Dwa okręgi przecinają się w punktach i . Przez punkt pierwszego okręgu prowadzimy proste i , przecinające drugi okrąg w punktach i . Udowodnij, że styczna w punkcie do pierwszego okręgu jest równoległa do prostej .
/Konkursy/Zadania/Geometria/Planimetria
Dwa okręgi przecinają się w punktach i . Przez punkt pierwszego okręgu prowadzimy proste i , przecinające drugi okrąg w punktach i . Udowodnij, że styczna w punkcie do pierwszego okręgu jest równoległa do prostej .
Wyznacz miary kątów trójkąta, w którym wysokość i środkowa poprowadzona z jednego wierzchołka dzielą kąt przy tym wierzchołku na 3 równe części.
Obwód trójkąta jest równy 8. Oblicz obwód trójkąta o wierzchołkach będących środkami środkowych trójkąta .
W pewnym trapezie kąty przy dwóch przeciwległych wierzchołkach mają miary oraz . Jedno z ramion tego trapezu ma długość . Wyznacz różnicę długości podstaw tego trapezu.
Podstawy trapezu mają długości i . Oblicz długość odcinka łączącego środki ramion trapezu.
Dany jest czworokąt wypukły niebędący równoległobokiem. Punkty są odpowiednio środkami boków i . Punkty są odpowiednio środkami przekątnych i . Uzasadnij, że jeżeli odcinki i są prostopadłe, to .
Wykaż, że jeżeli odcinki łączące środki przeciwległych boków czworokąta są prostopadłe, to przekątne tego czworokąta mają równe długości.
Punkt przyprostokątnej trójkąta prostokątnego zrzutowano na przeciwprostokątną otrzymując punkt . Wykaż, że .
Dwusieczna kąta trójkąta przecina bok w punkcie , a dwusieczna kąta przecina bok w punkcie . Dwusieczne przecinają się w punkcie . Znajdź miarę kąta , jeżeli wiadomo, że na czworokącie można opisać okrąg.
Dany jest równoległobok . Okrąg wpisany w trójkąt jest styczny do przekątnej w punkcie , a okrąg wpisany w trójkąt ma środek i jest styczny do boku w punkcie .
Wykaż, że jeżeli odcinek jest równoległy do prostej , to .
Dane są cztery okręgi. Każdy z nich jest styczny zewnętrznie do dokładnie dwóch spośród trzech pozostałych okręgów. Udowodnij, że punkty styczności tych okręgów są wierzchołkami czworokąta, na którym można opisać okrąg.
Prosta jest styczna do okręgu w punkcie . Uzasadnij, że jeśli , to .
Na bokach i trójkąta ostrokątnego opisano, jako na średnicach, dwa okręgi. Gdzie leży punkt przecięcia się tych okręgów (różny od punktu B)?
Cztery miasta i znajdują się w wierzchołkach kwadratu o boku 300 km. Pewna firma dostała zlecenie na zaprojektowanie sieci dróg, która będzie łączyć każde dwa z tych miast. Sieć ma posiadać dwa węzły, a łączna długość dróg w sieci ma być możliwie najmniejsza. Jeden z węzłów ma ma być połączony z miastami i , a drugi węzeł z miastami i (zobacz rysunek).
Oblicz, jaka musi być długość najkrótszej takiej sieci dróg i gdzie muszą być zlokalizowane węzły tej sieci.
Przekątne trapezu przecinają się w punkcie . Przez punkt poprowadzono prostą równoległą do podstaw trapezu, która przecina ramiona trapezu w punktach i . Wykaż, że .
W trapezie o podstawach i przez punkt przecięcia się przekątnych poprowadzono dwie proste równoległe do boków i . Prosta równoległa do boku przecina bok w punkcie , a prosta równoległa do boku przecina bok w punkcie . Wykaż, że .
W kwadrat o boku długości wpisano okrąg. Oblicz długość cięciwy wyciętej przez ten okrąg z odcinka łączącego wierzchołek ze środkiem boku .
W trójkąt , w którym oraz , wpisano okrąg. Punkty są punktami styczności okręgu odpowiednio z bokami i . Wykaż, że .
W półkole o średnicy wpisano okrąg styczny do średnicy w jej środku. Znajdź promień okręgu stycznego jednocześnie do półokręgu , do wpisanego okręgu oraz do średnicy jeżeli .
Dwa okręgi przecinają się w punktach i . Przez punkty i poprowadzono proste, które przecinają dane okręgi w punktach tak, jak pokazano to na poniższym rysunku. Wykaż, że .
Udowodnij, że w trapezie, który ma dwa kąty ostre przy jednej z podstaw, suma kwadratów przekątnych równa jest sumie podwojonego iloczynu dwóch boków równoległych i kwadratów pozostałych boków.
Dwa okręgi o promieniach i () są styczne zewnętrznie. Prosta nie przechodzi przez punkt wspólny tych okręgów i jest styczna do każdego z nich. Znajdź promień okręgu stycznego zewnętrznie do danych okręgów i stycznego do prostej . Rozważ dwa przypadki.