Matura 2020 z matematyki

9 czerwca 2020
Ilustracja
We wtorek 9 czerwca 2020, o godzinie 9:00 rozpoczęła się matura z matematyki. Pierwotnie egzamin ten miał się odbyć 5 maja, ale termin ten uległ zmianie ze względu na epidemię koronawirusa. Podobnie jak w latach ubiegłych, wszyscy maturzyści muszą zdawać egzamin na poziomie podstawowym, a arkusz rozszerzony stanowi drugą część egzaminu.


Tegoroczną maturę z matematyki zdaje ponad 272 tys. maturzystów (oraz dodatkowo ok. 30 tys. absolwentów z lat ubiegłych). Na egzamin na poziomie rozszerzonym zdecydowało się ok. 24% tegorocznych absolwentów (ponad 65 tys. osób). Podobnie jak w ubiegłym roku, egzaminy na poziomie podstawowym i rozszerzonym obywają się w dwóch różnych dniach. Egzamin na poziomie podstawowym trwał 170 minut, a egzamin na poziomie rozszerzonym 180 minut.

W oczekiwaniu na wyniki matur polecam lekturę wyników ubiegłorocznego egzaminu maturalnego.

Arkusze i rozwiązania zadań

Arkusz na poziomie podstawowym
Rozwiązania zadań na poziomie podstawowym
Arkusz na poziomie podstawowym (stara formuła)
Rozwiązania zadań na poziomie podstawowym (stara formuła)

Arkusz na poziomie rozszerzonym
Rozwiązania zadań na poziomie rozszerzonym
Arkusz na poziomie rozszerzonym (stara formuła)
Rozwiązania zadań na poziomie rozszerzonym (stara formuła)

Jak wrażenia po dzisiejszym rozszerzeniu? Chyba najłatwiejszy arkusz, jak dotąd

Tak? Znani mi zdający, po przejrzeniu szkiców rozwiązań raportują wyniki od 10% do 60%... :(

Według mnie porównywalny z 2019 - też dzisiaj pisałem

moim zdaniem bardzo niestandardowy i ciężki arkusz aczkolwiek nie poszło mi tak źle, myślę że wynik z rozszerzenia porównywalny z podstawą :)

Komentuję z punktu widzenia korepetytora: większość zadań bardzo typowa, łatwa i przyjemna, zwłaszcza, że nie wychodziły jakieś okropne wyniki liczbowe. Cztery zadania testowe i piąte kodowane - łatwe, zad 6, jak się wpadło na pomysł graficznego przedstawienia, też potem proste. Oba dowody przyjemne, w porównaniu z niektórymi z poprzednich lat. Zad 9 (równanie trygonometryczne) banalne, podobnie zadanie 11, kwadratowe z parametrem. Dość typowe połączenie ciągów w zadaniu 10, takie się robi w szkole. Banalna kombinatoryka z liczbami. Trochę problemu mógł sprawić ostrosłup, zawsze mówię uczniom, żeby się jednak trochę teorii uczyli, kto umiał połączyć nachylenie ścian bocznych z okręgiem wpisanym w podstawę, ten wygrał. No a optymalizacja chyba najłatwiejsza w ciągu ostatnich lat

Nie był trudny, ale był niestandardowy, jak wyżej kolega napisał. Celowałem w 70+, ale niestety będzie pod 60, gdyby nie ta niestandardowość i to, że trzeba było posiadać głębszą wiedzę, np dot. jednokładności, oraz zauważać poszczególne drobiazgi np. trapez wpisany w okrąg(?). Moim zdaniem arkusz trudniejszy od tego z tamtego roku. Poziomem nie odbiega od poprzednich, jedynie nie jest aż tak bardzo schematyczny i to w nim okazało się niestety problemem. Przez to moje szanse na dostanie się na wymarzone studia spadły, lecz zostały mi jeszcze dwie matury, więc może nadrobię tą matme.

beata1111 pisze: 15 cze 2020, 17:53 No a optymalizacja chyba najłatwiejsza w ciągu ostatnich lat
Pełne, za 7 punktów, rozwiązanie:
Jeśli \(x>0\) jest szerokością wyświetlacza (wymiary w mm), to funkcja optymalizująca całe pole \(y=f(x)=(x+6)\left({6000\over x}+10\right)=6060+600\left({x\over60}+{60\over x}\right)\ge 6060+600\cdot2=7260\)
i równość zachodzi dla \({x\over60}=1\).
Odp. \(60\text{ mm}\times 100\text{ mm}\)

Pozdrawiam

i super, dobrze mi wyszło :) aa myślałem nad tym cholerstwem z 20 minut :)

Faktycznie, dla uczniów, którzy nie przepracowali sumiennie ostatniego roku, zadanie z jednokładnością mogło się okazać problematyczne. Jednak wszystko jest w karcie wzorów. A z tym okręgiem w pisanym w trapez w podstawie, to nie są żadne regułki z teorii. Przy dobrym rysunku wniosek nasuwa się sam.

Spod mojej ręki, zdanie kodowane i otwarte, razem 46 punktów:
-) 38 arkuszy, warszawskie technikum
-) wyniki od 9 do 45 punktów
-) średnia 31,7
-) dominanta 29

Pozdrawiam

spinner