Z dwóch przeciwległych wierzchołków kwadratu o boku 2 zakreślono okręgi o promieniu 2. Oblicz pole „soczewki” wyznaczonej przez te okręgi.
/Szkoła średnia/Geometria/Planimetria
Trójkąt równoboczny, kwadrat i sześciokąt foremny mają ten sam obwód długości 10cm. Oblicz pole każdej z tych figur. Która z nich ma największe pole, a która najmniejsze?
W trapezie mamy oraz . Punkt jest środkiem ramienia , a punkt jest punktem wspólnym prostych . Udowodnij, że pole trójkąta jest równe polu trójkąta .
Liczby są długościami boków trójkąta równoramiennego. Oblicz .
W okręgu narysowano dwie średnice i . Udowodnij, że czworokąt jest prostokątem.
Jeden z kątów trójkąta jest trzy razy większy od mniejszego z dwóch pozostałych kątów, które różnią się o . Oblicz kąty tego trójkąta.
Jeden z kątów trójkąta jest trzy razy większy od drugiego oraz o większy od trzeciego kąta. Oblicz miary wszystkich kątów tego trójkąta.
Jeden z kątów trójkąta jest cztery razy mniejszy od mniejszego z dwóch pozostałych kątów, które różnią się o . Oblicz kąty tego trójkąta.
Jeden z kątów trójkąta jest cztery razy większy od drugiego oraz o mniejszy od trzeciego kąta. Oblicz miary wszystkich kątów tego trójkąta.
Obwód prostokąta wynosi 60 cm. Jeśli krótszy bok tego prostokąta zwiększymy o 3 cm, a dłuższy skrócimy o 3 cm, to otrzymamy kwadrat. Wyznacz kąt pomiędzy przekątną, a dłuższym bokiem prostokąta. Wynik podaj z dokładnością do .
Obwód prostokąta wynosi 32 cm. Jeśli krótszy bok tego prostokąta zwiększymy o 3 cm, a dłuższy skrócimy o 3 cm, to otrzymamy kwadrat. Wyznacz kąt pomiędzy przekątną, a dłuższym bokiem prostokąta. Wynik podaj z dokładnością do .
Dany jest trapez równoramienny , w którym podstawa ma długość 6, ramię ma długość 4, a kąty oraz mają miarę (zobacz rysunek).
Oblicz pole tego trapezu.
Dany jest trapez równoramienny , w którym podstawa ma długość 8, ramię ma długość 6, a kąty oraz mają miarę (zobacz rysunek).
Oblicz pole tego trapezu.
Na rysunku okręgi o środkach i są styczne zewnętrznie i jednocześnie są styczne wewnętrznie do okręgu o środku w punkcie . Wykaż, że jeśli , to długość odcinka jest równa długości średnicy okręgu o środku w punkcie .
Na kwadracie opisano okrąg o promieniu . Oblicz pole zacieniowanej figury.
Na kwadracie opisano okrąg o promieniu . Oblicz pole zacieniowanej figury.
Wyznacz wartości funkcji trygonometrycznych kątów ostrych trójkąta powstałego wskutek połączenia odcinkiem wierzchołka kwadratu ze środkiem przeciwległego boku.
Trójkąt o bokach 6, 8 i 10 jest podobny do trójkąta o obwodzie 216. Oblicz długości boków drugiego trójkąta.
Trójkąt o bokach 12, 9 i 15 jest podobny do trójkąta o obwodzie 108. Oblicz długości boków drugiego trójkąta.
Obwód rombu wynosi 68 cm, a długość jednej z jego przekątnych stanowi 187,5% długości drugiej przekątnej. Oblicz pole tego rombu.
W trójkącie przedłużono bok poza wierzchołek i odłożono odcinek taki, że . Następnie połączono punkty i (rysunek). Wykaż, że .
W trójkącie przedłużono bok poza wierzchołek i odłożono odcinek taki, że . Następnie połączono punkty i (rysunek). Wykaż, że .
W kole poprowadzono cięciwę i średnicę. Cięciwa dzieli średnicę na odcinki o długościach 2 oraz 10 i tworzy z nią kąt o mierze . Oblicz odległość środka okręgu od cięciwy.
Kąt wpisany w koło ma miarę i jest oparty na łuku długości . Oblicz pole wycinka koła wyznaczonego przez ten sam łuk.
Punkty należą do jednego ramienia kąta o wierzchołku , a punkty należą do jego drugiego ramienia i wiadomo, że . Wyznacz , jeśli wiadomo, że .
Na dwusiecznej trójkąta , w którym wybrano punkt . Wykaż, że pole trójkąta jest większe od pola trójkąta .
Na rysunku przedstawiono trapez i trójkąt . Punkt leży w połowie odcinka . Uzasadnij, że pole trapezu i pole trójkąta są równe.
W trójkącie prostokątnym, w którym przyprostokątne mają długości 2 i 4, jeden z kątów ostrych ma miarę . Oblicz .
W trójkącie prostokątnym przyprostokątne mają długości 1 i 3, a jeden z kątów ostrych ma miarę . Oblicz wartość wyrażenia .
W trójkącie prostokątnym przyprostokątne mają długości 2 i 4, a jeden z kątów ostrych ma miarę . Oblicz wartość wyrażenia .
W trójkącie prostokątnym przyprostokątne mają długości 3 i 5, a jeden z kątów ostrych ma miarę . Oblicz .
W trójkącie prostokątnym przyprostokątne mają długości . Wyznacz wartość wyrażenia , gdzie jest najmniejszym kątem ostrym tego trójkąta.