Pole trapezu jest równe , a stosunek długości jego podstaw wynosi . Przekątne dzielą trapez na cztery trójkąty. Oblicz pole każdego z tych trójkątów.
/Szkoła średnia/Geometria/Planimetria/Czworokąt/Trapez
W trapezie mamy oraz . Punkt jest środkiem ramienia , a punkt jest punktem wspólnym prostych . Udowodnij, że pole trójkąta jest równe polu trójkąta .
Dany jest trapez równoramienny , w którym podstawa ma długość 6, ramię ma długość 4, a kąty oraz mają miarę (zobacz rysunek).
Oblicz pole tego trapezu.
Dany jest trapez równoramienny , w którym podstawa ma długość 8, ramię ma długość 6, a kąty oraz mają miarę (zobacz rysunek).
Oblicz pole tego trapezu.
Trapez jest wpisany w okrąg, przekątna jest zawarta w dwusiecznej kąta , a długość podstawy jest dwa razy większa niż długość podstawy . Oblicz pole trapezu i obwód wiedząc że jego wysokość jest równa .
Dany jest trapez o podstawach i , w którym . Okrąg opisany na trójkącie przecina prostą w takim punkcie , że i . Oblicz długość podstawy trapezu .
Wykaż, że w trapezie prostokątnym różnica kwadratów długości przekątnych równa jest różnicy kwadratów długości podstaw.
W trapezie równoramiennym krótsza podstawa ma długość równą 6 i jest równa wysokości trapezu. Długość dłuższej podstawy jest równa długości przekątnej trapezu. Oblicz pole tego trapezu.
Podstawy trapezu prostokątnego mają długości i , zaś bok prostopadły do podstaw ma długość .
- Oblicz odległość punktu przecięcia się przekątnych tego trapezu od podstawy długości i ramienia długości .
- Czy w trapez można wpisać okrąg? Odpowiedź uzasadnij.
Trapez równoramienny jest opisany na okręgu. Obwód trapezu wynosi 16cm, a przekątna ma długość . Oblicz długości boków tego trapezu.
Oblicz pole trapezu , którego podstawy mają długości i , a ramiona mają długości i .
W trapezie równoramiennym o podstawach długości 20 i 40, oraz kącie ostrym o mierze połączono środki wszystkich boków. Oblicz pole otrzymanego czworokąta.
W trapezie dane są długości podstaw: , i ramion: , . Oblicz długość przekątnej tego trapezu.
W trapezie o podstawach i punkt jest punktem wspólnym przekątnych. Oblicz pole trapezu wiedząc, że pole trójkąta jest równe 5, a pole trójkąta jest równe 4.
W trapezie ramię i podstawa mają długość 4, a ramię i przekątna mają długość 6. Oblicz długość podstawy .
W okrąg wpisano trapez równoramienny , którego podstawy mają długości: , . Styczna do okręgu w punkcie przecina prostą w punkcie (rys). Wiedząc, że oblicz promień okręgu opisanego na trapezie .
Podstawy trapezu równoramiennego mają długości i , a jego przekątna ma długość . Wyznacz cosinus kąta między przekątnymi tego trapezu.
Podstawy trapezu prostokątnego mają długości: oraz . Wysokość tego trapezu ma długość 24. Na odcinku leży punkt taki, że (zobacz rysunek).
Oblicz długość odcinka .
Dany jest trapez o podstawach i . Przekątne tego trapezu przecinają się w punkcie . Wykaż, że .
W trapezie o podstawach i punkt jest punktem wspólnym przekątnych. Oblicz pole trapezu wiedząc, że pole trójkąta jest równe , a pole trójkąta jest równe .
W okrąg o średnicy 26 wpisano trapez równoramienny w ten sposób, że suma kwadratów długości jego podstaw jest równa 914, a sinus kąta ostrego wynosi . Oblicz pole tego trapezu.