V próbna matura 2020 z matematyki z zadania.info

28 marca 2020
Ilustracja
Właśnie zamieściliśmy arkusze V tegorocznej próbnej matury z matematyki organizowanej przez nasz serwis.

Zadania na poziomie podstawowym
Zadania na poziomie rozszerzonym

Aby maksymalnie wykorzystać tę okazję do sprawdzenia swoich umiejętności radzimy spróbować rozwiązać te zadania w warunkach maksymalnie zbliżonych do egzaminacyjnych. W tym celu

  • Postarajcie się wygospodarować odpowiednią ilość czasu (170 minut na poziomie podstawowym i 3 godziny na rozszerzonym) tak, aby zadania rozwiązywać bez przerw.
  • Korzystajcie tylko z takich przyborów jakie są dopuszczone na egzaminie: prosty kalkulator, linijka, cyrkiel, tablice wzorów.
  • Starajcie się zmieścić rozwiązania na arkuszach egzaminacyjnych.
  • Starajcie się maksymalnie wykorzystać czas. Jeżeli zostanie wam czas, to myślcie nad zadaniami, których nie udało wam się rozwiązać. Jeżeli uda wam się rozwiązać wszystkie zadania, to sprawdźcie swoje rozwiązania.

Powinno to być oczywiste, ale rozwiązywanie zadań w warunkach egzaminacyjnych jest bardzo specyficzne. Trzeba umieć radzić sobie ze stresem związanym z egzaminem, ze stresem związanym z brakiem wystarczającej ilości czasu, ze stresem związanym z brakiem wystarczającej ilości miejsca do pisania (wszystko co napiszemy musimy oddać). Z tego powodu radzimy już w tej chwili zacząć się przyzwyczajać do takich warunków.

Rozwiązania zadań.

Poziom podstawowy
Poziom rozszerzony

Kolejna zabawa maturalna już za tydzień, 4 kwietnia.

Właśnie zamieściliśmy arkusze V próbnej matury.
https://zadania.info/n/7996919
Do jutra (29 marca) do godz. 16 posty na temat zadań i rozwiązań zadań z tych arkuszy będą usuwane.
Jeżeli macie wątpliwości co do poprawności treści zadań to piszcie na
supergolonkaMALPAzadania.info

Rozwiązania zadań:
Podstawa
Rozszerzenie

Tradycyjnie już dziękuję @szw1710 za przesłane uwagi. W szczególności doprecyzowałem treść zadania 16 (rozszerzenie) tak, żeby były dwa okręgi spełniające warunki zdania - przed zmianą były 4 takie okręgi. Dodatkowe dwa mają środki na pionowej prostej \(x=-\frac{23}{3}\).

W rozwiązaniu zadania nr 17 (rozszerzenie) jest chyba błąd, pole całkowite sześcianu to 6 ścian, nie 12

Dlaczego zadanie z kulami z rozszerzenia jest policzone z kombinacji? Czy jeśli wyjmujemy kule po kolei, to nie uwzględniamy ich kolejności? Mogłby to mi ktoś wytłumaczyć, bo zawsze miałem z tym problem?

@beata1111
Tak, w zadaniu 17 ma być \(6a^2\).

@bajtss
Możemy uwzględniać kolejność - tak też możemy liczyć. Wtedy wszystkiego jest razy 4! i przy liczeniu prawdopodobieństwa wyjdzie to samo. Liczyć przy pomocy kombinacji jest prościej w tym przypadku, bo mamy mniejsze liczby i nie musimy się zastanawiać, na które miejsce trafi dana kula.

Nie zawsze się tak da, wystarczy np. żeby losowanie było ze zwracaniem i już z kombinacjami będzie ciężko.

spinner