I próbna matura 2022 z matematyki z zadania.info

26 lutego 2022
Ilustracja
Właśnie zamieściliśmy arkusze I tegorocznej próbnej matury z matematyki organizowanej przez nasz serwis.

Zadania na poziomie podstawowym
Zadania na poziomie rozszerzonym

Aby maksymalnie wykorzystać tę okazję do sprawdzenia swoich umiejętności radzimy spróbować rozwiązać te zadania w warunkach maksymalnie zbliżonych do egzaminacyjnych. W tym celu

  • Postarajcie się wygospodarować odpowiednią ilość czasu (170 minut na poziomie podstawowym i 3 godziny na rozszerzonym) tak, aby zadania rozwiązywać bez przerw.
  • Korzystajcie tylko z takich przyborów jakie są dopuszczone na egzaminie: prosty kalkulator, linijka, cyrkiel, tablice wzorów.
  • Starajcie się zmieścić rozwiązania na arkuszach egzaminacyjnych.
  • Starajcie się maksymalnie wykorzystać czas. Jeżeli zostanie wam czas, to myślcie nad zadaniami, których nie udało wam się rozwiązać. Jeżeli uda wam się rozwiązać wszystkie zadania, to sprawdźcie swoje rozwiązania.

Powinno to być oczywiste, ale rozwiązywanie zadań w warunkach egzaminacyjnych jest bardzo specyficzne. Trzeba umieć radzić sobie ze stresem związanym z egzaminem, ze stresem związanym z brakiem wystarczającej ilości czasu, ze stresem związanym z brakiem wystarczającej ilości miejsca do pisania (wszystko co napiszemy musimy oddać). Z tego powodu radzimy już w tej chwili zacząć się przyzwyczajać do takich warunków.

Rozwiązania zadań.

Poziom podstawowy
Poziom rozszerzony

Kolejna zabawa maturalna już za tydzień, 5 marca.

Właśnie zamieściliśmy arkusze I próbnej matury.
https://zadania.info/n/9408552
Do jutra (27 lutego) do godz. 16 posty na temat zadań i rozwiązań zadań z tych arkuszy będą usuwane.
Jeżeli macie wątpliwości co do poprawności treści zadań to piszcie na
supergolonkaMALPAzadania.info

Zadanie 15 (R) jest nierozwiązywalne bez znajomości grubości materiału z którego wykonywane ma być pudło. Wiem, że CKE na ostatniej maturze pokazało takie zadanie, ale to nie powód aby powielać ich błędy.

I tym właśnie fizyka (świat realny) różni się od matematyki, która milcząco zakłada, że powierzchnia nie ma trzeciego wymiaru (grubości).

Ale to jest zadanie z kontekstem realistycznym więc niestety abstrakcyjny materiał (a nawet dwa materiały) o pomijalnej grubości nie może być zastosowany.

Rozwiązania zadań:
Podstawa
Rozszerzenie

Odnośnie uwag do zadania z pudełkiem. Sam też bardzo nie lubię absurdalnych zadań ze sztucznym 'kontekstem praktycznym'. Na teście ósmoklasisty prawie zawsze takie absurdalne zadania się pojawiają.

Ale w kontekście tego zadania, nie wydaje mi się, że jest tak źle. Jest tam podany koszt wykonania m^2 dna/ściany. I tyle - bez związaku z tym jaki materiał jest tam użyty. To tak jak np. płacimy za m^2 pomalowania ściany i nie wnikamy ile razy będzie ta ściana malowana i być może dodatkowo gruntowana.

Zwróćcie uwagę, że tam nie ma 'kosztu materiału', tylko 'koszt wykonania'.

Inna sprawa to grubość ścianek (materiału) - i może tego dotyczy ta uwaga. Przy grubym materiale faktycznie zmienia wymiary pudełka. Zastanowię się jak dopisać, że grubość materiału pomijamy (jest cienki).

Czy w zadaniu 12 odpowiedzią nie powinno być \(5\sqrt2\) ?
Chyba źle skrócone.

W zadaniu 4. rozszerzenia funkcja nie jest wg mnie "określona dla każdej liczby rzeczywistej"

Pozdrawiam

trop10 pisze: 27 lut 2022, 17:51 Czy w zadaniu 12 odpowiedzią nie powinno być \(5\sqrt2\) ?
Chyba źle skrócone.
Jerry pisze: 27 lut 2022, 18:00 W zadaniu 4. rozszerzenia funkcja nie jest wg mnie "określona dla każdej liczby rzeczywistej"
Poprawiłem.

supergolonka pisze: 27 lut 2022, 17:11 Zwróćcie uwagę, że tam nie ma 'kosztu materiału', tylko 'koszt wykonania'.
To żadna różnica. Koszt i tak dotyczy materiału z którego wykonasz pudło, więc musisz znać jego wymiary zewnętrzne.

Pytanie do 15 z matury rozszerzonej, patrząc na wykres pochodnej funkcja jest malejąca od 0 do 45? Ja bym tutaj uwzględnił dziedzinę i dał, że jest malejąca od 30 do 45, ale to chyba nie ma jakiegoś dużego znaczenia.

kxmat pisze: 04 maja 2022, 13:20 Pytanie do 15 z matury rozszerzonej, patrząc na wykres pochodnej funkcja jest malejąca od 0 do 45? Ja bym tutaj uwzględnił dziedzinę i dał, że jest malejąca od 30 do 45, ale to chyba nie ma jakiegoś dużego znaczenia.
Tak, poprawiłem.

spinner