Prosta przechodząca przez punkt przecięcia przekątnych trapezu przecina jego podstawy i odpowiednio w punktach i . Wykaż, że .
/Szkoła średnia/Geometria/Planimetria/Czworokąt/Trapez
Na trapezie opisano okrąg o promieniu długości 25 cm. Dłuższa podstawa trapezu jest średnicą tego okręgu. Wiedząc że przekątna tego trapezu ma długość 40 cm, oblicz obwód tego trapezu.
Ramię trapezu równoramiennego ma długość 12 cm. Kąt ostry tego trapezu ma miarę dwa razy mniejszą niż kąt rozwarty, a przekątna trapezu jest prostopadła do ramienia. Oblicz pole trapezu.
Ramię trapezu równoramiennego ma długość 18 cm. Kąt rozwarty tego trapezu ma miarę dwa razy większą niż kąt ostry, a przekątna trapezu jest prostopadła do ramienia. Oblicz pole trapezu.
W trapezie równoramiennym dłuższa podstawa ma taką samą długość jak jego przekątna , a długość krótszej podstawy jest równa wysokości trapezu. Oblicz w jakim stosunku dzielą się przekątne tego trapezu.
Trapez, w którym jedna z podstaw jest dwa razy dłuższa od drugiej, podzielono odcinkiem łączącym środki ramion trapezu na dwa czworokąty. Oblicz stosunek pól otrzymanych czworokątów.
Podstawy trapezu mają długości i , przy czym . Udowodnij, że odcinek łączący środki przekątnych tego trapezu ma długość .
Przekątna trapezu równoramiennego dzieli jego kąt ostry na kąty o miarach i ( – kąt między przekątną i podstawą). Wyznacz stosunek pól trójkątów, na jakie przekątna ta podzieliła trapez.
W trapezie punkt jest środkiem boku oraz . Z wierzchołka poprowadzono prostą przecinającą bok w punkcie . Proste i przecinają się w punkcie (zobacz rysunek).
Wykaż, pole trójkąta jest pięć razy mniejsze od pola czworokąta .
W trapezie prostokątnym (rysunek) punkt jest punktem przecięcia wysokości i przekątnej tego trapezu. Wiedząc, że i wykaż, że pole czworokąta jest równe .
W trapezie opisanym na okręgu kąty przy dłuższej podstawie mają miary i , a długość wysokości tego trapezu jest równa 6. Sporządź odpowiedni rysunek i oznacz jego elementy. Oblicz pole trapezu oraz długości jego podstaw.
Podstawy trapezu równoramiennego mają długości i , gdzie . Z wierzchołka kąta rozwartego trapezu poprowadzono wysokość. Uzasadnij, że wysokość ta dzieli dłuższą podstawę na odcinki o długościach i .
W trapez prostokątny wpisano okrąg, przy czym punkt jest środkiem tego okręgu, a punkt jest punktem styczności okręgu wpisanego z dłuższym ramieniem . Oblicz pole tego trapezu, jeśli i .
Punkt jest środkiem okręgu opisanego na trapezie równoramiennym . Kąt jest dwa razy większy od kąta , a kąt jest dwa razy większy od kąta . Oblicz kąty trapezu .
Trapez równoramienny jest opisany na okręgu o promieniu . Przekątna trapezu tworzy z dłuższą podstawą kąt . Wyznacz obwód tego trapezu.
Podstawy trapezu mają długości 9 i 12. Oblicz długość odcinka łączącego środki przekątnych tego trapezu.
Na okręgu o danym promieniu opisano trapez równoramienny o dłuższej podstawie i krótszej . Punkt styczności dzieli ramię tak, że .
- Wyznacz długość ramienia tego trapezu.
- Oblicz cosinus kąta .
Trapez prostokątny o podstawach i jest opisany na okręgu o promieniu .
- Wykaż, że .
- Wiedząc, że pole trapezu jest równe 4 wykaż, że .
Dany jest trapez równoramienny o obwodzie i podstawach oraz takich, że . Trapez jest opisany na okręgu i wpisany w okrąg, a przekątna trapezu ma długość (zobacz rysunek).
Wykaż, że promień okręgu opisanego na trapezie jest równy .
Ramiona trapezu prostokątnego mają długości 6 i 10. Odcinek łączący środki ramion ma długość 10. Oblicz długości podstaw trapezu.
Krótsza przekątna trapezu prostokątnego dzieli trapez na dwa trójkąty, z których jeden jest równoboczny. Znajdź pole tego trapezu wiedząc, że ramię prostopadłe do podstaw ma długość 2.
W trapezie prostokątnym krótsza przekątna dzieli go na trójkąt prostokątny i trójkąt równoboczny. Dłuższa podstawa trapezu jest równa 6. Oblicz pole tego trapezu.