Kreator zestawów

20 grudnia 2010
Ilustracja
Stwórz własny sprawdzian z matematyki w 5 minut! Niemożliwe? - sprawdź sam! Poświęć 5 minut na przeczytanie poniższego krótkiego wprowadzenia do obsługi naszego Kreatora zestawów, a pod koniec lektury sam stworzysz następujący: krótki sprawdzian z funkcji kwadratowej. Co więcej, automatycznie stworzysz sprawdzian dla drugiej grupy oraz możliwość rozwiązywania sprawdzianu on-line.

Zatem stoper w rękę i dzieła.

Uwagi wstępne

Poniższy opis ma stanowić jedynie krótkie wprowadzenie do obsługi Kreatora zestawów, więc znajdą się w nim wyłącznie bardzo skrótowe opisy prowadzące do stworzenia zestawu zadań. Użytkownicy, których zainteresuje działanie Kreatora zestawów powinni następnie zajrzeć do drugiej części artykułu, w której dość dokładnie opisujemy działanie wszystkich funkcji i ustawień.

Korzystanie z Kreatora zestawów jest bezpłatne, jednak wymagane jest posiadanie konta w serwisie zadania.info. Osoby, które nie mają jeszcze takiego konta, powinny się najpierw zarejestrować.

Treść artykułu można również pobrać jako plik PDF

Tworzymy nowy zestaw

Zabawę z Kreatorem rozpoczynamy od wejścia na stronę: zadania.info/zestaw/a.

Kreator zestawów

Jeżeli nie zalogowaliśmy się jeszcze do serwisu zadania.info, należy to uczynić w tej chwili.

Kreator zestawów - logowanie

Po zalogowaniu ujrzymy listę utworzonych przez nas zestawów zadań - jeżeli pierwszy raz korzystamy z Kreatora lista ta jest oczywiście pusta.

Kreator zestawów - lista zestawów

Klikamy przycisk Stwórz nowy zestaw i naszym oczom ukazuje się pierwsza grupa opcji dotyczących tworzonego zestawu.

Kreator zestawów - opcje zestawu

Pola formularza wypełniamy zgodnie z powyższym wzorem, tzn.

 • jako nazwę wpisujemy: 'Sprawdzian z f. kwadratowej'
 • jako kategorie wybieramy: 'LO klasa I' i 'Funkcje'
 • blokadę dostępu ustawiamy na: 'bez blokady'
 • zaznaczamy opcje: 'Zestaw z punktacją' oraz 'Wyświetl nagłówek'
 • wypełniamy pola: 'Tytuł', 'Podtytuł', 'Data' oraz 'Czas pracy'.

Po wypełnieniu pól formularza klikamy przycisk Zapisz i przejdź dalej.

Dodajemy zadania

Kreator zestawów - lista zadań

Teraz naszym oczom ukazuje się lista zadań, z których będzie składał się zestaw - oczywiście początkowo lista ta jest pusta.

W polu 'Numer zadania' wpisujemy numer zadania: 9117095 i klikamy Dodaj zadanie. Powtarzamy tę operację dodając kolejne numery zadań: 326180, 990604, 6884730, 4093612, 4960600, 2264597, 7098946, 5340662, 8042565.

Dodawanie zadań po numerze to nie jedyny sposób na dodanie zadań do zestawu. Druga możliwość to kliknięcie przycisku Dodaj zadanie z bazy, który pozwala dodawać zadania do zestawu w trakcie przeglądania bazy zadań zadania.info.

Kreator zestawów - odstępy

Z rozwijanej listy na dole strony wybieramy 'pół strony' i klikamy Zmień - dzięki temu po każdym zadaniu zostanie umieszczone miejsce na rozwiązanie.

Kreator zestawów - edycja zadań

Dodawanie zadań kończymy przyciskiem Zapisz i przejdź dalej

Opcje arkusza

Ostatni ekran edycji zestawu pozwala ustalić wygląd arkusza zadań. Znajdziemy tu również przycisk generujący wszystkie pliki zestawu oraz prowadzące do nich linki.

Kreator zestawów - opcje arkusza

Opcje arkusza zestawu zaznaczamy zgodnie z powyższym wzorem, tzn.

 • 'układ strony' - wybieramy 'dwie kolumny',
 • 'papier' ustawiamy na 'w kratkę',
 • zaznaczamy wszystkie dostępne opcje.

Po wprowadzeniu zmian klikamy Zapisz zmiany.

Po zakończeniu edycji zestawu musimy wygenerować pliki zestawu - robimy to klikając przycisk Generuj pliki arkusza. Generowanie plików może potrwać kilkadziesiąt sekund.

Kreator zestawów - generowanie plików

Po wygenerowaniu plików zestawu możemy po kolei posprawdzać znajdujące się poniżej linki prowadzące do różnych elementów zestawu.

Kreator zestawów - linki

Zestaw dla drugiej grupy

Gdy już się chwilkę pobawimy, bierzemy się za zestaw dla drugiej grupy. Kończymy edycję zestawu klikając przycisk Zakończ edycję.

Kreator zestawów - kończenie edycji

Po zakończeniu edycji ponownie zobaczymy listę naszych zestawów - na liście tej pojawił się utworzony przez nas zestaw. Zaznaczamy go (klikając na nim) i wciskamy przycisk Klonuj zaznaczony.

Kreator zestawów - klonowanie

Utworzyliśmy w ten sposób nowy zestaw, który otrzymał nazwę 'Klon'. Wybieramy ten zestaw i klikamy Edytuj zaznaczony.

Kreator zestawów - Lista zestawów

Podobnie jak przy tworzeniu pierwszego zestawu, mamy teraz do dyspozycji trzy zakładki opcji zestawu, jednak zgodnie z wyświetloną informacją, edycja niektórych elementów została wyłączona - klon zestawu może różnić się od oryginalnego zestawu wyłącznie doborem zadań. Wszystkie inne opcje należy zmieniać edytując zestaw nadrzędny.

Kreator zestawów - Edycja klona

Klikamy Przejdź do edycji zadań.

Kreator zestawów - Zadania w klonie

Teraz warto się na chwilkę zatrzymać i popatrzeć na listę zadań. Lista ta została skopiowana z oryginalnego zestawu, ale każde zadanie zostało zastąpione swoim klonem (zadaniem o identycznym stopniu trudności i analogicznej treści, ale o innych danych). Nie będziemy tej listy edytować więc klikamy nagłówek zakładki Arkusz i linki

Kreator zestawów - Generowanie klona

Na koniec generujemy pliki nowego zestawu i mamy gotowy sprawdzian dla drugiej grupy. Edycję kończymy klikając przycisk Zakończ edycję.

Tytułem zakończenia

Oczywiście powyższe wprowadzenie do obsługi Kreatora zestawów było bardzo powierzchowne, ale pozwoliło zobaczyć jego zasadnicze elementy. Kolejnym krokiem powinny być samodzielne eksperymenty prowadzące do poznania i zrozumienia różnych opcji Kreatora. Większość opcji ma dość oczywiste nazwy, a przy bardziej egzotycznych zawsze znajdziemy podpowiedź. Zachęcam do eksperymentowania - utworzone zestawy bez problemu można usunąć.

Osoby, które mimo wszystko wolą systematyczny opis różnych opcji zestawu zachęcam do lektury drugiej części tego artykułu, w której dość dokładnie opisujemy zasady działania Kreatora.

Źródło: zadania.info

Dobiegają końca prace nad 'Kreatorem zestawów' dlatego zapraszamy Was do testowania nowej usługi. Informacje i linki znajdziecie tu:
http://www.zadania.info/n/4037902
Na razie Kreator jest w fazie testów, więc wciąż mogą być błędy - dajcie znać jak jakieś znajdziecie.

System tymczasowo jest umieszczony na bardzo słabym serwerze testowym, więc arkusze generują się bardzo wolno (czasem nawet ponad minutę). Na początku przyszłego roku system zostanie przeniesiony na porządny serwer i wtedy Kreator zostanie udostępniony publicznie. Arkusze bez kratek i linii generują się krócej, co jest tymczasowym rozwiązaniem.

Jak zwykle będziemy Wam bardzo wdzięczni za wszelkie uwagi - piszcie czego brakuje, co nie działa lub co działa źle.

może to nie jest bezpośrednio związane z kreatorem, ale w praniu wyszło:
studia< analiza< całki nieoznaczone< z e^x< z ułamka

z ułamka?
z ułamkami albo z ułamkiem

pozdrawiam ;)

Dzięki za wszystkie uwagi. Zmieniliśmy sposób ustalania miejsca na rozwiązanie (dla każdego zadania można ustawić je teraz osobno), dodaliśmy licznik punktów przy edycji zadań oraz przenieśliśmy wszystko na nowy serwer - czasy regeneracji spadły w okolice 10s.

domino21 pisze: z ułamka?
z ułamkami albo z ułamkiem
Może faktycznie nie jest to najszczęśliwsze, ale logika jest taka: całka z czego, z ułamka.

A propos kreatora zestawów.
Bardzo przydatną tu opcją byłoby tworzenie czegoś w rodzaju własnych banków zadań.
Jaki ma sens tworzenie sprawdzianu w obecnym narzędziu? Żaden. To tylko sugestia dla uczniów, że aby dostać 5 należy przerobić wszystkie zadania z publicznej bazy, co więcej nie każdemu odpowiada tutejszy podział na działy.
Warto przy tym zastanowić się nad nową klasyfikacją zadań w dwustopniowej klasyfikacji POZIOM PODSTAWOWY/ROZSZERZONY oraz Zadanie łatwe/typowe/umiarkowane/trudniejsze/konkursowe.

Przy tak stworzonej bazie powinno się umożliwić automatyczne generowanie (losowanie) zestawów zadań poprzez określenie po ile zadań z określonych kategorii miałby zawierać zestaw.

matematyka91 pisze: Bardzo przydatną tu opcją byłoby tworzenie czegoś w rodzaju własnych banków zadań.
Jeżeli chodzi o możliwość dodawania własnych zadań to to jest w planach i kiedyś (w bliżej nie określonej przyszłości) się pojawi. Jeżeli natomiast chodzi o możliwość tworzenia własnych banków zadań niedostępnych dla innych, to tego nie będzie - podstawowe założenie serwisu to ogólna dostępność wszystkich zadań.
Jaki ma sens tworzenie sprawdzianu w obecnym narzędziu? Żaden. To tylko sugestia dla uczniów, że aby dostać 5 należy przerobić wszystkie zadania z publicznej bazy,
Nie widzę tu problemu. Moim zdaniem jeżeli uczeń przerobi wszystkie zadania z bazy to mu się piątka należy. Ja sam często daję uczniom/studentom listy zadań z których będzie ułożony sprawdzian. W końcu przecież o to chodzi, żeby mogli się do niego przygotować. Poza tym jest opcja klonowania zadań, która pozwala nieznacznie zmodyfikować dane w zadaniu.
co więcej nie każdemu odpowiada tutejszy podział na działy.
Nie jest doskonały, ale wszystkie inne pomysły miały jeszcze więcej wad.
Warto przy tym zastanowić się nad nową klasyfikacją zadań w dwustopniowej klasyfikacji POZIOM PODSTAWOWY/ROZSZERZONY oraz Zadanie łatwe/typowe/umiarkowane/trudniejsze/konkursowe.
Trudność zadań jest wyświetlana - gwiazdki przy zadaniu. Podział podstawa/rozszerzenie będzie miała sens, jeżeli będzie ostatecznie wiadomo, co te pojęcia oznaczają. Dwa lata temu znaczyły co innego niż dziś, a za dwa lata znowu będą oznaczać co innego. Poza tym jest wiele kontrowersyjnych przypadków - np. zadania, które nie wychodzą poza podstawę, ale są trudniejsze/ciekawsze; takie zadania mogą być wartościowe na obu poziomach, więc jaki jest sens przypisywania im etykietki?
Przy tak stworzonej bazie powinno się umożliwić automatyczne generowanie (losowanie) zestawów zadań poprzez określenie po ile zadań z określonych kategorii miałby zawierać zestaw.
Brzmi jak propozycja rozszerzenia generatora arkuszy - trzeba będzie pomyśleć.

Przez cały ubiegły rok szkolny przygotowywałam zestawy zadań dla klas maturalnych z zakresu podstawowego i rozszerzonego (uwzględniając gwiazdki przy każdym zadaniu). Kopiowałam zadania, czasami przepisywałm treść. Zabierało mi to bardzo dużo czasu, a teraz drodzy państwo ,w 10 min przygotowałam dwa zestawy powtórzeniowe (zadania zamknięte i otwarte). Świetny pomysł z kreatorem zestwów.
A tak w kwestii ujawniania źródła pobierania zadań. Przecież na lekcjach korzystamy z tóżnych zbiorów zadań, które są dostępne dla uczniów, więc nie widzę problemu z jawnością zadań. Raz w tygodniu przygotowuję krótkie zestawy dla maturzystów i jeżeli każdego tygodnia "niektórzy uczniowie" nauczą się rozwiązać średnio 5 - 7 zadań na sprawdzian i później samodzielnie poprawnie przedstawią to rozwiązanie to pewnie lepiej niż gdyby nic nie robili. Takie "przechytrzanie" nauczyciela ma swoje plusy.

Pozdrawiam wszystkich.

supergolonka pisze:Jeżeli chodzi o możliwość dodawania własnych zadań to to jest w planach i kiedyś (w bliżej nie określonej przyszłości) się pojawi.
Czy coś już może wiadomo w tej kwestii?
Nie widzę tu problemu. Moim zdaniem jeżeli uczeń przerobi wszystkie zadania z bazy to mu się piątka należy. Ja sam często daję uczniom/studentom listy zadań z których będzie ułożony sprawdzian. W końcu przecież o to chodzi, żeby mogli się do niego przygotować. Poza tym jest opcja klonowania zadań, która pozwala nieznacznie zmodyfikować dane w zadaniu.
Rozumiem taki punkt widzenia, ale jest jeszcze druga strona medalu - matematyka powinna uczyć logicznego myślenia i rozumownia, a nie rozwiązywania wystandaryzowanych typów zadań. Osobiście do tego tematu podchodziłbym ostrożenie - standaryzować można z powodzeniem wymagania na ocene dostateczną, ale ktoś kto ma mieć pięć, powinien umieć rozumować, a nie opanować rozwiązywanie wskazanych w zestawie typów zadań.
Trudność zadań jest wyświetlana - gwiazdki przy zadaniu.
Taka ocena jest bardzo subiektywna.
Podział podstawa/rozszerzenie będzie miała sens, jeżeli będzie ostatecznie wiadomo, co te pojęcia oznaczają.
Te pojęcia są bardzo wyraźnie sprecyzowane. Zmiany były, są i będą - taki jest urok polskiego szkolnictwa. Wbrew pozorom nie tak trudno się w tym połapać.
Poza tym jest wiele kontrowersyjnych przypadków - np. zadania, które nie wychodzą poza podstawę, ale są trudniejsze/ciekawsze; takie zadania mogą być wartościowe na obu poziomach, więc jaki jest sens przypisywania im etykietki?
Gdzie tu jest kontrowersja? Trudne zadanie z poziomu podstawowego i tyle.
Etykietki mają duże znaczenie - uczeń z rozszerzenia musi opanować zadania z obu poziomów, ten z podstawy już nie. A jest wiele zadań, które nie są "trudne" a jedynie odnoszą się do materiału, którego na podstawie się nie robi. Takie zadania warto oznaczyć etykietką PR.
I być może niejasno się wyraziłem... Nie proponuję zastąpienia trudności przez poziomy. Proponuję jedynie dodatkowe oznaczenie zadań, które są kierowane dla rozszerzenia.

Czekam wciąż na odpowiedź?

W odpowiedzi na prośby użytkowników dodaliśmy kilka drobnych udogodnień:

 • Na liście zestawów wyświetlanych w kreatorze dodaliśmy oznaczenie zestawów, które wymagają regeneracji (czerwona strzałka).
 • Dodaliśmy przycisk 'Linki zestawu', który pozwala wyświetlić linki prowadzące do plików zestawu (są to te same informacje, które są wyświetlane na trzeciej stronie edycji zestawu).
 • Dodaliśmy możliwość filtrowania zadań wyświetlanych na stronach serwisu zadania.info ze względu na ich poziom trudności oraz ze względu na poziom nauczania (podstawa/rozszerzenie).

Kreator nie działa, nie mogę dokończyć generowania plików mimo, że mam abonament do września 2022. Od środy bezskutecznie próbuję się z Wami skontaktować!

mamba87 pisze: 26 mar 2022, 20:15 Kreator nie działa, nie mogę dokończyć generowania plików mimo, że mam abonament do września 2022. Od środy bezskutecznie próbuję się z Wami skontaktować!
Tu na odpowiedź czeka się po pół roku. Niestety. Sam mam sprawę do wyjaśnienia, ale właściciele serwisu nie kwapią się do zajęcia stanowiska.

Witam, dlaczego nie da się w kreatorze tworzyć zestawów na poziomie klasy 7 i 8 szkoły podstawowej? Nie da się również tworzyć zestawów przygotowujących do egzaminu ósmoklasisty. Może warto by było zaktualizować kreator?

spinner