Ramiona kąta ostrego o mierze przecięto prostą prostopadłą do dwusiecznej kąta, która jest odległa o od jego wierzchołka. W ten kąt wpisano dwa okręgi, każdy styczny do obu ramion kąta i prostej . Oblicz odległość środków tych okręgów.
/Szkoła średnia/Geometria/Planimetria/Okrąg i koło
Przez punkty i okręgu poprowadzono styczne, które przecięły się w punkcie .
Wykaż, że jeżeli , to cięciwa ma długość równą długości promienia okręgu.
Do dwóch okręgów o promieniach długości 3 cm i 10 cm poprowadzono wspólną styczną tak, że okręgi znajdują się po różnych stronach tej stycznej. Odległość między środkami okręgów wynosi 39 cm. Oblicz długość odcinka między punktami styczności.
Dane są trzy okręgi o środkach i promieniach równych odpowiednio . Każde dwa z tych okręgów są zewnętrznie styczne: pierwszy z drugim w punkcie , drugi z trzecim w punkcie i trzeci z pierwszym w punkcie . Oblicz stosunek pola trójkąta do pola trójkąta .
W danym okręgu o środku poprowadzono cięciwy i , które przecięły się w punkcie .
-
Wykaż, że trójkąty i są podobne.
-
Wiedząc, że oraz , oblicz długość cięciwy .
Dwa okręgi o środkach i są styczne zewnętrznie i każdy z nich jest jednocześnie styczny do ramion tego samego kąta prostego. Udowodnij, że stosunek promienia większego z tych okręgów do promienia mniejszego jest równy .
Dwa okręgi o środkach i są styczne zewnętrznie i każdy z nich jest jednocześnie styczny do ramion tego samego kąta prostego. Udowodnij, że stosunek obwodu większego z tych okręgów do obwodu mniejszego jest równy .
Dane jest koło o promieniu długości 16 cm. W kole tym poprowadzono cięciwę opartą na łuku odpowiadającym kątowi środkowemu o mierze . Znajdź odległość tej cięciwy od środka koła.
Do dwóch okręgów przecinających się w punktach i poprowadzono wspólną styczną , przy czym punkt należy do pierwszego, a punkt do drugiego okręgu. Wykaż, że prosta dzieli odcinek na połowy.
Dwa okręgi o środkach i przecinają się w punktach i , przy czym punkty i leżą po przeciwnych stronach prostej . Miary kątów i wynoszą odpowiednio i . Wyznacz długości promieni tych okręgów wiedząc, że .
Koło ma promień długości . Wewnątrz tego koła rysujemy kolejno koła takie, że kolejne koło ma średnicę równą promieniowi poprzedniego koła.
Wyznacz pole koła .
Średnica i cięciwa okręgu o środku i promieniu przecinają się w punkcie takim, że . Wykaż, że .
Dany jest okrąg o środku w punkcie i promieniu . Na przedłużeniu cięciwy poza punkt odłożono odcinek równy promieniowi danego okręgu. Przez punkty i poprowadzono prostą. Prosta przecina dany okrąg w punktach i (zobacz rysunek). Wykaż, że jeżeli miara kąta jest równa , to miara kąta jest równa .
Dany jest okrąg o promieniu 11 oraz punkt oddalony o 7 od środka okręgu. Przez punkt poprowadzono cięciwę o długości 18. W jakim stosunku punkt podzielił tę cięciwę na dwa odcinki?