Próbna matura z matematyki rozpoczęta!

26 kwietnia 2008
Ilustracja
Zgodnie z zapowiedzią właśnie umieściliśmy przykładowe zestawy maturalne z matematyki.

Zadania na poziomie podstawowym

Zadania na poziomie rozszerzonym

Aby maksymalnie wykorzystać tę okazję do sprawdzenia swoich umiejętności radzimy spróbować rozwiązać te zadania w warunkach maksymalnie zbliżonych do egzaminacyjnych. W tym celu

  • Postarajcie się wygospodarować odpowiednią ilość czasu (2 godziny na poziomie podstawowym i 3 na rozszerzonym) tak, aby zadania rozwiązywać bez przerw.
  • Korzystajcie tylko z takich przyborów jakie są dopuszczone na egzaminie: prosty kalkulator, linijka, cyrkiel, tablice wzorów. Tablice wzorów możecie pobrać w dziale Matura 2008
  • Starajcie się zmieścić rozwiązania na arkuszach egzaminacyjnych.

Rozwiązania zadań na poziomie podstawowym

Rozwiązania zadań na poziomie rozszerzonym

No i wystartowała nasza próbna matura.
Powinno być jasne, że wszystkie posty dotyczące zadań i rozwiązań będą natychmiast kasowane. Do dyskusji zapraszamy po zamieszczeniu rozwiązań.

Jeżeli ktoś naprawdę nie może wytrzymać i chce nam coś napisać, to piszcie na maila kontakt@zadania.info

Jedna mała niejasność, w zadaniu 5 poziomu rozszerzonego dany jest, cytuję: "ciąg arytmetyczny o pierwszym wyrazie równym 2, i ILORAZIE 10".

No fakt, ma być geometryczny. Już poprawione.

a w zadaniu 10 poziom rozszerzony (o pięciokącie) wszystko jest ok ?

Jeżeli masz konkretne wątpliwości to napisz na maila.

kujdak w zadaniu 10 wszystko jest ok... tzn mi wyszło

w ostatnim zadaniu.. jezeli naszkicuje wykres i odczytam zbior wartosci to dostane max pkt?

Mam pytanie do zad. 9 z poziomu rozszerzonego
Czy jak po prostu policzę W(1) = 3a-3 i przyrównam to do zera czyli 3a-3=0 => a=1 to zadanie zaliczone? Jeśli tak to po co inf, ze wielomian jest kwadratem stopnia drugiego ?
za co aż 4 punkty ?

Źle policzyłeś, bo W(1)=0 dla dowolnego a.

wystarczy podziękować ekipie zadania.info za maturkę :) myśle że poziom był ok, dobrze zrobilem 6 zadań, 3 w połowie dobrze, 2 w ogole nie zrobiłem... - ogólnie jestem zadowolony, zadania momentami skłaniały do myślenia...
Wydaje mi się jednak, że arkusz z CKE będzie łatwiejszy... nie ma juz matury giertychowskiej a zapotrzebowanie na absolwentów polibudy jest a więc wątpię aby próbowali odrzucać nas już przy maturze... jedynych chętnych na kierunki techniczne.. no chyba, że jacyś dziwni są ;/ jeszcze raz wielkie dzięki!

Supergolonka.. a jak w ostatnim zadaniu narysowalem wykres i odczytalem wartosci..?.. tez mi wyszedl zbior wartosci <-5,+niesk) , dostane na maturze max pkt?

Ale jaki wykres narysowałeś, tej funkcji 4 stopnia? Żeby to zrobić trzeba zbadać funkcję (np. pochodną) i jeżeli tak zrobisz, tzn. uzasadnisz, że to co narysowałeś jest OK, to to jest dobre rozwiązanie.

Jeżeli natomiast narysowałeś wykresy obu funkcji kwadratowych i z tego odczytałeś, to jest ok i w zasadzie nie różni się podanego przez mnie rozwiązania.

Mam pare pytan odnosnie tej matury a konkretnie chodzi mi o rozozwiazania:
Zad.5. Czy dopuszcza sie nastepujace uzasadnienie: 3 punkty An=(2n,log2+n-1), An+1=(2n+2,log2+n), An+2=(2n+4,log2+n+1). Wektor AnAn+1=An+1An+2=[2,1]. Ponadto wektor AnAn+2=[4,2]=2AnAn+1.
Zad.8. Cos mi nie gra z podpunktem b. Ja licze to tak:
aby miec 33, mozemy wylosowac 10+23, 11+22,...,16+17 (dalej sie powtarzaja) - razem 7 mozliwosci,
aby miec 55, 10+45,...,19+36, 20+35,...,27+28 - razem 18 mozliwosci,
aby miec 77, 10+67,...,19+58, 20+57,...,29+48, 30+47,...38+39 - razem 29 mozliwosci,
aby miec 99, 10+89,...,19+80, 20+79,...,29+70, 30+69,...,39+60, 40+59,...,49+50 - razem 40 mozliwosci.
Stad wszystkich mozliwosci zliczam 94, czyli P(B)=94/4005. Co jest nie tak z moim rozumowaniem?
Zad.10. Czy podpunkt b moze byc policzony w ten sposob: Rozpatrujemy trojkat rownoboczny o ramieniu r i podstawie d, ktora stanowi odcinek laczacy srodki sasiednich bokow (rowny polowie przekatnej). W tym trojkacie katy maja miary: 72 i dwa po 54. wtedy mamy cos54=d/2r, to r=d/2cos54. cos54=sin36=sin(72/2). cos72=2(cos36)^2-1, stad cos 36=(1+\sqrt(5))/4. Dalej sin36=\sqrt(1-(cos36)^2)=\sqrt(5-\sqrt(5))/4\sqrt(2). Podstawiajac do wczesniejszej zaleznosci dla r, r=a(sqrt(2)+\sqrt(10))/2\sqrt(5-\sqrt(5)).

Ad zad 5 Tak, to jest OK.
Ad zad 8 Oczywiście masz rację, była pomyłka w końcach przedziałów i dlatego prawdopodobieństwo było dwa razy większe.
Ad zad 10 To jest dobre (i krótkie) rozwiązanie. W wolnej chwili je dopiszę.

mam pytanie co do poziomu trudności tych zadań, bo mnie wydawały się dosyć trudne i nietypowe (nie wiem tylko czy inni podzielaja moj pogląd)... zaskoczylo mnie szczególnie zadanie z pięciokątem foremnym, bo do tej pory w arkuszach maturalnych z nie spotkalam się z tą figurą. Z tego arkusza miałam tak na marginesie jakieś +-70% i zastanawiam się czy wynik taki może być satysfakcjonujący ;).

Dzieki. Robicie kawal dobrej roboty prowadzac ten serwis. Musze sie przyznac ze zrobilem wszystkie zadania z tej matury probnej. Na pewno w duzej mierze pomoglo mi odwiedzanie prawie codziennie http://www.zadania.info od marcowej matury :). Pozdrawiam.

W zasadzie, to powinien Robbo odpowiedzieć, bo to on układał te zestawy, ale o ile wiem to poziom trudności miał być wyższy od maturalnego i moim zdaniem jest. Zresztą łatwa matura próbna ma niewielki sens - może bardziej zaszkodzić niż pomóc.

8 zadanie, przykład b... jak dla mnie przegięte :), można się namieszać, np - ja nie brałem pod uwagę ilość możliwych sum, ale w ogóle cyfr możliwych do użycia, brakło by mi czasu aby to rozwiązać.

Wyobrażacie sobie rozwiązywać zadanie 9 sposobem I?

Ja miałbym podobny wynik - około 70 procent, robiłem maturę równo 2 godziny 59 minut.

ok wielkie dzięki za odpowiedź :). Fajnie w ogóle, że taki zestaw pojawił się przed maturą, bo niestety mało jest arkuszy dostosowanych do tegorocznych standardów. Niestety, w zasadzie połowa zadań z ubiegłych matur nie nadaje się na naszą maturę :/

Co do sposobu I w zadaniu 9, to on wcale nie jest trudny jeżeli się normalnie dzieli wielomiany (a jeszcze lepiej jak się użyje schematu Hornera). Ja piszę to dzielenie grupując wyrazy tylko z powodów technicznych (TEX'owe makro do zapisywania algorytmu dzielenia dopiero się robi). No i w stosunku do pozostałych jest on dość naturalny.

Co do zad. 8b, to ja sam też się pomyliłem.

A jak poziom podstawowy?? Ja zdaje na podstawie, muszę powiedzieć ze nigdy jakimś super mózgiem z matmy nie byłem i dlatego podstawa... A ta maturka z zadania.info jak na mnie poszła przyzwoicie, około 70%.. W porównaniu do matury z operonu z listopada to postęp jakiś do przodu jest xD bo z tamtej miałem 27% :D Oby ta właściwa matura poszła dobrze ;)))))))) Ciekawe co tam CKE szykuje....

matt pisze:Ciekawe co tam CKE szykuje....
Najlepsze jest to, że ta matura jest już ułożona dawno temu (co najmniej od kilku miesięcy). Teraz (już pewnie wydrukowana) spokojnie na Was czeka.

moze jeszcze jakas probna na weekend przyszly ?:P:D

snufkin_ pisze:moze jeszcze jakas probna na weekend przyszly ?:P:D
popieram!!:) i rownoczesnie podziekowania za ubiegłotygodniową mature:)

słuchajcie. Widzę pewną niekonsekwencje w zadaniu 8b. Mianowicie w treści zadania piszecie, że
"suma dwóch losowo wybranych liczb dwucyfrowych" nie podając czy mogą się powtarzać czy nie. No logiczne jest że nie mogą żeby zadanie było spełnione ale musimy to wiedzieć. Z odpowiedzi wynika że przyjęte jest że nie mogą się powtarzać. Dlatego zdziwiło mnie zdanie podane w rozwiązaniu zadania...
"nie mogą być równe bo suma jest nieparzysta"
hello, w takim razie skoro dopuszczona była możliwość co mogą być równe to zbiór omega liczymy inaczej. Nie wiem ja się na to nadziałem. Może po prostu błąd wynika z mojego złego rozumowania ale... no cóż.

ogólnie maturka była super i dziękuje za nią :) i dołączam się do prośby z powyższego postu :)

W poleceniu jest zasugerowane, ze nalezy to rozwiazac uzywajac kombinacji, a jak wiadomo kombinacje z powtorzeniami nie owobiazuja na maturze, wiec stad mozna sie skapnac jak to zrobic.

"a jak wiadomo kombinacje z powtorzeniami nie owobiazuja na maturze"
ja tego nie wiedziałem :) no ale luzik

No i prośby zostały wysłuchane - w sobotę (10 V) będzie kolejna próbna matura. Za jakąś chwilę będzie info na stronie głównej.

dzieki wielkie jesteście wielcy :)

dzięki :)

Wspaniała sprawa :)
Apropo - jak poszedł polski? ;)

jedna ważna prośba.... możemy prosić leciutkie kratki w tych pdf`ach?:P po wydrukowaniu lepiej rysuje sie jakies wykresy itp

no super pomysl z ta druga matura. a jesli chodzi o polski.....to bez komentarza. jesli bedzie ponad 30% to bede wniebowziety. a temat jaki wybralem to oczywiscie lalka

hehe... ja też dziekuje za maturkę która będzie :).
A polski to tak lipowo zdziebko ale idzie przeżyć. Jakoś będzie :) może nawet 40% wyciułałem :P

dziekuje baaardzo za drugą próbną maturę ;)

Faktycznie polski był trochę za trudny jak na podstawę. Oby jutro nie zrobili nam jakiegoś psikusa podobnego. Dzienx za 2 maturkę już sie nie mogę doczekać. :)

dziekuje za kolejna mature, jestescie wielcy! pozdrawiam

Dzięki, że znów przygotujecie maturke ;))))) Ta strona to po prostu wybawienie :) Dzięki za pracę jaką robicie bo to naprawdę pomaga wszystkim, którzy tu zaglądają.. Wielki szacunek dla Was ;)

A co do już napisanych matur to z polskiego poszło mi całkiem przyzwoicie, ale za to po dzisiejszym angielskim trochę się zawiodłem na sobie.. Nie poszło mi tak jak tego bym chciał no ale nie ma co rozpaczać, ważnie, że jestem pewny tego, że zdałem... Chociaż zawsze jakiś niedosyt pozostanie ;)

Wieelkie dzięki, że przygotowujecie kolejną maturę :)
To naprawdę olbrzymia pomoc dla nas :)
Osobiście bardzo boję się matury z matematyki... szczególnie po rozszerzonym polskim z kosmosu i wcale nie łatwym angielskim (obydwa, w moim odczuciu, trudniejsze niż na maturze próbnej)...

polski bardzo trudny nie był, tylko nie wydaje mi się, że dobrym pomysłem było dawać symboliczny sen do interpretacji... każdy mógł go odczytać zupelnie inaczej, miejmy nadzieje że klucz będzie ruchomy, a egzaminatorzy wyrozumiali :) co do ang, pisałam rozszerz i poziom był porównywalny do próbnej cke. Miejmy nadzieję że mata nie bedzie trudniejsza, powinna być niby prosta-niż na polibudach, pisali o tym ostatnio w wyborczej.

spinner