Dany jest nieskończony ciąg geometryczny, w którym iloraz jest trzy razy większy od pierwszego wyrazu, a suma wszystkich wyrazów tego ciągu jest równa . Pierwszy wyraz tego ciągu jest równy
A) B) C) D) 7
/Szkoła średnia
Dany jest nieskończony ciąg geometryczny, w którym iloraz jest trzy razy mniejszy od pierwszego wyrazu, a suma wszystkich wyrazów tego ciągu jest równa . Pierwszy wyraz tego ciągu jest równy
A) B) C) D) 7
W urnie znajdują się jedynie kule białe i czarne. Kul białych jest trzy razy więcej niż czarnych. Oblicz, ile jest kul w urnie, jeśli przy jednoczesnym losowaniu dwóch kul prawdopodobieństwo otrzymania kul o różnych kolorach jest większe od .
Dziedziną funkcji jest przedział . Zatem dziedziną funkcji jest zbiór
A) B) C) D)
Dziedziną funkcji jest przedział . Zatem dziedziną funkcji jest przedział
A) B) C) D)
Dziedziną funkcji jest przedział . Zatem dziedziną funkcji jest zbiór
A) B) C) D)
Funkcja każdej liczbie naturalnej ze zbioru przyporządkowywuje resztę z dzielenia tej liczby przez 3. Zbiorem wartości tej funkcji jest zbiór
A) B) C) D)
Funkcja każdej liczbie naturalnej ze zbioru przyporządkowywuje resztę z dzielenia tej liczby przez 5. Zbiorem wartości tej funkcji jest zbiór
A) B) C) D)
Funkcja każdej liczbie naturalnej ze zbioru przyporządkowywuje resztę z dzielenia tej liczby przez 4. Zbiorem wartości tej funkcji jest zbiór
A) B) C) D)
Dla jakich wartości parametru równanie opisuje okrąg?
- Podaj współrzędne środka i długość promienia okręgu.
- Dla jakich wartości parametru okrąg ten jest styczny do prostej o równaniu ?
Rozwiąż nierówność .
Wykaż, że istnieje liczba dodatnia , dla której .
Rozwiąż równanie
Rozwiąż równanie .
Rozwiąż równanie .
Rozwiąż równanie .
Rozwiąż równanie .
Podstawą ostrosłupa jest kwadrat (patrz rysunek).
Krawędź jest wysokością tego ostrosłupa. Odległość punktu od krawędzi jest równa , a kąt dwuścienny między ścianami i ma miarę , gdzie . Oblicz:
-
odległość punktu od krawędzi
-
wysokość tego ostrosłupa.
W pewnym zakładzie pracy zależność przychodów ze sprzedaży od wielkości produkcji wyraża w przybliżeniu wzór , gdzie oznacza liczbę sztuk wyprodukowanego towaru, a koszty produkcji, w złotych, określa zależność .
- Napisz wzór funkcji - zależności zysku zakładu od wielkości produkcji, jeśli wiadomo, że zysk jest różnicą między przychodem zakładu a kosztami produkcji.
- Przy jakiej wielkości produkcji zysk wynosi 0?
- Jaka wielkość produkcji zapewnia największy zysk? Jaki jest koszt produkcji, gdy zysk jest największy?
Rodzinna firma stolarska produkuje małe wiatraki ogrodowe. Na podstawie analizy rzeczywistych wpływów i wydatków stwierdzono, że przychód (w złotych) z tygodniowej sprzedaży wiatraków można opisać funkcją
a koszt (w złotych) produkcji wiatraków w ciągu jednego tygodnia można określić funkcją
Tygodniowo w zakładzie można wyprodukować co najwyżej 150 wiatraków. Oblicz, ile tygodniowo wiatraków należy sprzedać, aby zysk zakładu w ciągu jednego tygodnia był największy. Oblicz ten największy zysk.
Zakład ślusarski produkuje ozdobne kwietniki. Na podstawie analizy rzeczywistych wpływów i wydatków stwierdzono, że przychód (w złotych) z tygodniowej sprzedaży kwietników można opisać funkcją
a koszt (w złotych) produkcji kwietników w ciągu jednego tygodnia można określić funkcją
Tygodniowo w zakładzie można wyprodukować co najwyżej 250 kwietników. Oblicz, ile tygodniowo kwietników należy sprzedać, aby zysk zakładu w ciągu jednego tygodnia był największy. Oblicz ten największy zysk.
Zakład stolarski produkuje stoły, które sprzedaje po 2144 złotych za sztukę. Właściciel, na podstawie analizy rzeczywistych wpływów i wydatków, stwierdził, że:
-
przychód (w złotych) ze sprzedaży stołów można opisać funkcją
-
koszt (w złotych) produkcji stołów miesięcznie można opisać funkcją
Miesięcznie w zakładzie można wyprodukować co najwyżej 80 stołów. Oblicz, ile stołów powinien miesięcznie sprzedawać zakład, aby zysk ze sprzedaży stołów wyprodukowanych przez ten zakład w ciągu jednego miesiąca był możliwie największy. Oblicz ten największy zysk.
Zakład stolarski produkuje krzesła, które sprzedaje po 196 złotych za sztukę. Właściciel, na podstawie analizy rzeczywistych wpływów i wydatków, stwierdził, że:
-
przychód (w złotych) ze sprzedaży krzeseł można opisać funkcją
-
koszt (w złotych) produkcji krzeseł dziennie można opisać funkcją
Dziennie w zakładzie można wyprodukować co najwyżej 30 krzeseł. Oblicz, ile krzeseł powinien dziennie sprzedawać zakład, aby zysk ze sprzedaży krzeseł wyprodukowanych przez ten zakład w ciągu jednego dnia był możliwie największy. Oblicz ten największy zysk.
Wykaż, korzystając z twierdzenia o wymiernych pierwiastkach wielomianu, że liczba jest niewymierna.
Wielomian ma 3 pierwiastki rzeczywiste.
- Oblicz sumę odwrotności tych pierwiastków.
- Ustal, ile jest pierwiastków dodatnich.
- Oblicz odwrotność sumy kwadratów pierwiastków.
- Oblicz sumę kwadratów odwrotności tych pierwiastków.
Wykaż, że równanie ma tylko jedno rozwiązanie które jest liczbą wymierną.
W ostrosłupie podstawa jest trójkątem prostokątnym, . Sinus jednego z kątów ostrych podstawy jest równy 0,6 . Promień okręgu opisanego na podstawie ma długość 10 cm. Wysokość ostrosłupa ma długość 24 cm. Oblicz:
- objętość ostrosłupa;
- tangens kąta nachylenia ściany bocznej ostrosłupa, zawierającej przeciwprostokątną podstawy, do płaszczyzny podstawy.
Jeżeli , to liczba należy do przedziału:
A) B) C) D)
Jeżeli , to liczba należy do przedziału:
A) B) C) D)
Jeżeli to liczba należy do przedziału
A) B) C) D)
Oblicz sumę wszystkich rozwiązań równania
które należą do przedziału .
Przez punkt krawędzi bocznej graniastosłupa prawidłowego trójkątnego o krawędzi podstawy równej poprowadzono dwie płaszczyzny. Jedna przechodzi przez przeciwległą krawędź dolnej podstawy i jest nachylona do tej podstawy pod kątem , a druga przechodzi przez przeciwległą krawędź górnej podstawy i jest nachylona do tej podstawy pod kątem (zobacz rysunek).
Udowodnij, że objętość ostrosłupa jest równa
Obwód trójkąta prostokątnego wynosi 60 cm, a tangens jednego z kątów ostrych jest równy . Oblicz pole tego trójkąta oraz długość wysokości poprowadzonej z wierzchołka kąta prostego na przeciwprostokątną.
Obwód trójkąta prostokątnego wynosi 72 cm, a tangens jednego z kątów ostrych jest równy . Oblicz pole tego trójkąta oraz długość wysokości poprowadzonej z wierzchołka kąta prostego na przeciwprostokątną.