VIII próbna matura z matematyki z zadania.info

1 maja 2010
Ilustracja
Właśnie zamieściliśmy arkusze VIII tegorocznej próbnej matury z matematyki organizowanej przez nasz portal.

Zadania na poziomie podstawowym

Zadania na poziomie rozszerzonym

Aby maksymalnie wykorzystać tę okazję do sprawdzenia swoich umiejętności radzimy spróbować rozwiązać te zadania w warunkach maksymalnie zbliżonych do egzaminacyjnych. W tym celu

  • Postarajcie się wygospodarować odpowiednią ilość czasu (170 minut na poziomie podstawowym i 3 godziny na rozszerzonym) tak, aby zadania rozwiązywać bez przerw.
  • Korzystajcie tylko z takich przyborów jakie są dopuszczone na egzaminie: prosty kalkulator, linijka, cyrkiel, tablice wzorów.
  • Starajcie się zmieścić rozwiązania na arkuszach egzaminacyjnych.
  • Starajcie się maksymalnie wykorzystać czas. Jeżeli zostanie wam czas, to myślcie nad zadaniami, których nie udało wam się rozwiązać. Jeżeli uda wam się rozwiązać wszystkie zadania, to sprawdźcie swoje rozwiązania.

Powinno to być oczywiste, ale rozwiązywanie zadań w warunkach egzaminacyjnych jest bardzo specyficzne. Trzeba umieć radzić sobie ze stresem związanym z egzaminem, ze stresem związanym z brakiem wystarczającej ilości czasu, ze stresem związanym z brakiem wystarczającej ilości miejsca do pisania (wszystko co napiszemy musimy oddać). Z tego powodu radzimy już w tej chwili zacząć się przyzwyczajać do takich warunków.

Rozwiązania zadań.

Poziom podstawowy

Poziom rozszerzony

To już koniec tegorocznych zabaw maturalnych. Powodzenia na maturze!

Właśnie zamieściliśmy arkusze VIII próbnej matury.
http://www.zadania.info/n/5590997
Rozwiązania już dziś około godziny 18.
Jeżeli macie wątpliwości co do poprawności treści zadań to piszcie na
supergolonkaMALPAzadania.info

W międzyczasie możecie natomiast podać swój orientacyjny wynik w powyższej ankiecie.

Ten temat poświęcony jest poziomowi rozszerzonemu!
Temat poziomu podstawowego

w zadaniu 4 nie powinien być minus przed \(8*7^9\)? Powodzenia wszystkim;)

Bez minusa. Wydaje się być OK

fakt;) pomyliłem się;) dzieki;)

Rozwiązania zadań na poziomie rozszerzonym
http://www.zadania.info/94438

Jeszcze ciekawostka, tu
http://www.zadania.info/7422436
macie pierwszą wersję zadania 4 - wyleciała z zestawu jako zbyt trudna.

Bardzo fajny arkusz, jak zwykle na dobrym poziomie, myślę, że taki mógłby być w środę. Gdyby było podobne zadanie z prawdopodobieństwa to bym się nie obraził :D. A jak wy myślicie, jak będzie na oficjalnej ? Trudniej, czy łatwiej niż tutaj ? Z tego co wiem, to matury publikowane przez zadania info zazwyczaj były trudniejsze niż oficjalna matura i mam nadzieję, że w tym roku będzie podobnie (chociaż kto wie co tam CKE wymyśliło :P, ale nie wierzę w jakiś kosmiczny wzrost poziomu trudności w porównaniu z banalnymi maturami z lat ostatnich).

Ja po cichu liczę, że CKE nas zaskoczy i matura wcale nie będzie trudna ;p chociaż nastawiam się na najgorsze...niby matura z 2008 roku była trudna, ale dla mnie szału nie było mogliby dać podobną jak dwa lata temu nie obraziłbym się ;p

Matura z 2008 była banalna. Gdyby dali taką samą w tym roku byłbym szczęśliwy :D

Dla mnie też, tylko mowie co słyszałem od rówieśników :) Każda matura od CKE jest o niebo prostsza od tych z zadania.info i Pazdro.

Tylko podobno kiedyś 40% zadań na maturze rozszerzonej było na poziomie podstawy, bo jak ludzie wybierali matematykę rozszerzoną jako obowiązkowy przedmiot dodatkowy to musieli ją zdać, żeby zdać maturę. Teraz wszyscy zdają podstawę więc rozszerzenie może w końcu będzie prawdziwym rozszerzeniem :p. Ale trzeba przyznać, że CKE z roku na rok obcina wymagania, wyleciały już pochodne, granice ciągów, teraz prawdopodobieństwo warunkowe itp. W środę się przekonamy :D.

No chyba kazdy jest ciekawy co zrobie CKE hehe :)

No ale sprawa jest prosta jezeli da trudny arkusz, wyniki będą słabsze to i poziomy na studia pódją w dół ;)

więc rozszerzenie może w końcu będzie prawdziwym rozszerzeniem
Jeśli tak miałoby być, poziom trudności miałby skoczyć o te 1000%, to i tak nie będzie to w tym roku tzn. może i będzie wyżej niż zwykle, ale na miano "prawdziwej rozszerzonej" to zasługiwać raczej nie będzie - wystarczy popatrzeć jak cackają się z innymi egzaminami np. z języka obcego dla gimnazjum... niby go wprowadzili w tym roku, ale i tak będzie się liczył do punktacji dopiero w przyszłym. Potrzebują jakiegoś pomostu między tym co było rok temu, a poziomem uber-trudnym ;>

Ja się zastanwiam czy nie ma błędu w rozwiązaniach zadania 9, a mianowicie:" My jednak mamy rozwiązać nierówność |cos4x|>1/4" Ktoś mi wytłumaczy dlaczego 1/4 a nie 1/2 ?

też nie rozumiem tego co renifer1

Ma być 1/2. Pewnie się po prostu machnęli ;-).

Mógłby mi ktoś wytłumaczyć, dlaczego w zadaniu 8 przyjmuje się że przekrój ostrosłupa zawierający przeciwległe krawędzie ma przy wierzchołku S kąt 90 stopni?

renifer1 pisze:Ja się zastanwiam czy nie ma błędu w rozwiązaniach zadania 9, a mianowicie:" My jednak mamy rozwiązać nierówność |cos4x|>1/4" Ktoś mi wytłumaczy dlaczego 1/4 a nie 1/2 ?
Literówka - bez wpływu na wynik.

Miałem się właśnie pytać o to rozwiązanie ;) Co do matury to nie oszukujmy się, gdyby reprezentowała poziom próbnych arkuszy z zadania info to średnia nie wyszła by poza 40 % ;)

Chyba zdawalność podstawy nie wyszłaby poza 40% :D. Jak z tej banalnie prostej listopadowej CKE 25% oblało :p.

Matura roz. w tym roku będzie na pewno trudniejsza. Już nawet po próbnych można było zobaczyć, że inne wydawnictwa prezentują wysoki poziom - np. ta poznańska z wykazywaniem podzielności i cosinusem przecięcia się wykresów funkcji nie należała do najprostszych. Poza tym, w tym roku nie trzeba mieć 30% by zdać, tak więc przypuszczam, że wszystkie zadania nie będą łatwe.

Ja mam pytanie odnosnie 2 zadania. Co oznacza ze punkt O lezy powyzej kazdej z nich i mozemy opusic wartosc bezwgledna ?Bylbym wdzieczny za wytlumaczenie.

Pomyśl np. o prostej y=x+19. Punkty (x,y) na tej prostej mają y=x+19, punkty poniżej mają mniejszy y (bo są niżej), czyli y<x+19, a punkty powyżej mają y>x+19. Jeżeli więc masz punkt (x,y), który leży powyżej tej prostej to wiesz, że y-x+19>0. To pozwala opuścić wartość bezwzględną bez zmiany znaku.

spinner