Spośród liczb wybieramy losowo trzy. Oblicz prawdopodobieństwo, że iloczyn tych liczb jest parzysty.
/Szkoła średnia/Prawdopodobieństwo/Z definicji/Zbiory liczb
Ze zbioru losujemy kolejno ze zwracaniem trzy liczby. Oblicz prawdopodobieństwo zdarzenia polegającego na tym, że dokładnie dwie spośród trzech wylosowanych liczb będą równe. Wynik zapisz w postaci ułamka nieskracalnego.
Niech będzie ustaloną liczbą naturalną dodatnią. Ze zbioru losujemy jednocześnie trzy liczby. Zdarzenie odpowiada jednoczesnemu wylosowaniu ze zbioru trzech liczb, których suma przy dzieleniu przez 3 daje resztę 1. Oblicz prawdopodobieństwo zdarzenia .
Ze zbioru 99 kolejnych liczb naturalnych – od 1 do 99 – losujemy kolejno bez zwracania dwa razy po jednej liczbie. Niech oznacza zdarzenie polegające na tym, że suma wylosowanych liczb jest liczbą parzystą. Oblicz prawdopodobieństwo zdarzenia .
Spośród wszystkich liczb naturalnych sześciocyfrowych, których wszystkie cyfry należą do zbioru , losujemy jedną. Wylosowanie każdej z tych liczb jest jednakowo prawdopodobne. Oblicz prawdopodobieństwo zdarzenia polegającego na tym, że wylosujemy liczbę, która ma następującą własność: kolejne cyfry tej liczby (licząc od lewej strony) tworzą – w podanej kolejności – sześciowyrazowy ciąg malejący.
Z cyfr tworzymy liczbę czterocyfrową, przy czym cyfry nie mogą się powtarzać. Jakie jest prawdopodobieństwo otrzymania liczby podzielnej przez 25?
Zamek szyfrowy składa się z 5 tarcz. Na każdej z tarcz znajduje się 6 cyfr. Zamek otwiera kombinacja cyfr podana w odpowiedniej kolejności. (istotne są cyfry na tarczach oraz kolejność ustawiania tarcz). Jakie jest prawdopodobieństwo otworzenia zamka przy losowym ustawieniu tarcz?
Ze zbioru losujemy 3 liczby ze zwracaniem i tworzymy funkcję . Oblicz prawdopodobieństwa zdarzeń:
- – otrzymana funkcja jest parzysta.
- – otrzymana funkcja jest różnowartościowa.
- – otrzymana funkcja jest stała.
Ze zbioru losujemy dwucyfrową liczbę całkowitą , natomiast ze zbioru losujemy liczbę całkowitą . Te liczby są współczynnikami funkcji . Oblicz prawdopodobieństwo zdarzenia polegającego na tym, że wykres otrzymanej funkcji ma co najmniej dwa punkty wspólne z prostą .
Ze zbioru liczb losujemy bez zwracania dwie i od pierwszej odejmujemy drugą. Oblicz prawdopodobieństwo, że otrzymana różnica jest większa od 2.
Ze zbioru liczb losujemy bez zwracania dwa razy po jednej liczbie. Wylosowane liczby tworzą parę , gdzie jest wynikiem pierwszego losowania, jest wynikiem drugiego losowania. Oblicz prawdopodobieństwo zdarzenia polegającego na tym, że iloczyn jest liczbą parzystą.
Ze zbioru liczb losujemy kolejno trzy razy po jednej liczbie ze zwracaniem tworząc liczbę trzycyfrową. Oblicz prawdopodobieństwo zdarzenia – otrzymana liczba jest cztery razy większa od kwadratu liczby naturalnej.
Spośród liczb: -9, -7, -5, -3, -1, 0, 2, 4, 6, 8 losujemy dwie różne liczby i , a następnie zapisujemy ich iloczyn . Oblicz i porównaj prawdopodobieństwa zdarzeń i , jeśli: oznacza zdarzenie, że iloczyn jest liczbą nieujemną; – zdarzenie, że iloczyn jest liczbą niedodatnią.
Ze zbioru losujemy ze zwracaniem dwie liczby: i . Rozważmy zdarzenia
: jest liczbą parzystą;
: .
Oblicz prawdopodobieństwo zdarzenia .
Dany jest zbiór , , . Ze zbioru losujemy kolejno bez zwracania dwie liczby. Oblicz prawdopodobieństwo, że pierwsza z wylosowanych liczb jest większa od drugiej.
Ze zbioru losujemy dwa razy (bez zwracania) po jednej liczbie. Oznaczamy te liczby w kolejności losowania przez oraz . Oblicz prawdopodobieństwo tego, że wylosowana para liczb jest rozwiązaniem nierówności .
Ze zbioru wszystkich trójwyrazowych ciągów o wyrazach ze zbioru losujemy jeden ciąg.
- Oblicz prawdopodobieństwo wylosowania ciągu rosnącego lub malejącego.
- Dla jakiej liczby naturalnej prawdopodobieństwo to jest równe 0,125?
Liczby 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ustawiamy losowo w szeregu. Oblicz prawdopodobieństwo, że w tym ustawieniu suma każdych dwóch sąsiednich liczb będzie nieparzysta. Wynik podaj w postaci ułamka nieskracalnego.
Losujemy jedną liczbę spośród liczb: 1, 2, 3,…, 1000. Oblicz prawdopodobieństwo wylosowania liczby podzielnej przez 4 lub przez 9.
Spośród liczb: 0, 1, 2, 3, 4, 5,…, 1000 wybieramy losowo jedną liczbę. Oblicz prawdopodobieństwo zdarzenia, że liczba ta jest podzielna przez 4 lub 5.
Ze zbioru liczb trzycyfrowych mniejszych od 500 wybieramy losowo jedną liczbę. Jakie jest prawdopodobieństwo, że będzie to liczba podzielna przez 3 lub przez 5?
Ze zbioru losujemy bez zwracania parę liczb . Dla jakich prawdopodobieństwo wylosowania pary spełniającej warunek jest większe od ?