Zadania na poziomie podstawowym
Zadania na poziomie rozszerzonym
Aby maksymalnie wykorzystać tę okazję do sprawdzenia swoich umiejętności radzimy spróbować rozwiązać te zadania w warunkach maksymalnie zbliżonych do egzaminacyjnych. W tym celu
Powinno to być oczywiste, ale rozwiązywanie zadań w warunkach egzaminacyjnych jest bardzo specyficzne. Trzeba umieć radzić sobie ze stresem związanym z egzaminem, ze stresem związanym z brakiem wystarczającej ilości czasu, ze stresem związanym z brakiem wystarczającej ilości miejsca do pisania (wszystko co napiszemy musimy oddać). Z tego powodu radzimy już w tej chwili zacząć się przyzwyczajać do takich warunków.
Rozwiązania zadań.
Poziom podstawowy
Poziom rozszerzony
Kolejna zabawa maturalna już za tydzień, 4 kwietnia.
Właśnie zamieściliśmy arkusze V próbnej matury.
https://zadania.info/n/7996919
Do jutra (29 marca) do godz. 16 posty na temat zadań i rozwiązań zadań z tych arkuszy będą usuwane.
Jeżeli macie wątpliwości co do poprawności treści zadań to piszcie na
supergolonkaMALPAzadania.info
Rozwiązania zadań:
Podstawa
Rozszerzenie
Tradycyjnie już dziękuję @szw1710 za przesłane uwagi. W szczególności doprecyzowałem treść zadania 16 (rozszerzenie) tak, żeby były dwa okręgi spełniające warunki zdania - przed zmianą były 4 takie okręgi. Dodatkowe dwa mają środki na pionowej prostej \(x=-\frac{23}{3}\).
W rozwiązaniu zadania nr 17 (rozszerzenie) jest chyba błąd, pole całkowite sześcianu to 6 ścian, nie 12
Dlaczego zadanie z kulami z rozszerzenia jest policzone z kombinacji? Czy jeśli wyjmujemy kule po kolei, to nie uwzględniamy ich kolejności? Mogłby to mi ktoś wytłumaczyć, bo zawsze miałem z tym problem?
@beata1111
Tak, w zadaniu 17 ma być \(6a^2\).
@bajtss
Możemy uwzględniać kolejność - tak też możemy liczyć. Wtedy wszystkiego jest razy 4! i przy liczeniu prawdopodobieństwa wyjdzie to samo. Liczyć przy pomocy kombinacji jest prościej w tym przypadku, bo mamy mniejsze liczby i nie musimy się zastanawiać, na które miejsce trafi dana kula.
Nie zawsze się tak da, wystarczy np. żeby losowanie było ze zwracaniem i już z kombinacjami będzie ciężko.
![]() ![]() |