Dany jest trapez prostokątny o podstawach i , w którym boki i są prostopadłe. Dwusieczne kątów i przecinają się w punkcie leżącym na boku . Wykaż, że .
/Szkoła średnia/Geometria/Planimetria/Czworokąt/Trapez/Prostokątny
Różnica kwadratów długości przekątnych trapezu prostokątnego wynosi 21, jego wysokość ma długość 4, a dłuższe ramię ma długość 5. Oblicz pole trapezu.
Dany jest trapez prostokątny (zobacz rysunek).
Wyznacz obwód tego trapezu, jeżeli miara kąta przy wierzchołku wynosi .
Czworokąt jest trapezem prostokątnym, w którym . Wykaż że
Wykaż, że w trapezie prostokątnym różnica kwadratów długości przekątnych równa jest różnicy kwadratów długości podstaw.
Podstawy trapezu prostokątnego mają długości i , zaś bok prostopadły do podstaw ma długość .
- Oblicz odległość punktu przecięcia się przekątnych tego trapezu od podstawy długości i ramienia długości .
- Czy w trapez można wpisać okrąg? Odpowiedź uzasadnij.
Podstawy trapezu prostokątnego mają długości: oraz . Wysokość tego trapezu ma długość 24. Na odcinku leży punkt taki, że (zobacz rysunek).
Oblicz długość odcinka .
W trapezie prostokątnym na rysunku poniżej dane są: oraz .
Oblicz:
- miarę kąta ostrego trapezu przy wierzchołku ,
- długość odcinka łączącego środki ramion tego trapezu.
W trapezie prostokątnym krótsze ramię i krótsza podstawa mają tę samą długość oraz . Na podstawie wybrano punkt tak, że oraz (zobacz rysunek). Oblicz długość odcinka .
W trapezie prostokątnym dłuższa podstawa ma długość 8. Przekątna tego trapezu ma długość 4 i tworzy z krótszą podstawą trapezu kąt o mierze (zobacz rysunek). Oblicz długość przekątnej tego trapezu.
W trapezie prostokątnym dłuższa podstawa ma długość 15. Przekątna tego trapezu ma długość 6 i tworzy z krótszą podstawą trapezu kąt o mierze (zobacz rysunek). Oblicz długość przekątnej tego trapezu.
Dany jest trapez prostokątny . Podstawa tego trapezu jest równa 26, a ramię ma długość 24. Przekątna tego trapezu jest prostopadła do ramienia (zobacz rysunek).
Oblicz długość ramienia .
Oblicz pole i obwód trapezu prostokątnego, w którym podstawy mają długości 13 cm i 22 cm, a tangens kąta ostrego jest równy .
Dany jest trapez prostokątny o podstawach i oraz wysokości . Dwusieczna kąta przecina ramię w punkcie oraz dwusieczną kąta w punkcie (zobacz rysunek).
Wykaż, że w czworokącie sumy miar przeciwległych kątów są sobie równe.
W trapezie prostokątnym krótsza przekątna dzieli go na trójkąt prostokątny i trójkąt równoboczny. Dłuższa podstawa trapezu jest równa 6. Oblicz obwód tego trapezu.
W trapezie prostokątnym krótsza przekątna ma długość ramienia trapezu i dzieli go na dwa trójkąty prostokątne. Dłuższa podstawa trapezu jest równa 6. Oblicz obwód tego trapezu.
Ramiona trapezu mają długości i 20. Przekątne w tym trapezie są prostopadłe, a punkt ich przecięcia dzieli je w stosunku 2:3. Oblicz pole tego trapezu.
Podstawy trapezu prostokątnego mają długości 5 i 9 oraz cosinus kąta ostrego jest równy . Oblicz pole tego trapezu.
W trapezie prostokątnym różnica długości podstaw jest równa 4,5 cm, a tangens kąta ostrego wynosi . Oblicz różnicę długości ramion tego trapezu.
W trapezie prostokątnym dłuższe ramię ma długość 10. Obwód tego trapezu jest równy 30. Wiedząc, że tangens kąta ostrego w trapezie jest równy , oblicz długości jego podstaw.
W trapezie prostokątnym (rysunek) punkt jest punktem przecięcia wysokości i przekątnej tego trapezu. Wiedząc, że i wykaż, że pole czworokąta jest równe .
Ramiona trapezu prostokątnego mają długości 6 i 10. Odcinek łączący środki ramion ma długość 10. Oblicz długości podstaw trapezu.