Matematyka

Vademecum maturalne 2010

Maria Borkowska, Anna Jatczak
Operon
13 listopada 2009
Kolejna edycja Vademecum maturalnego wydawnictwa Operon. W stosunku do poprzedniego wydania zmianie uległy: okładka oraz zawartość płyty CD. Z tego powodu poniższa recenzja jest niemalże dokładną kopią recenzji poprzedniego wydania.

Książka jest niezwykle starannie wydana - strony są kolorowe, treść jest ilustrowana dużą liczbą rysunków, na wewnętrznych stronach okładek znajdziemy przypomnienie najważniejszych wzorów.

Materiał książki podzielony jest na 12 rozdziałów.

RozdziałLiczba przykładowych
zadań
1. Liczby i ich zbiory10
2. Funkcje i ich własności5
3. Wielomiany i funkcje wymierne11
4. Ciągi liczbowe8
5. Funkcje trygonometryczne5
6. Planimetria7
7. Geometria analityczna6
8. Stereometria8
9. Rachunek prawdopodobieństwa8
10. Funkcje potęgowe, wykładnicze i logarytmiczne5
11. Ciągłość i pochodna funkcji4
12. Przykładowe zadania z testu maturalnego z rozwiązaniami26

Każdy rozdział książki składa się z kilku elementów.

 • Definicje i twierdzenia. Stanowią one znakomitą większość treści, często są opatrzone komentarzami i ilustrowane prostymi przykładami.
 • Przykładowe zadania. W każdym rozdziale jest ich tylko kilka, ale za to są dokładnie rozwiązane.
 • Ciekawostki. Większość z nich ma charakter historyczny, ale są też ciekawostki matematyczne i naukowe.

Materiał książki odpowiada nieaktualnym już standardom egzaminacyjnym, ale przypadku vademecum nie jest to istotna wada.

W ostatnim rozdziale zawarto 26 przykładowych rozwiązań zadań maturalnych z matur 2007-2008. Rozwiązania te są w zasadzie identyczne z tymi publikowanymi przez CKE.

Do książki dołączona jest również płyta CD, która jest identyczna jak płyta dołączona do zbioru testów maturalnych. Znajdziemy na niej materiały CKE oraz jeden przykładowy arkusz maturalny.

obrazekobrazekobrazek
Rok wydania2009Cena58 zł
ISBN978-83-7461-945-5RozwiązaniaTak
PodtytułVademecum maturalne 2010Liczba stron328
Liczba zadań26 zadań maturalnych+przykłady w tekściePoziomrozszerzenie
Format

Nasza opinia

Plusy

 • Bardzo atrakcyjna szata graficzna oraz dużo ilustracji. Dzięki temu treść książki jest bardzo czytelna.
 • Ciekawostki, sporo interesujących komentarzy i przykładów, na końcu indeks pojęć omówionych w książce - wszystko to sprawia, że korzystanie z książki jest przyjemnością.
 • Treść wykraczająca poza minima programowe. Niestety jest to rzadkość w aktualnie dostępnych książkach, a szkoda, bo dzięki temu książka staje się o wiele ciekawsza.

Minusy

 • Cena. Książka jest droga i osobiście wolałbym aby była wydana w trochę prostszej szacie graficznej, ale za to w niższej cenie.
 • Nie wszystko mi się w książce podoba. Jest sporo drobnych mankamentów, które utrudniają jej czytanie. Np. w rozdziale o przekształceniach geometrycznych, zupełnie niepotrzebnie, jest wielokrotnie używana litera \(\Im\) (kaligraficzne I). Autorki ponadto starannie oznaczają skalę przekształceń, co prowadzi do potworków w stylu \(\Im=P^{(k=1)}(\Im)=J_0^{(k=1)}(\Im)\). Jeżeli się ktoś zastanawia co ta równość oznacza, to jest to zapis tego, że każda figura jest podobna do samej siebie.
  Takich przykładów jest więcej. Prawie wszędzie autorki próbują tworzyć algorytmy do pewnych typów zadań. W wielu sytuacjach jest to sposób na skomplikowanie rzeczy prostych. Ponadto, wiadomo, że schematyczne myślenie o zadaniach bywa często mylące.
 • Książka była pisana dla obu poziomów, a w tej chwili została przemianowana na książkę dla poziomu rozszerzonego. Ponadto brakuje informacji (oznaczenia), które treści wykraczają poza program szkolny. Skutek jest taki, że znajdziemy w książce treści bardzo proste (które jak wspominałem bywają zapisane w pokrętny sposób) jak i treści zdecydowanie wykraczające poza wymagania egzaminacyjne.

Podsumowanie

Gdyby książka kosztowała 20zł to bez wahania mógłbym ją każdemu polecić. Kosztuje jednak znacznie więcej, więc nie da się uciec od pytania czy jest tego warta. O tym każdy musi zadecydować samodzielnie, ale moja rada jest taka, żeby zadać sobie pytanie czego od tej książki oczekujemy. Jest w niej mało zadań, więc należy ją traktować zgodnie tytułem, czyli jako vademecum pojęć matematycznych. W tej formie jest ona bardzo dobra: jest sporo wartościowych komentarzy, a zagadnienia są na ogół opisane bardzo wyczerpująco.

Ponieważ tegoroczne wydanie Vademecum jest identyczne z wydaniem ubiegłorocznym oraz bardzo nieznacznie różni się od jeszcze starszych wydań, warto poszukać książki w antykwariatach lub na Allegro.

spinner