Zadania.info Największy internetowy zbiór zadań z matematyki

/Szkoła podstawowa/Procenty/Składniki substancji

Wyszukiwanie zadań

Świeże grzyby zawierają 90% wody. W wyniku suszenia masa grzybów zmniejsza się dziewięciokrotnie. Ile procent wody zawierają suszone grzyby?

Świeżo skoszona trawa zawiera 60% wody, a wysuszone siano tylko 15% wody. Oblicz, ile kilogramów wysuszonego siana można otrzymać z 1 tony skoszonej trawy? Wynik podaj w zaokrągleniu do pełnych kilogramów.

Woda stanowi około 90% masy świeżych grzybów. Suszono 2,5 kg grzybów. Wyparowało 89 wody. Ile ważyły suszone grzyby?

Starożytne rury były wykonane z materiału, który nieomal w całości składał się z czystego ołowiu. Jedynie 9% tego materiału stanowiły zanieczyszczenia. Ile kilogramów czystego ołowiu zawierała rura o wadze 80 kilogramów?

Spośród poniższych danych wybierz potrzebne informacje do udzielenia odpowiedzi na pytanie: Ile kilogramów mleka potrzeba na zrobienie jednej kostki masła? Wynik zaokrąglij do 0,1 kg.
1. Masło to tłuszcz jadalny w postaci stałej który otrzymuje sie z mleka.
2. 3,5% masy mleka to masa tłuszczu.
3. Jedna kostka masła ma masę 0,25 kg.
4. Masło składa się z ok. 82% tłuszczu i 16% wody.
5. Naturalnym kolorem masła jest kolor kremowy.

Pierwiastkiem który jest jednym z głównych budulców Ziemi jest tlen który stanowi ok. 30% jej masy. Siódmym co do częstości występowania pierwiastkiem jest wapń który stanowi 1,5% masy Ziemi. Ile razy więcej jest tlenu niż wapnia na Ziemi?

W Polsce olej otrzymuje się głównie z rzepaku i słonecznika. Rzepak zawiera około 40% oleju, natomiast słonecznik około 50%. Z ilu kilogramów rzepaku uzyska się taką samą ilość oleju, co z 260 kg słonecznika?

Fosfor stanowi 0,5% masy kaszy gryczanej.

  • Ile gramów fosforu zawiera 150-gramowa porcja kaszy?
  • Jaka porcja kaszy zawiera 2 g fosforu?

Basia stwierdziła, że w ciągu dnia zjadła produkty, które łącznie zawierały 151,2 g tłuszczu. Obliczyła, że o 44% przekroczyła normę dzienną spożycia tłuszczu dla piętnastolatków. Ile gramów tłuszczu wynosi norma dzienna? O ile gramów Basia przekroczyła tę normę?

Podczas gotowania potrawa traci 60% zawartości witaminy C, 10% witaminy B 1 i po 5% witamin B 2 i E.

Witamina Zapotrzebowanie (w mg)
B 1 1,6
B 2 1,5
E 13
C 60

Oblicz na podstawie tabeli, ile tych witamin powinna zawierać potrawa przed gotowaniem, aby po przyrządzeniu mogła zaspokoić dzienne zapotrzebowanie na witaminy.

spinner