Trzy okręgi o promieniach 2, 4 i 6 są parami zewnętrznie styczne. Oblicz długość promienia okręgu zawierającego punkty styczności tych okręgów.
/Szkoła średnia/Geometria/Planimetria/Okrąg i koło/Styczność
W kąt o mierze wpisano dwa okręgi styczne zewnętrznie. Promień mniejszego okręgu ma długość 1. Oblicz długość promienia drugiego okręgu.
Przez punkty i okręgu poprowadzono styczne, które przecięły się w punkcie .
Oblicz miarę kąta jeżeli .
Dwa okręgi są styczne zewnętrznie, a odległość ich środków jest równa 19. Gdyby te okręgi były styczne wewnętrznie, to ta odległość wynosiłaby 5. Wyznacz długości promieni tych okręgów.
Trzy koła o promieniu 1 są parami styczne zewnętrznie. Oblicz pole obszaru zawartego między tymi kołami.
Ramiona kąta o mierze przecięto prostą prostopadłą do jednego z ramion kąta i wpisano dwa koła styczne do obu ramion tego kąta i prostej . Oblicz stosunek pól tych kół.
Dane są dwa okręgi o środkach w punktach i , styczne zewnętrznie w punkcie . Prosta jest styczna do obu okręgów odpowiednio w punktach i oraz i (zobacz rysunek). Wykaż, że .
Dane są dwa okręgi o środkach w punktach i , styczne wewnętrznie w punkcie . Prosta jest styczna do mniejszego okręgu w punkcie oraz i (zobacz rysunek). Wykaż, że .
Dane są okręgi o środkach oraz promieniu 2. Jeden z nich jest styczny wewnętrznie, a drugi styczny zewnętrznie do okręgu o środku i promieniu 5. Wiadomo, że . Oblicz długość odcinka .
Z punktu leżącego na okręgu poprowadzono średnicę i cięciwę , które tworzą kąt o mierze . Przez punkt poprowadzono styczną do okręgu przecinającą prostą w punkcie . Oblicz miary pozostałych kątów trójkąta .
W okręgu o promieniu 5 cm poprowadzono cięciwę . Długość łuku jest równa . Oblicz miarę kąta ostrego zawartego między cięciwą a styczną do okręgu w punkcie .
W okręgu o promieniu 8 cm poprowadzono cięciwę . Długość łuku jest równa . Oblicz miarę kąta ostrego zawartego między cięciwą a styczną do okręgu w punkcie .
Okręgi , i są parami styczne zewnętrznie. Oblicz , jeśli .
Dane są 2 koła styczne zewnętrznie o promieniach i () oraz środkach i . Do tych kół poprowadzono wspólną styczną, która jest styczna do tych okręgów w punktach i odpowiednio (). Oblicz pole trójkąta , gdzie jest punktem przecięcia się prostych i .
Prosta jest styczna do okręgu w punkcie . Oblicz miarę zaznaczonego kąta jeśli .
Odległość między środkami okręgów o promieniach 2 i 7 wynosi 13. Prosta jest styczna do obu okręgów w punktach i . Oblicz długość odcinka . Rozważ dwa przypadki.
Ramiona kąta ostrego o mierze przecięto prostą prostopadłą do dwusiecznej kąta, która jest odległa o od jego wierzchołka. W ten kąt wpisano dwa okręgi, każdy styczny do obu ramion kąta i prostej . Oblicz odległość środków tych okręgów.
Przez punkty i okręgu poprowadzono styczne, które przecięły się w punkcie .
Wykaż, że jeżeli , to cięciwa ma długość równą długości promienia okręgu.
Do dwóch okręgów o promieniach długości 3 cm i 10 cm poprowadzono wspólną styczną tak, że okręgi znajdują się po różnych stronach tej stycznej. Odległość między środkami okręgów wynosi 39 cm. Oblicz długość odcinka między punktami styczności.
Dane są trzy okręgi o środkach i promieniach równych odpowiednio . Każde dwa z tych okręgów są zewnętrznie styczne: pierwszy z drugim w punkcie , drugi z trzecim w punkcie i trzeci z pierwszym w punkcie . Oblicz stosunek pola trójkąta do pola trójkąta .