten wzór z fizyki,
pozdrawiam

mam prośbę. skoro ktoś płaci za to żeby dostać odpowiedzi to przynajmniej dawajcie te odpowiedzi bez błędów.

spinner