Punkt jest punktem wspólnym dwusiecznych kątów i trapezu o podstawach i . Punkt jest środkiem odcinka (zobacz rysunek).
Wykaż, że .
Punkt jest punktem wspólnym dwusiecznych kątów i trapezu o podstawach i . Punkt jest środkiem odcinka (zobacz rysunek).
Wykaż, że .
Na okręgu o promieniu 8 cm opisano trapez. Kąty, które tworzą ramiona z dłuższą podstawą mają miarę . Oblicz pole tego trapezu.
W trapezie prostokątnym na rysunku poniżej dane są: oraz .
Oblicz:
Na rysunku przedstawiono trapez i trójkąt . Punkt leży w połowie odcinka . Uzasadnij, że pole trapezu i pole trójkąta są równe.
Oblicz pole trapezu, którego podstawy mają długości 2 i 3, a przekątne długości 3 i 4.
W trapezie prostokątnym krótsze ramię i krótsza podstawa mają tę samą długość oraz . Na podstawie wybrano punkt tak, że oraz (zobacz rysunek). Oblicz długość odcinka .
Wiedząc, że oraz , oblicz pole i obwód trapezu przedstawionego na rysunku.
W trapezie równoramiennym punkty i są odpowiednio środkami ramion i . Przekątna przecina odcinek w punkcie . Wiedząc, że oraz wysokość trapezu jest równa 3 cm, oblicz długość boków trapezu.
Na okręgu o promieniu opisano trapez, w którym i .
Wykaż, że .
W trapezie połączono środek ramienia trapezu z końcami drugiego ramienia . Wykaż, że pole powstałego trójkąta jest równe połowie pola trapezu .
Punkt jest środkiem boku . Udowodnij, że pole trójkąta jest połową pola trapezu ().
W trapez równoramienny o obwodzie 20 i przekątnej długości można wpisać okrąg. Oblicz odległości punktu przecięcia przekątnych tego trapezu od prostych zawierających jego boki.
W trapezie równoramiennym , wysokość ma długość 6 cm. Punkt dzieli dłuższą podstawę na dwa odcinki. Wiedząc, że , oblicz pole trapezu .
Dwusieczne kątów wewnętrznych trapezu przecinają się w punktach (patrz rysunek). Wykaż, że .
W trapezie prostokątnym dłuższa podstawa ma długość 8. Przekątna tego trapezu ma długość 4 i tworzy z krótszą podstawą trapezu kąt o mierze (zobacz rysunek). Oblicz długość przekątnej tego trapezu.
W trapezie prostokątnym dłuższa podstawa ma długość 15. Przekątna tego trapezu ma długość 6 i tworzy z krótszą podstawą trapezu kąt o mierze (zobacz rysunek). Oblicz długość przekątnej tego trapezu.
Dany jest trapez o podstawach i . Przekątne i tego trapezu przecinają się w punkcie (zobacz rysunek) tak, że . Pole trójkąta jest równe 12. Oblicz pole trójkąta .
Dany jest trapez o podstawach i . Przekątne i tego trapezu przecinają się w punkcie (zobacz rysunek) tak, że . Pole trójkąta jest równe 24. Oblicz pole trójkąta .
W trapezie równoramiennym przekątna jest prostopadła do ramienia (zobacz rysunek). Podstawy trapezu mają długość: i . Oblicz pole oraz miary kątów trapezu.
W trapezie równoramiennym przekątna jest prostopadła do ramienia (zobacz rysunek). Podstawy trapezu mają długość: i . Oblicz pole oraz miary kątów trapezu.
Dany jest trapez prostokątny . Podstawa tego trapezu jest równa 26, a ramię ma długość 24. Przekątna tego trapezu jest prostopadła do ramienia (zobacz rysunek).
Oblicz długość ramienia .
Oblicz pole i obwód trapezu prostokątnego, w którym podstawy mają długości 13 cm i 22 cm, a tangens kąta ostrego jest równy .
Przekątne trapezu przecinają się w punkcie , jego podstawy mają długości i , a wysokość ma długość 8. Punkt jest środkiem odcinka (zobacz rysunek).
Oblicz stosunek pól trójkątów i .
Przekątne trapezu przecinają się w punkcie . Promień okręgu opisanego na trójkącie ostrokątnym jest o 1 większy od promienia okręgu opisanego na trójkącie , a długości podstaw trapezu spełniają warunek . Wykaż, że