XII Polygon Matematyczny

18 lutego 2020
Ilustracja
W dniach 26.01.2020 – 1.02.2020 odbyła się w Stegnie XII edycja Polygonu Matematycznego. Jak zawsze Polygon zgromadził miłośników matematyki, zarówno tych startujących lub planujących startować w olimpiadach matematycznych, jak również osoby, które chciały poznać, na czym polega praca naukowa matematyka i spróbować swoich sił w tej dziedzinie.

Rekordowa frekwencja

W tegorocznej, zimowej edycji Polygonu, wzięło udział wyjątkowo dużo uczestników – w sumie ponad 170 osób z rożnych rejonów Polski, między innymi z Trójmiasta, Bydgoszczy, Warszawy, Poznania, Katowic, Wrocławia).

obrazekobrazekobrazekobrazekobrazekobrazekobrazek

Wśród tematów omawianych w trakcie prowadzonych zajęć znalazły się między innymi: średnie Lehmera, potęga punktu oraz osie potęgowe, twierdzenie Sznirelmana, kongruencje, stereometria, rachunek prawdopodobieństwa, wektory, Twierdzenie Gaussa – Wantzla, liczby konstruowalne, poważne niezmienniki, ciągi jednakowo uporządkowane, druk 3D. Wieczorami uczestnicy oddawali się przyjemności gry w Ktulu, szachy, brydża, planszówki i bilard.

Kurs Maturalny

W trakcie Polygonu odbył się również intensywny kurs przygotowawczy do matury z matematyki, który został przeprowadzony w oparciu o materiały przygotowane przez serwis zadania.info. Kurs został podzielony na trzy części tematyczne – poniżej znajdziecie zadania, z którymi zmagali się maturzyści podczas zajęć.

Stereometria
Przekroje
Objętość
Bryły obrotowe
Pole, kąty, odcinki

Prawdopodobieństwo i kombinatoryka
Kombinatoryka
Prawdopodobieństwo
Prawdopodobieństwo warunkowe

Zadania optymalizacyjne
Optymalizacja – funkcje
Optymalizacja – geometria analityczna
Optymalizacja – planimetria
Optymalizacja – stereometria

spinner