Suma kątów wpisanego i środkowego opartych na tym samym łuku wynosi . Oblicz miarę kąta środkowego.
/Szkoła średnia/Geometria/Planimetria
Suma kątów wpisanego i środkowego opartych na tym samym łuku wynosi . Oblicz miarę kąta wpisanego.
Oblicz pole rombu, którego jeden z kątów wewnętrznych wynosi , a przekątna poprowadzona z wierzchołka tego kąta ma długość 10 cm.
Krótsza przekątna rombu o długości dzieli go na dwa trójkąty równoboczne. Oblicz pole rombu.
W trójkącie równoramiennym , w którym , wysokość poprowadzona z wierzchołka jest równa 5 cm. Oblicz miary kątów tego trójkąta. Odpowiedź podaj w stopniach.
W trójkącie połączono środki boków i otrzymano trójkąt . Uzasadnij, że trójkąty i są podobne.
Punkty są środkami odpowiednio boków trójkąta . Uzasadnij, że trójkąt jest przystający do trójkąta .
Trójkąty i są równoboczne (zobacz rysunek). Punkty i leżą na jednej prostej. Punkty i są środkami odcinków i . Wykaż, że .
Podział odcinka, w wyniku którego otrzymujemy dwa odcinki takie, że stosunek długości krótszego z nich do długości dłuższego jest równy stosunkowi długości dłuższego odcinka do długości wyjściowego odcinka, nazywamy złotym podziałem odcinka.
- Odcinek podzielono na dwa odcinki o długościach i . Rozstrzygnij, czy dokonano złotego podziału odcinka .
- Dokonano złotego podziału odcinka o długości 2. Oblicz długości odcinków, na jakie podzielono dany odcinek.
Kąt przy podstawie trójkąta równoramiennego ma miarę . Uzasadnij, że pole trójkąta jest trzy razy mniejsze od pola trójkąta równobocznego o boku równym podstawie trójkąta .
Oblicz pole wycinka koła o środku w punkcie (zacieniowany obszar) jeśli pole rombu wynosi , a kąt ostry rombu ma miarę .
W trójkąt równoramienny () wpisano okrąg o środku . Punkty wspólne okręgu i trójkąta oznaczono literami , i . Uzasadnij, że trójkąty i są przystające.
W kole o środku poprowadzono cięciwę, która nie jest średnicą. Punkt dzieli tę cięciwę na dwa odcinki o długościach 11 i 29. Odcinek ma długość 15. Oblicz promień tego koła.
Dany jest trójkąt . Punkt jest środkiem boku tego trójkąta (zobacz rysunek). Wykaż, że odległości punktów i od prostej są równe.
Na boku trójkąta wybrano punkt w ten sposób, że odległości punktów i od prostej są równe (zobacz rysunek). Wykaż, że trójkąty i mają równe pola.
W trójkącie równoramiennym podstawa ma długość . Pole trójkąta jest równe . Oblicz obwód tego trójkąta i miarę kąta przy podstawie.
Oblicz sumę długości boków i pole trójkąta prostokątnego, w którym jedna z przyprostokątnych jest równa 10 cm, a druga jest o 2 cm krótsza od przeciwprostokątnej.
Na środkowej trójkąta wybrano punkt . Wykaż, że trójkąty i mają równe pola.
Oblicz sumę tangensów kątów ostrych trójkąta prostokątnego wiedząc że stosunek pola tego trójkąta do pola kwadratu, którego bokiem jest przeciwprostokątna danego trójkąta wynosi .
Stosunek pola trójkąta prostokątnego do pola kwadratu, zbudowanego na przeciwprostokątnej tego trójkąta jest równy . Oblicz sumę tangensów kątów ostrych tego trójkąta.
W trójkąt równoboczny wpisano trójkąt (patrz rysunek), tak że . Udowodnij, że trójkąt jest równoboczny.
Przeciwprostokątna trójkąta prostokątnego ma długość 26 cm, a jedna z przyprostokątnych jest o 14 cm dłuższa od drugiej. Oblicz obwód tego trójkąta.
Przeciwprostokątna trójkąta prostokątnego ma długość 34 cm, a jedna z przyprostokątnych jest o 14 cm dłuższa od drugiej. Oblicz obwód tego trójkąta.
Oblicz wysokość i przekątną trapezu równoramiennego o podstawach 21 cm i 11 cm oraz ramieniu równym 13 cm.
Dany jest trójkąt ostrokątny równoramienny , w którym bok jest równy . Odcinek jest wysokością tego trójkąta, oraz odcinek jest wysokością tego trójkąta. Udowodnij, że kąt jest równy kątowi .
Cięciwa okręgu o środku przecina średnicę tego okręgu w punkcie (rysunek). Kąt środkowy oparty na łuku ma miarę , a ma miarę . Oblicz .
Cięciwa okręgu o środku przecina średnicę tego okręgu w punkcie (rysunek). Kąt środkowy oparty na łuku ma miarę , a ma miarę . Oblicz .